Spring til hovedindholdet
DA
Menu

Derfor bevæger Bergman & Beving-aktien sig

Bergman & Beving steg lidt, mod markedet, uden selskabsnyheder der forklarer det.

Skrevet efter børslukning ·

Hvorfor i dag

16 292 nyheder analyseret i dag

Bergman & Beving steg lidt, mod markedet, uden selskabsnyheder der forklarer det.

De seneste fem handelsdage var aktien nogenlunde uændret, mens OMX Stockholm 30 steg lidt.

Bevægelsen var almindelig for Bergman & Beving og lå inden for dets normale daglige spænd.

Det eneste i nyhederne er et ældre diagram over sæsonafkast, så det forklarer ikke bevægelsen.

Næste regnskab offentliggøres fredag 5. februar 2027.

Dagens bevægelse på +0,38 % var 0,5 gange en normal dags 0,8 %. OMX Stockholm 30 bevægede sig −0,32 % samme dag.

Bergman & Beving +0,38 %OMX Stockholm 30 −0,32 %Mod børsen

Tidligere dage →

Se grafen i ChartCompass, med alle bevægelser forklaret →

Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret

Analytikernes estimater for Bergman & Beving.

Bergman & Beving tjente mere end ventet i 3 af 8 rapporter.

Til sammenligning slog omkring 46 % af rapporterne fra nordiske selskaber estimatet i de seneste tre år.

Aktien gik samme vej som indtjeningsoverraskelsen i 5 af 8 rapporter med målt kursbevægelse, mod omkring 63 % af rapporterne fra nordiske selskaber.

Vurderingerne

Nu
Køb 3Hold 0Sælg 0

En vurdering er analytikerens egen mening om aktien.

Kursmålene

Seneste kurs 260,00 SEK

Kursmålene
Lavest 325Gennemsnit 347Højest 390

Gennemsnittet er 347,00 SEK, +33 % i forhold til seneste kurs 260,00 SEK. Spændet er 325,00 SEK–390,00 SEK. Et kursmål er analytikerens skøn over en fremtidig aktiekurs. 5 analytikere har givet et kursmål.

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion1,62,02,52,93,42025-02-05: 1,95; Ventet indtjening pr. aktie: 3,165/2’25−3,5 %2025-05-09: 2,25; Ventet indtjening pr. aktie: 2,619/5’25−3,2 %2025-07-16: 2,05; Ventet indtjening pr. aktie: 2,2116/7’25+5,2 %2025-10-22: 2,00; Ventet indtjening pr. aktie: 1,7722/10’25+1,7 %2026-02-04: 2,15; Ventet indtjening pr. aktie: 1,954/2’26+3,5 %2026-05-13: 2,25; Ventet indtjening pr. aktie: 2,0013/5’26−1,1 %2026-07-16: 2,10; Ventet indtjening pr. aktie: 2,1516/7’26−6,5 %2026-10-21: 2,35; Ventet indtjening pr. aktie: 2,4021/10’26+2,9 %Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 2,35.→05/02

Ventet indtjening pr. aktieOver estimatetUnder estimatetSom ventetSEK

Procenterne under viser aktien på rapportdagen; etiketterne er rapportdatoer.

Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 2,35 SEK (5. februar). For indeværende regnskabsår er ventet indtjening pr. aktie ændret fra 9,64 SEK for tre måneder siden til 10,65 SEK nu. Estimat 2027: 10,65 SEK. Estimat 2028: 12,14 SEK. Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn. 14. september: Køb cirka 1,0 mio. SEK. 14. september: Køb cirka 51 tusind SEK. 11. september: Køb cirka 202 tusind SEK. 12. august: Køb cirka 14 mio. SEK. 11. august: Køb cirka 29 mio. SEK.

Har kursen fulgt forretningen?

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 0 af 3 år. Blandt nordiske selskaber sker det i omkring 60 % af årene. I 2026 ændrede kursen sig −7 % og indtjeningen pr. aktie gik fra -1,95 SEK til 8,50 SEK.

Omsætning, overskud og børsværdi

Omsætning, overskud og børsværdi (mia. SEK)-0,12,85,78,52023: 4,752023: 0,2120232024: 4,722024: 0,1920242025: 4,962025: -0,0520252026: 4,972026: 0,232026Nu2027: 5,2520272028: 5,4520282023: 3,413,42024: 5,605,62025: 7,767,82026: 7,197,2Nu: 6,956,9

OmsætningOverskudBørsværdiSkraverede søjler: analytikernes estimater.mia. SEK

Børsværdien er 1,4 gange omsætningen i 2026 mod 0,7 i 2023. Overskud i 2026: 229 mio. SEK.

