Spring til hovedindholdet
DA
Menu

Derfor bevæger Eutelsat Communications-aktien sig

Eutelsat Communications steg lidt, uden selskabsnyheder der forklarer bevægelsen.

Skrevet efter børslukning ·

Hvorfor i dag

15 968 nyheder analyseret i dag

Eutelsat Communications steg lidt, uden selskabsnyheder der forklarer bevægelsen.

Samme dag faldt CAC 40 tydeligt, så aktien bevægede sig mod markedet.

Bevægelsen var en almindelig dagsbevægelse for aktien.

Over de seneste fem handelsdage var aktien nogenlunde uændret, mens CAC 40 steg tydeligt, så aktien hang efter markedet.

Tidligere nyheder, som kvartalsregnskabet for første kvartal og indkaldelsen til generalforsamlingen, er baggrund snarere end årsag til dagens bevægelse.

Dagens bevægelse på +1,08 % var 0,5 gange en normal dags 2,1 %. CAC 40 bevægede sig −0,81 % samme dag.

Eutelsat Communications +1,08 %CAC 40 −0,81 %Mod børsen

Tidligere dage →

Se grafen i ChartCompass, med alle bevægelser forklaret →

Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret

Analytikernes estimater for Eutelsat Communications.

Vurderingerne

Nu
Køb 0Hold 10Sælg 0
3 måneder siden
Køb 0Hold 9Sælg 1

En vurdering er analytikerens egen mening om aktien.

Kursmålene

Seneste kurs 1,82 EUR

Kursmålene
Lavest 0,30Gennemsnit 1,89Højest 2,40

Gennemsnittet er 1,89 EUR, +4 % i forhold til seneste kurs 1,82 EUR. Spændet er 0,30 EUR–2,40 EUR. Et kursmål er analytikerens skøn over en fremtidig aktiekurs. 11 analytikere har givet et kursmål.

For indeværende regnskabsår er ventet indtjening pr. aktie ændret fra -0,18 EUR for tre måneder siden til -0,17 EUR nu. Estimat 2027: -0,17 EUR. Estimat 2028: -0,11 EUR.

Har kursen fulgt forretningen?

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 2 af 3 år. Blandt europæiske selskaber sker det i omkring 65 % af årene. I 2026 ændrede kursen sig −35 % og indtjeningen pr. aktie gik fra -1,78 EUR til -0,52 EUR.

Omsætning, overskud og børsværdi

Omsætning, overskud og børsværdi (mia. EUR)-1,10,41,83,22023: 1,132023: 0,3120232024: 1,212024: -0,3120242025: 1,242025: -1,0820252026: 1,242026: -0,462026Nu2027: 1,2520272028: 1,3220282023: 1,911,92024: 2,292,32025: 2,262,32026: 2,842,8Nu: 2,142,1

OmsætningOverskudBørsværdiSkraverede søjler: analytikernes estimater.mia. EUR

Børsværdien er 1,7 gange omsætningen i 2026 mod 1,7 i 2023. Overskud i 2026: -457 mio. EUR.

Aktiver, gæld og børsværdi

Aktiver, gæld og børsværdi (mia. EUR)0,03,16,29,42023: 7,412023: 4,3420232024: 8,522024: 4,6120242025: 7,002025: 4,3420252026: 8,092026: 4,412026Nu2023: 1,911,92024: 2,292,32025: 2,262,32026: 2,842,8Nu: 2,142,1

AktiverGældBørsværdimia. EUR

Aktiver minus gæld er ejernes kapital, 3,7 mia. EUR. Børsværdien er 0,6 gange denne kapital.

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 2 af 3 år.Børsværdi (Nu): 2,1 mia. EUROmsætning 2026: 1,2 mia. EUR

Hvad nøgletallene siger om Eutelsat Communications

Nøgletallene forbinder det, Eutelsat Communications tjener, med det investorer betaler.

Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.

Indtjening pr. aktie-0,52 EUR
NuIndtjening pr. aktie2023: 0,99232024: -0,58242025: -1,78252026: -0,52262027: -0,17272028: -0,11282023: 5,972024: 3,762025: 3,712026: 2,41

Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.

