Siksi SkiStar-osake liikkuu
SkiStar nousi voimakkaasti, kun markkina laski hieman.
Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·
Miksi tänään
15 876 uutista analysoitu tänäänSkiStar nousi voimakkaasti, kun markkina laski hieman.
Viimeisen kaupankäyntipäivän yrityksen uutiset eivät selitä liikettä.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi todella voimakkaasti, paljon enemmän kuin markkina.
Aiemmat uutiset olivat rutiinia: yhtiökokouskutsu ja johdon osakeostot.
Todennäköisesti yleinen ostokiinnostus ja alan tunnelma ajavat liikettä.
Päivän liike +2,76 % oli 3,3 kertaa tavallinen päiväliike 0,8 %. OMX Stockholm 30 liikkui samana päivänä −0,32 %.
SkiStar +2,76 %OMX Stockholm 30 −0,32 %Pörssiä vastaan
Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan
Analyytikoiden ennusteet yhtiölle SkiStar.
Yhtiön SkiStar tulos ylitti odotukset 4 raportissa 8:sta.
Vertailun vuoksi noin 46 % pohjoismaisten yhtiöiden raporteista ylitti tulosennusteen viimeisten kolmen vuoden aikana.
Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 7 raportissa 8:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; pohjoismaisten yhtiöiden raporteista noin 63 %.
Suositukset
Tavoitehinnat
Viimeisin kurssi 197,70 SEK
Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio
Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenSEK
Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos -5,20 SEK (18. joulukuuta). Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 9,32 SEK nykyiseen 9,46 SEK. Vuoden 2027 ennuste: 9,46 SEK. Vuoden 2028 ennuste: 9,79 SEK. Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen). 30. lokakuuta: Osto noin 200 tuhatta SEK. 28. lokakuuta: Osto noin 400 tuhatta SEK. 27. lokakuuta: Osto noin 250 tuhatta SEK. 26. lokakuuta: Osto noin 264 tuhatta SEK. 16. lokakuuta: Osto noin 86 tuhatta SEK.
Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?
Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 1 vuonna 2:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui −4 % ja osakekohtainen tulos +0 %.
Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo
LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.mrd. SEK
Varat, velat ja markkina-arvo
VaratVelatMarkkina-arvomrd. SEK
Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 1 vuonna 2:sta.Markkina-arvo (Nyt): 15,5 mrd. SEKLiikevaihto 2026: 5,0 mrd. SEK
Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä SkiStar
Tunnusluvut yhdistävät yhtiön SkiStar tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.
Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.
Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.
2023–2026: 5,28 SEK–7,05 SEK. Verrokit: New Wave Group 6,05 SEK, Betsson 9,00 SEK, Lucid Group -13,71 USD. Vuoden 2027 ennuste: 9,46 SEK (9,16 SEK–9,72 SEK). Vuoden 2028 ennuste: 9,79 SEK (9,42 SEK–10,20 SEK).
Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.
2023–2026: 4,3 mrd. SEK–5,0 mrd. SEK. Verrokit: New Wave Group 10,5 mrd. SEK, Betsson 1,2 mrd. EUR, Lucid Group 1,5 mrd. USD. Vuoden 2027 ennuste: 5,3 mrd. SEK (5,3 mrd. SEK–5,4 mrd. SEK). Vuoden 2028 ennuste: 5,5 mrd. SEK (5,4 mrd. SEK–5,5 mrd. SEK).
Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.
2023–2026: 14,0 %–17,0 %. Verrokit: New Wave Group 10,8 %, Betsson 14,3 %, Lucid Group −259,0 %.
Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.
2023–2026: 12,0 %–14,0 %. Verrokit: New Wave Group 11,8 %, Betsson 13,7 %, Lucid Group −126,0 %.
Hinta, jonka sijoittajat maksavat vuotuisen osakekohtaisen tuloksen yksiköstä. Ei näytetä tappiolla.
2023–2026: 22,1–23,1. Verrokit: New Wave Group 16,6, Betsson 10,9. Vuoden 2027 ennuste: 20,9. Vuoden 2028 ennuste: 20,2.
Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.
2023–2026: 2,14–2,73. Verrokit: New Wave Group 1,27, Lucid Group 0,83. Vuoden 2027 ennuste: 2,91. Vuoden 2028 ennuste: 2,84.
Omistajille maksettu raha osaketta kohti kalenterivuosittain.
2017–2025: 0,00 SEK–3,50 SEK.
Tavallinen vuotuinen osinko prosentteina osakkeen hinnasta.
2023–2026: 0,0 %–2,2 %. Verrokit: New Wave Group 3,0 %, Betsson 7,4 %, Lucid Group 0,0 %.
Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.
2023–2026: 2,43–3,82. Verrokit: New Wave Group 2,71, Betsson -0,45.
Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.