Aktiver, gæld og børsværdi

Aktiver, gæld og børsværdi (mia. SEK)0,02,85,78,52023: 5,752023: 3,5120232024: 6,062024: 3,8520242025: 6,142025: 4,1620252026: 6,622026: 4,582026Nu2023: 3,413,42024: 5,605,62025: 7,767,82026: 7,197,2Nu: 6,956,9

AktiverGældBørsværdimia. SEK

Aktiver minus gæld er ejernes kapital, 2,0 mia. SEK. Børsværdien er 3,4 gange denne kapital.

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 0 af 3 år.Børsværdi (Nu): 6,9 mia. SEKOmsætning 2026: 5,0 mia. SEK

Hvad nøgletallene siger om Bergman & Beving

Nøgletallene forbinder det, Bergman & Beving tjener, med det investorer betaler.

Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.

Indtjening pr. aktie9,90 SEK
NuIndtjening pr. aktie2023: 7,80232024: 7,15242025: -1,95252026: 8,50262027: 10,65272028: 12,14282023: 128,402024: 209,502025: 290,002026: 270,00

Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.

2023–2026: -1,95 SEK–8,50 SEK. Lignende selskaber: Karnell Group 3,01 SEK, Bonheur 24,70 NOK, Aker 378,91 NOK. Estimat 2027: 10,65 SEK (9,18 SEK–14,03 SEK). Estimat 2028: 12,14 SEK (10,38 SEK–15,62 SEK).

Omsætning5,1 mia. SEK
NuOmsætning2023: 4.747.000.000,00232024: 4.717.000.000,00242025: 4.963.000.000,00252026: 4.972.000.000,00262027: 5.249.568.000,00272028: 5.449.339.890,00282023: 128,402024: 209,502025: 290,002026: 270,00

Det selskabet solgte for i løbet af året.

2023–2026: 4,7 mia. SEK–5,0 mia. SEK. Lignende selskaber: Karnell Group 2,1 mia. SEK, Bonheur 12,5 mia. NOK, Aker 40,3 mia. NOK. Estimat 2027: 5,2 mia. SEK (5,2 mia. SEK–5,3 mia. SEK). Estimat 2028: 5,4 mia. SEK (5,3 mia. SEK–5,6 mia. SEK).

Driftsmargin9,1 %
NuDriftsmargin2023: 6,19232024: 7,34242025: 1,91252026: 6,11262023: 128,402024: 209,502025: 290,002026: 270,00

Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.

2023–2026: 1,9 %–7,3 %. Lignende selskaber: Karnell Group 14,7 %, Bonheur 19,5 %, Aker 41,0 %.

Egenkapitalforrentning13,6 %
NuEgenkapitalforrentning2023: 9,49232024: 9,06242025: -2,78252026: 11,79262023: 128,402024: 209,502025: 290,002026: 270,00

Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.

2023–2026: −2,8 %–11,8 %. Lignende selskaber: Karnell Group 12,5 %, Bonheur 14,1 %, Aker 45,1 %.

P/E26,3
NuP/E2023: 16,46232024: 29,3024252026: 31,76262027: 24,41272028: 21,4128

Prisen investorer betaler pr. enhed årlig indtjening pr. aktie. Vises ikke ved underskud.

2023–2026: 16,5–31,8. Lignende selskaber: Karnell Group 28,3, Bonheur 10,6, Aker 2,8. Estimat 2027: 24,4. Estimat 2028: 21,4.

Børsværdi / omsætning (P/S)1,36
NuBørsværdi / omsætning (P/S)2023: 0,72232024: 1,19242025: 1,56252026: 1,45262027: 1,32272028: 1,2728

Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.

2023–2026: 0,72–1,56. Lignende selskaber: Karnell Group 2,18, Bonheur 0,89, Aker 1,97. Estimat 2027: 1,32. Estimat 2028: 1,27.

Udbytte pr. aktie4,20 SEK
NuUdbytte pr. aktie2017: 5,00172018: 2,50182019: 3,00192020: 1,50202021: 3,00212022: 3,40222023: 3,60232024: 3,80242025: 4,0025

Penge udbetalt til ejerne pr. aktie, summeret pr. kalenderår.

2017–2025: 1,50 SEK–5,00 SEK.

Direkte afkast1,6 %
NuDirekte afkast2023: 2,80232024: 1,81242025: 1,38252026: 1,5626

Det ordinære årlige udbytte i procent af aktiekursen.

2023–2026: 1,4 %–2,8 %. Lignende selskaber: Karnell Group 0,0 %, Bonheur 2,8 %, Aker 5,4 %.

