Derfor bevæger SkiStar-aktien sig
SkiStar steg kraftigt, mens markedet faldt lidt.
Skrevet efter børslukning ·
Hvorfor i dag
15 984 nyheder analyseret i dagSkiStar steg kraftigt, mens markedet faldt lidt.
Ingen virksomhedsnyhed fra den seneste handelsdag forklarer bevægelsen.
Over de seneste fem handelsdage steg aktien meget kraftigt, langt mere end markedet.
Tidligere nyheder var rutine: indkaldelse til generalforsamling og insiderkøb af aktier.
Sandsynligvis driver almindelig købsinteresse og sektorstemning bevægelsen.
Dagens bevægelse på +2,76 % var 3,3 gange en normal dags 0,8 %. OMX Stockholm 30 bevægede sig −0,32 % samme dag.
SkiStar +2,76 %OMX Stockholm 30 −0,32 %Mod børsen
Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret
Analytikernes estimater for SkiStar.
SkiStar tjente mere end ventet i 4 af 8 rapporter.
Til sammenligning slog omkring 46 % af rapporterne fra nordiske selskaber estimatet i de seneste tre år.
Aktien gik samme vej som indtjeningsoverraskelsen i 7 af 8 rapporter med målt kursbevægelse, mod omkring 63 % af rapporterne fra nordiske selskaber.
Vurderingerne
Kursmålene
Seneste kurs 197,70 SEK
Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion
Ventet indtjening pr. aktieOver estimatetUnder estimatetSom ventetSEK
Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie -5,20 SEK (18. december). For indeværende regnskabsår er ventet indtjening pr. aktie ændret fra 9,32 SEK for tre måneder siden til 9,46 SEK nu. Estimat 2027: 9,46 SEK. Estimat 2028: 9,79 SEK. Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn. 30. oktober: Køb cirka 200 tusind SEK. 28. oktober: Køb cirka 400 tusind SEK. 27. oktober: Køb cirka 250 tusind SEK. 26. oktober: Køb cirka 264 tusind SEK. 16. oktober: Køb cirka 86 tusind SEK.
Har kursen fulgt forretningen?
Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 1 af 2 år. Blandt nordiske selskaber sker det i omkring 60 % af årene. I 2025 ændrede kursen sig −4 % og indtjeningen pr. aktie +0 %.
Omsætning, overskud og børsværdi
OmsætningOverskudBørsværdiSkraverede søjler: analytikernes estimater.mia. SEK
Aktiver, gæld og børsværdi
AktiverGældBørsværdimia. SEK
Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 1 af 2 år.Børsværdi (Nu): 15,5 mia. SEKOmsætning 2026: 5,0 mia. SEK
Hvad nøgletallene siger om SkiStar
Nøgletallene forbinder det, SkiStar tjener, med det investorer betaler.
Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.
Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.
2023–2026: 5,28 SEK–7,05 SEK. Lignende selskaber: New Wave Group 6,05 SEK, Betsson 9,00 SEK, Lucid Group -13,71 USD. Estimat 2027: 9,46 SEK (9,16 SEK–9,72 SEK). Estimat 2028: 9,79 SEK (9,42 SEK–10,20 SEK).
Det selskabet solgte for i løbet af året.
2023–2026: 4,3 mia. SEK–5,0 mia. SEK. Lignende selskaber: New Wave Group 10,5 mia. SEK, Betsson 1,2 mia. EUR, Lucid Group 1,5 mia. USD. Estimat 2027: 5,3 mia. SEK (5,3 mia. SEK–5,4 mia. SEK). Estimat 2028: 5,5 mia. SEK (5,4 mia. SEK–5,5 mia. SEK).
Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.
2023–2026: 14,0 %–17,0 %. Lignende selskaber: New Wave Group 10,8 %, Betsson 14,3 %, Lucid Group −259,0 %.
Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.
2023–2026: 12,0 %–14,0 %. Lignende selskaber: New Wave Group 11,8 %, Betsson 13,7 %, Lucid Group −126,0 %.
Prisen investorer betaler pr. enhed årlig indtjening pr. aktie. Vises ikke ved underskud.
2023–2026: 22,1–23,1. Lignende selskaber: New Wave Group 16,6, Betsson 10,9. Estimat 2027: 20,9. Estimat 2028: 20,2.
Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.
