Siirry pääsisältöön
FI
Valikko

Siksi Eutelsat Communications-osake liikkuu

Eutelsat Communications nousi hieman viimeisenä kauppapäivänä, eikä yhtiöuutinen selitä liikettä.

Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·

Miksi tänään

16 210 uutista analysoitu tänään

Eutelsat Communications nousi hieman viimeisenä kauppapäivänä, eikä yhtiöuutinen selitä liikettä.

Samana päivänä CAC 40 laski selvästi, joten osake liikkui markkinoita vastaan.

Liike oli osakkeelle tavanomainen päiväliike.

Viimeisen viiden kauppapäivän aikana osake pysyi suunnilleen ennallaan, kun CAC 40 nousi selvästi, joten osake jäi markkinoista jälkeen.

Aiemmat uutiset, kuten ensimmäisen neljänneksen liikevaihtotiedote ja yhtiökokouskutsu, ovat taustaa eivätkä tämän päivän liikkeen syy.

Päivän liike +1,08 % oli 0,5 kertaa tavallinen päiväliike 2,1 %. CAC 40 liikkui samana päivänä −0,81 %.

Eutelsat Communications +1,08 %CAC 40 −0,81 %Pörssiä vastaan

Aiemmat päivät →

Katso kaavio ChartCompassissa, jokainen liike selitettynä →

Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan

Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Eutelsat Communications.

Suositukset

Nyt
Osta 0Pidä 10Myy 0
3 kuukautta sitten
Osta 0Pidä 9Myy 1

Suositus on analyytikon oma näkemys osakkeesta.

Tavoitehinnat

Viimeisin kurssi 1,82 EUR

Tavoitehinnat
Alin 0,30Keskiarvo 1,89Ylin 2,40

Keskiarvo on 1,89 EUR, +4 % suhteessa viimeisimpään kurssiin 1,82 EUR. Vaihteluväli on 0,30 EUR–2,40 EUR. Tavoitehinta on analyytikon arvio osakkeen tulevasta hinnasta. 11 analyytikkoa on antanut tavoitehinnan.

Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta -0,18 EUR nykyiseen -0,17 EUR. Vuoden 2027 ennuste: -0,17 EUR. Vuoden 2028 ennuste: -0,11 EUR.

Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 2 vuonna 3:sta. Näin on noin 65 % eurooppalaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2026 kurssi muuttui −35 % ja osakekohtainen tulos muuttui arvosta -1,78 EUR arvoon -0,52 EUR.

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo (mrd. EUR)-1,10,41,83,22023: 1,132023: 0,3120232024: 1,212024: -0,3120242025: 1,242025: -1,0820252026: 1,242026: -0,462026Nyt2027: 1,2520272028: 1,3220282023: 1,911,92024: 2,292,32025: 2,262,32026: 2,842,8Nyt: 2,142,1

LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.mrd. EUR

Markkina-arvo on 1,7 kertaa vuoden 2026 liikevaihto, vuonna 2023 se oli 1,7. Vuoden 2026 tulos: -457 milj. EUR.

Varat, velat ja markkina-arvo

Varat, velat ja markkina-arvo (mrd. EUR)0,03,16,29,42023: 7,412023: 4,3420232024: 8,522024: 4,6120242025: 7,002025: 4,3420252026: 8,092026: 4,412026Nyt2023: 1,911,92024: 2,292,32025: 2,262,32026: 2,842,8Nyt: 2,142,1

VaratVelatMarkkina-arvomrd. EUR

Varoista jää velkojen jälkeen omistajille 3,7 mrd. EUR. Markkina-arvo on 0,6 kertaa tämä oma pääoma.

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 2 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 2,1 mrd. EURLiikevaihto 2026: 1,2 mrd. EUR

Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Eutelsat Communications

Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Eutelsat Communications tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.

Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.

Osakekohtainen tulos-0,52 EUR
NytOsakekohtainen tulos2023: 0,99232024: -0,58242025: -1,78252026: -0,52262027: -0,17272028: -0,11282023: 5,972024: 3,762025: 3,712026: 2,41

Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.

2023–2026: -1,78 EUR–0,99 EUR. Verrokit: Sinch 0,88 SEK, NOS 0,52 EUR, Elisa 2,05 EUR. Vuoden 2027 ennuste: -0,17 EUR (-0,28 EUR–-0,12 EUR). Vuoden 2028 ennuste: -0,11 EUR (-0,25 EUR–-0,03 EUR).