Nettogæld / EBITDA3,18
NuNettogæld / EBITDA2023: 2,68232024: 2,24242025: 2,34252026: 2,5926

Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.

2023–2026: 2,24–2,68. Lignende selskaber: Karnell Group 1,68, Bonheur -0,00, Aker 1,47.

Flere nøgletal
Børsværdi / egenkapital (P/B)3,37
NuBørsværdi / egenkapital (P/B)2023: 1,56232024: 2,65242025: 4,15252026: 3,7026

Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.

2023–2026: 1,56–4,15. Lignende selskaber: Karnell Group 3,12, Bonheur 1,20, Aker 1,18.

EV / EBIT21,8
2026EV / EBIT2023: 14,61232024: 18,47242025: 63,13252026: 21,8026

Børsværdien plus nettogælden delt med driftsresultatet. Medregner gælden.

2023–2026: 14,6–63,1.

Frit cashflow pr. aktie18,79 SEK
NuFrit cashflow pr. aktie2023: 10,84232024: 21,64242025: 16,67252026: 16,03262023: 128,402024: 209,502025: 290,002026: 270,00

Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.

2023–2026: 10,84 SEK–21,64 SEK. Lignende selskaber: Karnell Group 5,84 SEK, Bonheur 25,06 NOK, Aker 19,61 NOK.

Soliditetsgrad29,3 %
2026Soliditetsgrad2023: 37,94232024: 34,77242025: 30,49252026: 29,3526

Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.

2023–2026: 29,3 %–37,9 %.

Udbyttet forklaret

Udbytte er penge, der betales til aktionærerne. Bergman & Beving betalte 4,20 SEK pr. aktie i de tolv måneder frem til 5. november 2026.

På ex-dagen 28. august 2026 blev Bergman & Beving handlet uden ret til udbyttet på 4,20 SEK. Kursen gik fra 278,00 SEK til 273,50 SEK; med udbyttet var dagens ændring −0,1 %. Retten til pengene overgår til aktionærerne på ex-dagen; betalingen sker senere.

2017: 5,00 SEK2018: 2,50 SEK2019: 3,00 SEK2020: 1,50 SEK2021: 3,00 SEK2022: 3,40 SEK2023: 3,60 SEK2024: 3,80 SEK2025: 4,00 SEK2026 indtil nu: 4,20 SEK

Værd at holde øje med fremover

Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Bergman & Beving har ændret sig.

  • Regnskabet

    Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Bergman & Beving har ændret sig.

    Føj til kalenderen
Mere om Bergman & Beving

Insiderhandel

Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn.

  • Magnus Söderlind, administrerende direktørKøbcirka 1,0 mio. SEK
  • Peter Schön, finansdirektørKøbcirka 51 tusind SEK
  • Peter Schön, finansdirektørKøbcirka 202 tusind SEK
  • Malin Nordesjö, bestyrelsesmedlem (nærtstående)Købcirka 14 mio. SEK
  • Malin Nordesjö, bestyrelsesmedlem (nærtstående)Købcirka 29 mio. SEK

Regnskabet

Næste rapport: · Føj til kalenderen · Google Calendar

Regnskabsdag3,5 %

Almindelig dag0,8 %

De seneste 15 regnskabsdage bevægede Bergman & Beving sig typisk omkring 3,5 %. En almindelig dag bevæger den sig 0,8 %.

+2,86 % −6,49 % −1,05 % +3,53 %

10.000 SEK i Bergman & Beving købt 7. november 2016 er i dag 26.600 SEK værd, med udbytterne geninvesteret.

Hvad ville 10.000 SEK i Bergman & Beving være værd i dag? →

Hvad ville 10.000 SEK i Bergman & Beving være værd i dag?

26.600 SEK

med udbytterne geninvesteret, købt 7. november 2016.

På sit laveste var den 3.970 SEK værd (23. marts 2020).

Rejsens fem største dage

· −16,1 % · hele børsen faldt 10,6 % samme dag

· −16,0 % · hele børsen faldt 0,6 % samme dag · regnskabsdag

· −9,7 % · hele børsen faldt 3,4 % samme dag

· −9,3 % · hele børsen faldt 4,7 % samme dag

· −9,0 % · hele børsen faldt 0,1 % samme dag

Tidligere dage

  • −0,76 % børsen −0,11 % Bergman & Beving lå stort set uændret hen over ugen og bevægede sig lidt i begge retninger. Læs →

    Bergman & Beving lå stort set uændret hen over ugen og bevægede sig lidt i begge retninger.

    Det brede indeks OMX Stockholm 30 lå også stort set uændret, så aktien fulgte markedet samlet set.