2023–2026: 2,14–2,73. Lignende selskaber: New Wave Group 1,27, Lucid Group 0,83. Estimat 2027: 2,91. Estimat 2028: 2,84.
Penge udbetalt til ejerne pr. aktie, summeret pr. kalenderår.
2017–2025: 0,00 SEK–3,50 SEK.
Det ordinære årlige udbytte i procent af aktiekursen.
2023–2026: 0,0 %–2,2 %. Lignende selskaber: New Wave Group 3,0 %, Betsson 7,4 %, Lucid Group 0,0 %.
Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.
2023–2026: 2,43–3,82. Lignende selskaber: New Wave Group 2,71, Betsson -0,45.
Flere nøgletal
Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.
2023–2026: 2,65–3,49. Lignende selskaber: New Wave Group 1,91.
Børsværdien plus nettogælden delt med driftsresultatet. Medregner gælden.
2023–2026: 19,2–23,3.
Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.
2023–2026: -1,77 SEK–7,59 SEK. Lignende selskaber: New Wave Group 0,07 SEK, Betsson 0,91 EUR, Lucid Group -13,10 USD.
Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.
2023–2026: 39,6 %–49,4 %.
Udbyttet forklaret
Udbytte er penge, der betales til aktionærerne. SkiStar betalte 3,00 SEK pr. aktie i de tolv måneder frem til 5. november 2026.
På ex-dagen 15. december 2025 blev SkiStar handlet uden ret til udbyttet på 3,00 SEK. Kursen gik fra 173,50 SEK til 171,60 SEK; med udbyttet var dagens ændring +0,6 %. Retten til pengene overgår til aktionærerne på ex-dagen; betalingen sker senere.
2016: 2,25 SEK2017: 2,75 SEK2018: 3,50 SEK2019: 3,50 SEK2020: 0,00 SEK2021: 1,50 SEK2022: 3,00 SEK2023: 2,60 SEK2024: 2,80 SEK2025: 3,00 SEK
Værd at holde øje med fremover
Fra ex-dagen handles SkiStar uden ret til det kommende udbytte.
- Udbyttet forklaret
Fra ex-dagen handles SkiStar uden ret til det kommende udbytte.
- Regnskabet
Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i SkiStar har ændret sig.
Føj til kalenderen
Mere om SkiStar
Insiderhandel
Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn.
- Henrik Lundmark, ledende medarbejderKøbcirka 200 tusind SEK
- Lina Victoria Gabrielson, ledende medarbejderKøbcirka 400 tusind SEK
- Sofie Arnell, ledende medarbejderKøbcirka 250 tusind SEK
- Sara Jinnerot Uggelberg, finansdirektørKøbcirka 264 tusind SEK
- Gunilla Rudebjer Blomqvist, bestyrelsesmedlemKøbcirka 86 tusind SEK
Regnskabet
Næste rapport: · Føj til kalenderen · Google Calendar
De seneste 15 regnskabsdage bevægede SkiStar sig typisk omkring 2,9 %. En almindelig dag bevæger den sig 0,8 %.
+3,34 % +9,10 % +0,34 % −5,39 %
10.000 SEK i SkiStar købt 7. november 2016 er i dag 35.900 SEK værd, med udbytterne geninvesteret.
Hvad ville 10.000 SEK i SkiStar være værd i dag? →
Hvad ville 10.000 SEK i SkiStar være værd i dag?
35.900 SEK
med udbytterne geninvesteret, købt 7. november 2016.
Rejsens fem største dage
· −14,4 % · hele børsen faldt 10,6 % samme dag
· +11,9 % · hele børsen steg 7,1 % samme dag
· +11,8 % · hele børsen steg 0,5 % samme dag
· −11,0 % · hele børsen faldt 0,1 % samme dag
· +9,3 % · hele børsen steg 0,5 % samme dag · regnskabsdag
Tidligere dage
+6,35 % børsen −0,11 % SkiStar steg meget kraftigt de seneste fem handelsdage, mens Stockholmsbørsen var nogenlunde uændret. Læs →
SkiStar steg meget kraftigt de seneste fem handelsdage, mens Stockholmsbørsen var nogenlunde uændret.
Det er en meget stor bevægelse for aktien og sjælden det seneste år.
Sandsynligvis var driverne selskabsmeddelelser snarere end markedet: indkaldelsen til generalforsamlingen 4. november og insiderkøb af aktier fra blandt andre ejendomsdirektøren og finansdirektøren i slutningen af oktober og begyndelsen af november.