Liikevaihto1,2 mrd. EUR
NytLiikevaihto2023: 1 131 300 000,00232024: 1 213 000 000,00242025: 1 243 700 000,00252026: 1 235 900 000,00262027: 1 252 066 420,00272028: 1 323 250 790,00282023: 5,972024: 3,762025: 3,712026: 2,41

Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.

2023–2026: 1,1 mrd. EUR–1,2 mrd. EUR. Verrokit: Sinch 27,2 mrd. SEK, NOS 1,9 mrd. EUR, Elisa 2,2 mrd. EUR. Vuoden 2027 ennuste: 1,3 mrd. EUR (1,2 mrd. EUR–1,3 mrd. EUR). Vuoden 2028 ennuste: 1,3 mrd. EUR (1,3 mrd. EUR–1,4 mrd. EUR).

Liikevoittomarginaali−17,8 %
2026Liikevoittomarginaali2023: 50,67232024: -15,78242025: -73,10252026: -17,82262023: 5,972024: 3,762025: 3,712026: 2,41

Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.

2023–2026: −73,1 %–50,7 %. Verrokit: Sinch 4,2 %, NOS 23,1 %, Elisa 20,1 %.

Oman pääoman tuotto−14,5 %
NytOman pääoman tuotto2023: 10,58232024: -8,12242025: -41,71252026: -12,63262023: 5,972024: 3,762025: 3,712026: 2,41

Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.

2023–2026: −41,7 %–10,6 %. Verrokit: Sinch 2,7 %, NOS 26,6 %, Elisa 26,1 %.

Markkina-arvo / liikevaihto (P/S)1,73
NytMarkkina-arvo / liikevaihto (P/S)2023: 1,69232024: 1,89242025: 1,82252026: 2,30262027: 1,71272028: 1,6228

Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.

2023–2026: 1,69–2,30. Verrokit: Sinch 1,12, NOS 1,50, Elisa 2,43. Vuoden 2027 ennuste: 1,71. Vuoden 2028 ennuste: 1,62.

Osinko osaketta kohti0,00 EUR
NytOsinko osaketta kohti2017: 0,94172018: 0,99182019: 0,99192020: 0,69202021: 0,72212022: 0,72222023: 0,00232024: 0,00242025: 0,0025

Omistajille maksettu raha osaketta kohti kalenterivuosittain.

2017–2025: 0,00 EUR–0,99 EUR.

Osinkotuotto0,0 %
NytOsinkotuotto2023: 0,00232024: 0,00242025: 0,00252026: 0,0026

Tavallinen vuotuinen osinko prosentteina osakkeen hinnasta.

2023–2026: 0,0 %–0,0 %. Verrokit: Sinch 0,0 %, NOS 8,1 %, Elisa 7,1 %.

Nettovelka / EBITDA2,46
NytNettovelka / EBITDA2023: 2,21232024: 4,24242025: 4,33252026: 2,7026

Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.

2023–2026: 2,21–4,33. Verrokit: Sinch 2,46, NOS 2,61, Elisa 2,14.

Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo / oma pääoma (P/B)0,59
NytMarkkina-arvo / oma pääoma (P/B)2023: 0,64232024: 0,60242025: 0,87252026: 0,7826

Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.

2023–2026: 0,60–0,87. Verrokit: Sinch 1,47, NOS 2,47, Elisa 4,10.

Vapaa kassavirta osaketta kohti-0,03 EUR
2026Vapaa kassavirta osaketta kohti2023: 1,67232024: 0,07242025: -0,01252026: -0,03262023: 5,972024: 3,762025: 3,712026: 2,41

Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.

2023–2026: -0,03 EUR–1,67 EUR. Verrokit: Sinch 3,82 SEK, Elisa 2,31 EUR.

Omavaraisuusaste44,7 %
2026Omavaraisuusaste2023: 40,15232024: 44,83242025: 37,06252026: 44,7326

Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.

2023–2026: 37,1 %–44,8 %.

10 000 EUR yhtiössä Eutelsat Communications, ostettu 7. marraskuuta 2016, on tänään 1 500 EUR, osingot uudelleensijoitettuina.

Paljonko 10 000 EUR yhtiössä Eutelsat Communications olisi arvoinen tänään? →

Paljonko 10 000 EUR yhtiössä Eutelsat Communications olisi arvoinen tänään?

1 500 EUR

osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 7. marraskuuta 2016.

Alimmillaan sen arvo oli 973 EUR (21. helmikuuta 2025).