    På den seneste handelsdag faldt aktien lidt, et mindre fald end markedets tydeligere nedgang den dag.

    Bevægelsen var af almindelig størrelse for aktien, på handel der lå klart under den sædvanlige volumen.

  • −0,38 % børsen −0,08 % Bergman & Beving faldt lidt, og ingen virksomhedsnyhed forklarer bevægelsen. Læs →

    Bergman & Beving faldt lidt, og ingen virksomhedsnyhed forklarer bevægelsen.

    I de seneste fem handelsdage steg aktien lidt, i takt med OMX Stockholm 30.

    Bevægelsen var almindelig for aktien, og handlen lå klart under det normale niveau.

    Intet i nyhederne forbinder handelsdagen med en bestemt årsag.

    Næste regnskab kommer fredag 5. februar 2027.

  • +0,58 % børsen −0,29 % Bergman & Beving steg lidt, mod et lidt svagere marked. Læs →

    Bergman & Beving steg lidt, mod et lidt svagere marked.

    I den seneste handelsdag steg aktien lidt, mens OMX Stockholm 30 faldt lidt, så bevægelsen var normal, og ingen selskabsnyhed forklarer den.

    De seneste fem handelsdage var aktien nogenlunde uændret, mens OMX Stockholm 30 steg tydeligt, så aktien hang efter markedet.

    De mest sandsynlige årsager er den stærke regnskabsrapport for andet kvartal i sidste uge, med højere driftsresultat og nettoresultat, samt at Berenberg og Nordea hævede deres kursmål.

    Næste regnskab kommer fredag den 5. februar 2027.

  • +0,58 % børsen +3,01 % Bergman & Beving var stort set uændret i løbet af ugen og bevægede sig mindre end det bredere marked, som steg tydeligt. Læs →

    Bergman & Beving var stort set uændret i løbet af ugen og bevægede sig mindre end det bredere marked, som steg tydeligt.

    Bevægelsen var almindelig i størrelse, og handlen var rolig.

    Den største selskabsnyhed kom 21. oktober med kvartalsregnskabet: omsætning og driftsresultat steg, og resultatet var nogenlunde i overensstemmelse med forventningerne, mens analytikerne Nordea og Berenberg hævede deres kursmål, de aktiekurser de vurderer som rimelige, 22. oktober.

    Ingen ny selskabsbegivenhed i ugen forklarer den flade handel.

  • +0,58 % børsen +0,41 % Bergman & Beving steg lidt, i takt med markedet. Læs →

    Bergman & Beving steg lidt, i takt med markedet.

    Over de seneste fem handelsdage lå aktien stort set uændret, mens OMX Stockholm 30 steg kraftigt, så den hang bagud.

    Ingen virksomhedsnyhed fra seneste handelsdag forklarer bevægelsen, som var en almindelig dag for aktien.

    Tidligere hævede Berenberg og Nordea deres kursmål, altså den pris de mener er rimelig, efter kvartalsregnskabet, og aktien ligger langt under sit højeste niveau på et år.

    Næste regnskab kommer 5. februar 2027.

  • +0,19 % børsen +0,41 % Bergman & Beving var stort set uændret. Læs →

    Bergman & Beving var stort set uændret.

    I de seneste fem handelsdage steg aktien svagt, mens OMX Stockholm 30 faldt kraftigt, så den bevægede sig imod markedet.

    Bevægelsen var normal for aktien.

    Tidligere i ugen offentliggjorde selskabet sit Q2-resultat: omsætningen og driftsresultatet steg, og resultatet var nogenlunde i overensstemmelse med forventningerne.

    Nordea og Berenberg hævede deres kursmål, altså de aktiekurser de mener er rimelige, efter regnskabet.

  • +0,97 % børsen −3,67 % Bergman & Beving steg lidt i de seneste fem handelsdage, mens OMX Stockholm 30 faldt kraftigt. Læs →

    Bergman & Beving steg lidt i de seneste fem handelsdage, mens OMX Stockholm 30 faldt kraftigt.

    Kvartalsregnskabet tidligere i denne uge viste højere omsætning, driftsresultat (EBITA, resultat før renter, skat og afskrivninger på opkøb) og nettoresultat, nogenlunde i overensstemmelse med forventningerne.

    Analytikere som Nordea og Berenberg hævede deres kursmål, de aktiekurser de finder rimelige, og fastholdt købsanbefalinger, hvilket sandsynligvis støttede aktien.

    Bevægelsen var almindelig i størrelse for aktien, og kursen ligger langt under årets højeste, men over årets laveste.

Alle selskaber