Aktien havde også høj handelsvolumen i den seneste handelsdag, hvor den steg lidt mod et faldende marked.
+1,48 % børsen +0,83 % SkiStar steg tydeligt samme dag, i takt med markedet. Læs →
SkiStar steg tydeligt samme dag, i takt med markedet.
OMX Stockholm 30 steg også tydeligt, så bevægelsen var stort set i tråd med markedet.
Ingen selskabsnyhed forklarer bevægelsen; det eneste nye er indkaldelsen til generalforsamlingen den 12. december.
Over fem handelsdage steg SkiStar kraftigt, langt mere end markedets lille stigning, og aktien ligger tæt på sit højeste niveau på et år.
Handelen var kraftig, cirka dobbelt så stor som en normal handelsdag.
+1,72 % børsen +0,48 % SkiStar steg og bevægede sig tydeligt bedre end markedet. Læs →
SkiStar steg og bevægede sig tydeligt bedre end markedet.
Ingen selskabsnyhed forklarer bevægelsen.
Over de seneste fem handelsdage steg aktien meget kraftigt, langt mere end OMX Stockholm 30.
Den mest sandsynlige forklaring er øget investorinteresse efter en lang stigning, med aktien tæt på årshøjden.
Handelsvolumen lå klart over det normale.
+1,25 % børsen −0,29 % SkiStar steg tydeligt, uden selskabsnyheder. Læs →
SkiStar steg tydeligt, uden selskabsnyheder.
Ingen selskabsnyheder forklarer bevægelsen.
I de seneste fem handelsdage steg SkiStar kraftigt, langt mere end markedet, en meget stor bevægelse for aktien.
Insiderkøb af aktier af ledere tidligere i ugen er baggrund, ikke årsagen.
Handlen var klart under det normale niveau, og aktien ligger tæt på sit højeste kurs på et år.
+5,39 % børsen +3,01 % SkiStar, den svenske skiresortoperatør noteret på Nasdaq Stockholm, steg kraftigt i ugens handelsdage og klarede sig klart bedre end det bredere marked i Stockholm. Læs →
SkiStar, den svenske skiresortoperatør noteret på Nasdaq Stockholm, steg kraftigt i ugens handelsdage og klarede sig klart bedre end det bredere marked i Stockholm.
Bevægelsen var meget stor for aktien, cirka tre gange en normal femdagesbevægelse, og lignende bevægelser er kun sket omkring fem gange det seneste år.
Insiderkøb fra selskabets ledelse, herunder administrerende direktør, finansdirektør og chefjurist, understøttede sandsynligvis stemningen i ugen.
At ledelsen køber aktier, signalerer tillid til selskabets udsigter.
+1,29 % børsen +0,96 % SkiStar steg tydeligt; ingen selskabsnyheder forklarer bevægelsen. Læs →
SkiStar steg tydeligt; ingen selskabsnyheder forklarer bevægelsen.
Samme handelsdag steg OMX Stockholm 30 også tydeligt, så SkiStar bevægede sig i takt med markedet.
De seneste fem handelsdage steg SkiStar tydeligt, mens markedet var nogenlunde uændret.
Den mest sandsynlige årsag er en bred købsinteresse på markedet, ikke selskabsnyheder.
+1,64 % børsen +1,57 % SkiStar steg, i takt med et stærkt marked. Læs →
SkiStar steg, i takt med et stærkt marked.
Ingen virksomhedsnyhed fra den handelsdag forklarer bevægelsen.
I de sidste fem handelsdage steg SkiStar tydeligt, mens OMX Stockholm 30 faldt lidt, så aktien bevægede sig mod markedet.
Den seneste nyhed handler om en ny tog- og busrejse til Sälen sammen med SJ, elektriske pistemaskiner og en ny chef.
Handelsvolumen var langt under det normale, så stigningen kom på tynd handel.
−0,45 % børsen +0,41 % SkiStar faldt lidt, mens markedet steg lidt. Læs →
SkiStar faldt lidt, mens markedet steg lidt.
Ingen selskabsnyheder forklarer bevægelsen.
I de sidste fem handelsdage steg SkiStar lidt, mens OMX Stockholm 30 faldt kraftigt.
Bevægelsen var almindelig for SkiStar.