2023–2026: 2,65–3,49. Verrokit: New Wave Group 1,91.
Markkina-arvo ja nettovelka jaettuna liikevoitolla. Huomioi velan.
2023–2026: 19,2–23,3.
Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.
2023–2026: -1,77 SEK–7,59 SEK. Verrokit: New Wave Group 0,07 SEK, Betsson 0,91 EUR, Lucid Group -13,10 USD.
Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.
2023–2026: 39,6 %–49,4 %.
Osinko selitettynä
Osinko on osakkeenomistajille maksettavaa rahaa. SkiStar maksoi 3,00 SEK osakkeelta päivään 5. marraskuuta 2026 päättyneinä 12 kuukautena.
Irtoamispäivänä 15. joulukuuta 2025 yhtiön SkiStar osakkeella käytiin kauppaa ilman oikeutta osinkoon 3,00 SEK. Kurssi muuttui arvosta 173,50 SEK arvoon 171,60 SEK; osinko mukaan lukien päivän muutos oli +0,6 %. Oikeus rahaan siirtyy omistajille irtoamispäivänä; maksu tulee myöhemmin.
2016: 2,25 SEK2017: 2,75 SEK2018: 3,50 SEK2019: 3,50 SEK2020: 0,00 SEK2021: 1,50 SEK2022: 3,00 SEK2023: 2,60 SEK2024: 2,80 SEK2025: 3,00 SEK
Mitä seurata seuraavaksi ja miksi
Irtoamispäivästä alkaen osake SkiStar ei oikeuta seuraavaan osinkoon.
- Osinko selitettynä
Irtoamispäivästä alkaen osake SkiStar ei oikeuta seuraavaan osinkoon.
- Raportti
Raportti näyttää, miten yhtiön SkiStar myynti ja tulos ovat muuttuneet.
Lisää kalenteriin
Lisää yhtiöstä SkiStar
Sisäpiirikaupat
Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen).
- Henrik Lundmark, johtoryhmän jäsenOstonoin 200 tuhatta SEK
- Lina Victoria Gabrielson, johtoryhmän jäsenOstonoin 400 tuhatta SEK
- Sofie Arnell, johtoryhmän jäsenOstonoin 250 tuhatta SEK
- Sara Jinnerot Uggelberg, talousjohtajaOstonoin 264 tuhatta SEK
- Gunilla Rudebjer Blomqvist, hallituksen jäsenOstonoin 86 tuhatta SEK
Raportti
Seuraava raportti: · Lisää kalenteriin · Google Calendar
Viimeisten 15 raporttipäivän aikana SkiStar liikkui tavallisesti noin 2,9 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 0,8 %.
+3,34 % +9,10 % +0,34 % −5,39 %
10 000 SEK yhtiössä SkiStar, ostettu 7. marraskuuta 2016, on tänään 35 900 SEK, osingot uudelleensijoitettuina.
Paljonko 10 000 SEK yhtiössä SkiStar olisi arvoinen tänään? →
Paljonko 10 000 SEK yhtiössä SkiStar olisi arvoinen tänään?
35 900 SEK
osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 7. marraskuuta 2016.
Matkan viisi suurinta päivää
· −14,4 % · koko pörssi laski 10,6 % samana päivänä
· +11,9 % · koko pörssi nousi 7,1 % samana päivänä
· +11,8 % · koko pörssi nousi 0,5 % samana päivänä
· −11,0 % · koko pörssi laski 0,1 % samana päivänä
· +9,3 % · koko pörssi nousi 0,5 % samana päivänä · raporttipäivä
Aiemmat päivät
+6,35 % pörssi −0,11 % SkiStar nousi viime viiden kaupankäyntipäivän aikana voimakkaasti, kun Tukholman pörssi pysyi suunnilleen ennallaan. Lue →
SkiStar nousi viime viiden kaupankäyntipäivän aikana voimakkaasti, kun Tukholman pörssi pysyi suunnilleen ennallaan.
Tämä on osakkeelle hyvin suuri liike, ja sellainen on ollut harvinaista viimeisen vuoden aikana.
Todennäköisesti taustalla olivat yhtiön tiedotteet pikemminkin kuin markkina: yhtiökokouskutsu 4. marraskuuta sekä johtohenkilöiden, muun muassa kiinteistöjohtajan ja talousjohtajan, osakeostot lokakuun lopulla ja marraskuun alussa.
Osakkeella oli myös suuri vaihtomäärä viimeisimmässä kaupankäyntipäivässä, jolloin se nousi hieman laskevaa markkinaa vastaan.
+1,48 % pörssi +0,83 % SkiStar nousi selvästi samana päivänä, samassa tahdissa markkinoiden kanssa. Lue →
SkiStar nousi selvästi samana päivänä, samassa tahdissa markkinoiden kanssa.