2023–2026: -1,78 EUR–0,99 EUR. Lignende selskaber: Sinch 0,88 SEK, NOS 0,52 EUR, Elisa 2,05 EUR. Estimat 2027: -0,17 EUR (-0,28 EUR–-0,12 EUR). Estimat 2028: -0,11 EUR (-0,25 EUR–-0,03 EUR).

Omsætning1,2 mia. EUR
NuOmsætning2023: 1.131.300.000,00232024: 1.213.000.000,00242025: 1.243.700.000,00252026: 1.235.900.000,00262027: 1.252.066.420,00272028: 1.323.250.790,00282023: 5,972024: 3,762025: 3,712026: 2,41

Det selskabet solgte for i løbet af året.

2023–2026: 1,1 mia. EUR–1,2 mia. EUR. Lignende selskaber: Sinch 27,2 mia. SEK, NOS 1,9 mia. EUR, Elisa 2,2 mia. EUR. Estimat 2027: 1,3 mia. EUR (1,2 mia. EUR–1,3 mia. EUR). Estimat 2028: 1,3 mia. EUR (1,3 mia. EUR–1,4 mia. EUR).

Driftsmargin−17,8 %
2026Driftsmargin2023: 50,67232024: -15,78242025: -73,10252026: -17,82262023: 5,972024: 3,762025: 3,712026: 2,41

Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.

2023–2026: −73,1 %–50,7 %. Lignende selskaber: Sinch 4,2 %, NOS 23,1 %, Elisa 20,1 %.

Egenkapitalforrentning−14,5 %
NuEgenkapitalforrentning2023: 10,58232024: -8,12242025: -41,71252026: -12,63262023: 5,972024: 3,762025: 3,712026: 2,41

Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.

2023–2026: −41,7 %–10,6 %. Lignende selskaber: Sinch 2,7 %, NOS 26,6 %, Elisa 26,1 %.

Børsværdi / omsætning (P/S)1,73
NuBørsværdi / omsætning (P/S)2023: 1,69232024: 1,89242025: 1,82252026: 2,30262027: 1,71272028: 1,6228

Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.

2023–2026: 1,69–2,30. Lignende selskaber: Sinch 1,12, NOS 1,50, Elisa 2,43. Estimat 2027: 1,71. Estimat 2028: 1,62.

Udbytte pr. aktie0,00 EUR
NuUdbytte pr. aktie2017: 0,94172018: 0,99182019: 0,99192020: 0,69202021: 0,72212022: 0,72222023: 0,00232024: 0,00242025: 0,0025

Penge udbetalt til ejerne pr. aktie, summeret pr. kalenderår.

2017–2025: 0,00 EUR–0,99 EUR.

Direkte afkast0,0 %
NuDirekte afkast2023: 0,00232024: 0,00242025: 0,00252026: 0,0026

Det ordinære årlige udbytte i procent af aktiekursen.

2023–2026: 0,0 %–0,0 %. Lignende selskaber: Sinch 0,0 %, NOS 8,1 %, Elisa 7,1 %.

Nettogæld / EBITDA2,46
NuNettogæld / EBITDA2023: 2,21232024: 4,24242025: 4,33252026: 2,7026

Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.

2023–2026: 2,21–4,33. Lignende selskaber: Sinch 2,46, NOS 2,61, Elisa 2,14.

Flere nøgletal
Børsværdi / egenkapital (P/B)0,59
NuBørsværdi / egenkapital (P/B)2023: 0,64232024: 0,60242025: 0,87252026: 0,7826

Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.

2023–2026: 0,60–0,87. Lignende selskaber: Sinch 1,47, NOS 2,47, Elisa 4,10.

Frit cashflow pr. aktie-0,03 EUR
2026Frit cashflow pr. aktie2023: 1,67232024: 0,07242025: -0,01252026: -0,03262023: 5,972024: 3,762025: 3,712026: 2,41

Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.

2023–2026: -0,03 EUR–1,67 EUR. Lignende selskaber: Sinch 3,82 SEK, Elisa 2,31 EUR.

Soliditetsgrad44,7 %
2026Soliditetsgrad2023: 40,15232024: 44,83242025: 37,06252026: 44,7326

Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.

2023–2026: 37,1 %–44,8 %.

10.000 EUR i Eutelsat Communications købt 7. november 2016 er i dag 1.500 EUR værd, med udbytterne geninvesteret.

Hvad ville 10.000 EUR i Eutelsat Communications være værd i dag? →

Hvad ville 10.000 EUR i Eutelsat Communications være værd i dag?