Matkan viisi suurinta päivää

· +119,7 % · koko pörssi nousi 1,6 % samana päivänä

· +77,1 % · koko pörssi laski 1,9 % samana päivänä

· +68,1 % · koko pörssi nousi 1,1 % samana päivänä

· +49,6 % · koko pörssi laski 1,0 % samana päivänä

· +30,8 % · koko pörssi nousi 0,5 % samana päivänä

Aiemmat päivät

  • +1,11 % pörssi +2,13 % Eutelsat Communications pysyi viikon aikana suunnilleen ennallaan. Lue →

    Eutelsat Communications pysyi viikon aikana suunnilleen ennallaan.

    Se liikkui vähemmän kuin CAC 40, joka nousi selvästi.

    Viimeisenä kaupankäyntipäivänä osake nousi hieman, kun markkina laski.

    Liike oli tavanomaisen kokoinen ja kaupankäynti selvästi tavallista vähäisempää.

  • +0,87 % pörssi +0,34 % Eutelsat Communications nousi hieman, ilman yhtiöuutisia. Lue →

    Eutelsat Communications nousi hieman, ilman yhtiöuutisia.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski selvästi, kun CAC 40 nousi voimakkaasti, joten se jäi markkinoista jälkeen.

    Viimeinen päätöskurssi on selvästi vuoden korkeinta alhaisempi ja selvästi alimman yläpuolella.

    Liike oli osakkeelle tavanomainen.

    Viime viikon aiemmat uutiset, muun muassa neljännesvuosiliikevaihto ja analyytikon tavoitehinnan lasku, painoivat todennäköisesti osaketta viikon aikana.

  • −4,42 % pörssi +1,96 % Eutelsat Communications laski selvästi, kun CAC 40 nousi erittäin voimakkaasti. Lue →

    Eutelsat Communications laski selvästi, kun CAC 40 nousi erittäin voimakkaasti.

    Mitään yhtiöuutista ei selitä liikettä.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski selvästi, kun CAC 40 nousi voimakkaasti.

    Todennäköisiä syitä ovat osakkeen heikko suhteellinen kehitys vahvaa markkinaa vastaan, ja kaupankäynnin volyymi on selvästi tavanomaista alhaisempi.

    Viimeisin päätöskurssi on selvästi vuoden alimman päätöskurssin yläpuolella ja selvästi korkeimman alapuolella.

  • +1,78 % pörssi +2,40 % Eutelsat Communications pysyi viikon aikana suunnilleen ennallaan, kun CAC 40 nousi selvästi, joten osake jäi markkinoista jälkeen. Lue →

    Eutelsat Communications pysyi viikon aikana suunnilleen ennallaan, kun CAC 40 nousi selvästi, joten osake jäi markkinoista jälkeen.

    Viimeisenä kaupankäyntipäivänä osake laski voimakkaasti, mikä on osakkeelle erittäin suuri liike, ja kaupankäynti oli tavallista vilkkaampaa, kun markkinat olivat suunnilleen paikallaan.

    Perjantaina 30. lokakuuta julkaistiin yhtiökokouksen 26. marraskuuta 2026 kutsu, mikä on tavanomaista.

    Seuraava tapahtuma, jota kannattaa seurata, on yhtiökokous 26. marraskuuta 2026.

  • +0,14 % pörssi −2,19 % Eutelsat Communications pysyi suunnilleen ennallaan viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun CAC 40 laski selvästi, joten osake pärjäsi markkinaa paremmin. Lue →

    Eutelsat Communications pysyi suunnilleen ennallaan viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun CAC 40 laski selvästi, joten osake pärjäsi markkinaa paremmin.

    Liike oli osakkeelle tavanomainen ja kaupankäynti oli tavanomaisella tasolla.

    Analyytikoiden suosituksetkin julkaistiin, mikä voi vaikuttaa tunnelmaan muuttamatta liiketoimintaa.

    Seuraa seuraavaa tulospäivitystä nähdäksesi, muuttuuko varovainen sävy.

  • +27,97 % pörssi +1,97 % Eutelsat Communications nousi voimakkaasti viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana ja ylitti selvästi CAC 40 -indeksin, joka myös päätyi viikolla nousuun. Lue →

    Eutelsat Communications nousi voimakkaasti viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana ja ylitti selvästi CAC 40 -indeksin, joka myös päätyi viikolla nousuun.

    Tilinpäätöspuhelun litteraatio julkaistiin vasta viikon päätyttyä, joten se ei voi selittää liikettä.

    Seuraavaksi kannattaa seurata seuraavaa tulosraporttia, joka on odotettavissa 12. helmikuuta 2027.

Kaikki yhtiöt