OMX Stockholm 30 nousi myös selvästi, joten liike oli pitkälti markkinoiden suuntainen.
Yhtiöuutinen ei selitä liikettä; ainoa uusi asia on yhtiökokouksen kutsu 12. joulukuuta.
Viiden kaupankäyntipäivän aikana SkiStar nousi voimakkaasti, paljon markkinan pientä nousua enemmän, ja osake on lähellä vuoden korkeinta kurssiaan.
Kaupankäynti oli vilkasta, noin kaksinkertainen tavalliseen päivään verrattuna.
+1,72 % pörssi +0,48 % SkiStar nousi voimakkaasti viimeisellä kaupankäyntipäivällä ja liikkui selvästi markkinaa paremmin. Lue →
SkiStar nousi voimakkaasti viimeisellä kaupankäyntipäivällä ja liikkui selvästi markkinaa paremmin.
Mikään yhtiöuutinen ei selitä liikettä.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi erittäin voimakkaasti, paljon enemmän kuin OMX Stockholm 30.
Todennäköisin syy on sijoittajien kasvanut kiinnostus pitkän nousun jälkeen, osakkeen ollessa lähellä vuosihuippuaan.
Kaupankäyntivolyymi oli selvästi tavanomaista suurempi.
+1,25 % pörssi −0,29 % SkiStar nousi selvästi, kun OMX Stockholm 30 laski hieman. Lue →
SkiStar nousi selvästi, kun OMX Stockholm 30 laski hieman.
Yhtiöuutiset eivät selitä liikettä.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana SkiStar nousi voimakkaasti, paljon enemmän kuin markkina, mikä on osakkeelle erittäin suuri liike.
Johtajien osakeostot aiemmin tällä viikolla ovat taustaa, eivät syy.
Kaupankäynti oli selvästi tavallista vähäisempää, ja osake on lähellä vuoden korkeinta kurssiaan.
+5,39 % pörssi +3,01 % SkiStar, ruotsalainen hiihtokeskusyhtiö, joka on listattu Nasdaq Tukholmaan, nousi jyrkästi viikon kaupankäyntipäivinä ja ylitti selvästi laajemman Tukholman markkinan. Lue →
SkiStar, ruotsalainen hiihtokeskusyhtiö, joka on listattu Nasdaq Tukholmaan, nousi jyrkästi viikon kaupankäyntipäivinä ja ylitti selvästi laajemman Tukholman markkinan.
Liike oli aktiiville erittäin suuri, noin kolminkertainen tavalliseen viiden päivän heilahteluun verrattuna, ja vastaavia liikkeitä on ollut noin viisi viimeisen vuoden aikana.
Yhtiön johdon, mukaan lukien toimitusjohtajan, talousjohtajan ja pääjuristin, osto-ostot tukivat todennäköisesti tunnelmaa viikon aikana.
Johdon osakeostot kertovat luottamuksesta yhtiön näkymiin.
+1,29 % pörssi +0,96 % SkiStar nousi selvästi; yhtiöuutiset eivät selitä liikettä. Lue →
SkiStar nousi selvästi; yhtiöuutiset eivät selitä liikettä.
Samana kaupankäyntipäivänä OMX Stockholm 30 nousi myös selvästi, joten SkiStar liikkui markkinoiden mukana.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana SkiStar nousi selvästi, kun markkina oli suunnilleen ennallaan.
Todennäköisin syy on laaja ostokiinnostus markkinoilla, ei yhtiöuutiset.
+1,64 % pörssi +1,57 % SkiStar nousi voimakkaasti, samaan suuntaan vahvan markkinan kanssa. Lue →
SkiStar nousi voimakkaasti, samaan suuntaan vahvan markkinan kanssa.
Yhtiöuutiset kyseiseltä päivältä eivät selitä liikettä.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana SkiStar nousi selvästi, kun OMX Stockholm 30 laski hieman, joten osake liikkui markkinoita vastaan.
Viimeisin uutinen koskee uutta juna- ja bussimatkaa Sälenille yhdessä SJ:n kanssa, sähkökäyttöisiä rinnettyskoneita ja uutta toimitusjohtajaa.
Kaupankäyntivolyymi oli selvästi tavallista pienempi, joten nousu tapahtui ohuella kaupankäynnillä.
−0,45 % pörssi +0,41 % SkiStar laski hieman kaupankäyntipäivänä, kun markkina nousi hieman. Lue →
SkiStar laski hieman kaupankäyntipäivänä, kun markkina nousi hieman.
Mikään yhtiöuutinen ei selitä liikettä.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana SkiStar nousi hieman, kun OMX Stockholm 30 laski voimakkaasti.
Liike oli SkiStarille tavallinen.
Kauppaa käytiin selvästi tavallista vähemmän, mikä voi osin selittää liikettä.