1.500 EUR

med udbytterne geninvesteret, købt 7. november 2016.

På sit laveste var den 973 EUR værd (21. februar 2025).

Rejsens fem største dage

· +119,7 % · hele børsen steg 1,6 % samme dag

· +77,1 % · hele børsen faldt 1,9 % samme dag

· +68,1 % · hele børsen steg 1,1 % samme dag

· +49,6 % · hele børsen faldt 1,0 % samme dag

· +30,8 % · hele børsen steg 0,5 % samme dag

Tidligere dage

  • +1,11 % børsen +2,13 % Eutelsat Communications var stort set uændret i løbet af ugen. Læs →

    Eutelsat Communications var stort set uændret i løbet af ugen.

    Den bevægede sig mindre end CAC 40, som steg tydeligt.

    På den seneste handelsdag steg aktien lidt, mens markedet faldt.

    Bevægelsen var almindelig i størrelse, og handlen lå langt under det sædvanlige niveau.

  • +0,87 % børsen +0,34 % Eutelsat Communications steg lidt, uden selskabsnyheder. Læs →

    Eutelsat Communications steg lidt, uden selskabsnyheder.

    I de seneste fem handelsdage faldt aktien tydeligt, mens CAC 40 steg kraftigt, så den lå bag markedet.

    Seneste lukkekurs ligger langt under årets højeste og langt over årets laveste.

    Bevægelsen var normal for aktien.

    Tidligere nyheder fra sidste uge, blandt andet kvartalets omsætningstal og en sænket kursmål fra en analytiker, har sandsynligvis trykket aktien i ugens løb.

  • −4,42 % børsen +1,96 % Eutelsat Communications faldt tydeligt, mens CAC 40 steg meget kraftigt. Læs →

    Eutelsat Communications faldt tydeligt, mens CAC 40 steg meget kraftigt.

    Ingen virksomhedsnyheder forklarer bevægelsen.

    I de seneste fem handelsdage faldt aktien tydeligt, mens CAC 40 steg kraftigt.

    Sandsynlige årsager er aktiens svage udvikling i forhold til et stærkt marked, med handelsvolumen langt under det normale niveau.

    Seneste lukkekurs ligger langt over årets laveste lukkekurs og langt under den højeste.

  • +1,78 % børsen +2,40 % Eutelsat Communications var stort set uændret i løbet af ugen, mens CAC 40 steg tydeligt, så aktien halTede efter markedet. Læs →

    Eutelsat Communications var stort set uændret i løbet af ugen, mens CAC 40 steg tydeligt, så aktien halTede efter markedet.

    Under den seneste handelsdag faldt aktien kraftigt, en meget stor bevægelse for aktien og på højere handelsvolumen end normalt, mens markedet var stort set fladt.

    Fredag 30. oktober kom indkaldelsen til generalforsamlingen den 26. november 2026, hvilket er rutine.

    Den næste begivenhed at holde øje med er generalforsamlingen den 26. november 2026.

  • +0,14 % børsen −2,19 % Eutelsat Communications lå stort set uændret i de seneste fem handelsdage, mens CAC 40 faldt tydeligt, så aktien holdt sig bedre end markedet. Læs →

    Eutelsat Communications lå stort set uændret i de seneste fem handelsdage, mens CAC 40 faldt tydeligt, så aktien holdt sig bedre end markedet.

    Bevægelsen var almindelig for aktien, og handelsvolumen lå omkring det sædvanlige niveau.

    Analytikernes anbefalinger blev også offentliggjort, hvilket kan påvirke stemningen uden at ændre forretningen.

    Hold øje med den kommende resultatopdatering for ændringer i den forsigtige tone.

  • +27,97 % børsen +1,97 % Eutelsat Communications steg kraftigt i de seneste fem handelsdage og klarede sig klart bedre end CAC 40, som også sluttede ugen højere. Læs →

    Eutelsat Communications steg kraftigt i de seneste fem handelsdage og klarede sig klart bedre end CAC 40, som også sluttede ugen højere.

    En udskrift af telefonkonferencen om første halvår blev offentliggjort først efter ugens afslutning og kan derfor ikke forklare bevægelsen.

    Næste ting at holde øje med er den næste regnskabsrapport, som ventes 12. februar 2027.

Alle selskaber