Handelen var langt under det normale niveau, hvilket delvis kan forklare bevægelsen.
+1,09 % børsen −3,67 % SkiStar steg lidt i de seneste fem handelsdage, modsat et kraftigt fald på det bredere marked i Stockholm. Læs →
SkiStar steg lidt i de seneste fem handelsdage, modsat et kraftigt fald på det bredere marked i Stockholm.
Bevægelsen var almindelig i størrelse, og aktien ligger tæt på sit højeste kurs i det seneste år.
Sandsynlige drivkræfter var selskabsnyheder: en test af en kombineret tog- og busrejse til Sälen sammen med SJ, samt planer om elektriske pistemaskiner, der forventes at betale sig inden for fire sæsoner.
Handlen var markant lavere end normalt.
+0,00 % børsen +0,17 % SkiStar-aktien var stort set uændret, mens markedet var fladt. Læs →
SkiStar-aktien var stort set uændret, mens markedet var fladt.
Ingen virksomhedsnyhed forklarer tydeligt bevægelsen, som var en almindelig dag for aktien.
I de seneste fem handelsdage steg SkiStar tydeligt, mens OMX Stockholm 30 faldt lidt.
Handlen var betydeligt lavere end normalt.
Aktien ligger tæt på sin højeste lukkekurs i det seneste år.
+0,28 % børsen −0,89 % SkiStar steg lidt, uden at nogen virksomhedsnyhed forklarer det. Læs →
SkiStar steg lidt, uden at nogen virksomhedsnyhed forklarer det.
I de seneste fem handelsdage steg SkiStar kraftigt, mens OMX Stockholm 30 faldt lidt, så aktien bevægede sig mod markedet.
Bevægelsen er stor for SkiStar, cirka tre gange en normal femdagesperiode, og lignende bevægelser er sket omkring otte gange det seneste år.
Tidligere nyheder omfattede et bestyrelsesmedlem, der købte aktier, og en højere udbytte, som var kendt før handelsdagen og ikke forklarer bevægelsen.
Næste regnskab kommer fredag 18. december.
+2,17 % børsen +1,25 % SkiStar steg kraftigt, mens OMX Stockholm 30 steg tydeligt, men mindre. Læs →
SkiStar steg kraftigt, mens OMX Stockholm 30 steg tydeligt, men mindre.
Sandsynlige drivkræfter: et bestyrelsesmedlem købte aktier (insiderkøb, der ofte opfattes som tillid), og en ny partner til bookingplatformen (det digitale system til salg af liftkort og overnatning) blev annonceret, selvom ingen af delene tydeligt forklarer bevægelsens størrelse.
Tidligere på ugen cirkulerede også nyheder om, at den midlertidige skibro genopsættes.
Over de fem dage steg aktien kraftigt, og reaktionen på det hævede udbytte (den kontante udbetaling til aktionærerne) fortsatte med at præge kursen.
+0,00 % børsen −0,62 % SkiStar, en svensk skiresortoperatør, var stort set uændret. Læs →
SkiStar, en svensk skiresortoperatør, var stort set uændret.
Der kom ingen selskabsnyheder den dag, så der er ingen tydelig udløser, og aktien holdt sig nogenlunde stille, mens markedet faldt lidt.
I de seneste fem handelsdage steg aktien kraftigt og klarede sig tydeligt bedre end OMX Stockholm 30, som også steg markant.
Stigningen hænger sandsynligvis sammen med tidligere nyheder om et højere udbytteforslag og større investeringsplaner, som investorerne synes at have set som et tegn på stærkere pengestrøm.
Næste regnskabsrapport kommer 18. december 2026.
+0,85 % børsen +0,36 % SkiStar steg tydeligt, da meldingen om højere udbytte og investeringer kom. Læs →
SkiStar steg tydeligt, da meldingen om højere udbytte og investeringer kom.
Over de seneste fem handelsdage steg SkiStar lidt, mens OMX Stockholm 30 var stort set uændret, altså klarede aktien sig bedre end markedet.
Den sandsynlige årsag var forslaget om højere udbytte og indtjening, som investorerne læste som et tegn på tillid til den kommende vintersæson, hjulpet af fortsat stærk efterspørgsel efter skiferier og fossilfrie rejser til Trysil og Hemsedal.
Hold øje med regnskabet i midten af december for bekræftelse.