+1,09 % pörssi −3,67 % SkiStar nousi hieman viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, vastoin Tukholman laajemman markkinan voimakasta laskua. Lue →
SkiStar nousi hieman viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, vastoin Tukholman laajemman markkinan voimakasta laskua.
Liike oli kooltaan tavallinen, ja osake on lähellä vuoden korkeinta kurssiaan.
Todennäköisiä syitä olivat yhtiöuutiset: koe, jossa SJ:n kanssa testataan yhdistettyä juna- ja bussimatkaa Sälenille, sekä suunnitelmat sähkötoimisista rinnekoneista, joiden odotetaan maksavan itsensä takaisin neljässä kaudessa.
Kauppaa käytiin selvästi tavallista vähemmän.
+0,00 % pörssi +0,17 % SkiStarin osake pysyi lähes ennallaan, ja markkina oli tasainen. Lue →
SkiStarin osake pysyi lähes ennallaan, ja markkina oli tasainen.
Yhtiöuutiset eivät selvästi selitä liikettä, joka oli osakkeelle tavallinen päivä.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana SkiStar nousi selvästi, kun OMX Stockholm 30 laski hieman.
Kaupankäynti oli selvästi tavallista vähäisempää.
Osake on lähellä vuoden korkeinta päätöskurssiaan.
+0,28 % pörssi −0,89 % SkiStar nousi hieman, eikä yhtiöuutinen selitä sitä. Lue →
SkiStar nousi hieman, eikä yhtiöuutinen selitä sitä.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana SkiStar nousi voimakkaasti, kun OMX Stockholm 30 laski hieman, joten osake liikkui markkinoita vastaan.
Liike on suuri SkiStarille, noin kolminkertainen tavallisen viiden päivän jaksoon nähden, ja vastaavia liikkeitä on ollut noin kahdeksan viime vuoden aikana.
Aiemmat uutiset, kuten hallituksen jäsenen osakeosto ja osinkojen korotus, tiedettiin ennen kaupankäyntipäivää eivätkä selitä liikettä.
Seuraava tulosraportti julkaistaan perjantaina 18. joulukuuta.
+2,17 % pörssi +1,25 % SkiStar nousi voimakkaasti kaupankäyntipäivänä, kun OMX Stockholm 30 nousi selvästi vähemmän. Lue →
SkiStar nousi voimakkaasti kaupankäyntipäivänä, kun OMX Stockholm 30 nousi selvästi vähemmän.
Todennäköisiä syitä ovat hallituksen jäsenen osakeosto (sisäpiiriosto, jota usein pidetään luottamuksen merkkinä) sekä uusi kumppani varausalustalle (digitaalinen järjestelmä hissilippujen ja majoituksen myyntiin), vaikka mikään näistä ei selvästi selitä liikkeen kokoa.
Aiemmin tällä viikolla kiersi myös uutinen tilapäisen laskettelusillan pystyttämisestä uudelleen.
Viiden päivän aikana osake nousi voimakkaasti, ja korotetun osingon (rahamääräinen maksu osakkeenomistajille) vaikutus hinnassa jatkui.
+0,00 % pörssi −0,62 % SkiStar, ruotsalainen hiihtokeskusoperaattori, pysyi käytännössä ennallaan. Lue →
SkiStar, ruotsalainen hiihtokeskusoperaattori, pysyi käytännössä ennallaan.
Yhtiöuutisia ei tullut sinä päivänä, joten selvää laukaisijaa ei ole, ja osake pysyi lähes paikallaan, kun markkina laski hieman.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi voimakkaasti ja ylitti selvästi nousseen OMX Stockholm 30 -indeksin.
Nousu liittyy todennäköisesti aiempiin uutisiin korotetusta osinkoehdotuksesta ja suuremmista investointisuunnitelmista, joita sijoittajat ovat todennäköisesti pitäneet merkkinä vahvemmasta rahavirrasta.
Seuraava tulosraportti julkaistaan 18. joulukuuta 2026.
+0,85 % pörssi +0,36 % SkiStar nousi selvästi, kun tieto korotetusta osingosta ja investoinneista tuli julki. Lue →
SkiStar nousi selvästi, kun tieto korotetusta osingosta ja investoinneista tuli julki.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana SkiStar nousi hieman, kun OMX Stockholm 30 oli käytännössä ennallaan, eli osake menestyi markkinaa paremmin.
Todennäköinen syy oli ehdotus korkeammasta osingosta ja tuloksesta, minkä sijoittajat tulkitsivat merkiksi luottamuksesta tulevaan talvikauteen, ja taustalla oli edelleen vahva kysyntä laskumatkoille sekä fossiilivapaat matkat Trysiliin ja Hemsedaliin.
Seuraa joulukuun puolivälin tulosraporttia vahvistukseksi.