Därför rör sig Tallink Grupp-aktien
Tallink Grupp föll med börsen.
Skrivet efter stängning ·
Varför idag
16 210 nyheter analyserade idagTallink Grupp föll med börsen.
Tallink Grupp föll, med en rörelse som klart avvek från en något lägre marknad.
Ingen bolagsnyhet förklarar nedgången.
Under de senaste fem handelsdagarna steg aktien något, medan OMX Helsinki 25 också steg något, så aktien rörde sig mer än marknaden.
Tidigare i veckan rapporterade Tallink oktoberpassagerare upp 2,0 % och fraktenheter upp 5,6 %.
Dagens rörelse på −0,90 % var 1,5 gånger en vanlig dags rörelse på 0,6 %. OMX Helsinki 25 rörde sig −0,52 % samma dag.
Tallink Grupp −0,90 %OMX Helsinki 25 −0,52 %I takt med börsen
Har kursen följt affärerna?
Kursen och vinsten åt samma håll: 2 av 3 år. Bland nordiska bolag händer det ungefär 60 % av åren. År 2025 ändrades kursen +1 % och vinsten per aktie −57 %.
Försäljning, vinst och börsvärde
FörsäljningVinstBörsvärdeMd EUR
Tillgångar, skulder och börsvärde
TillgångarSkulderBörsvärdeMd EUR
Kursen och vinsten åt samma håll: 2 av 3 år.Börsvärde (Nu): 493 M EURFörsäljning 2025: 765 M EUR
Vad nyckeltalen säger om Tallink Grupp
Nyckeltalen kopplar det Tallink Grupp tjänar till vad investerare betalar.
Linjen visar kursen samma år, på en egen skala.
Vinsten delad med antalet aktier. Varje aktie motsvarar så mycket av vinsten.
2022–2025: 0,02 EUR–0,11 EUR. Liknande bolag: Gotlandsbolaget -40,62 kr, Viking Line 0,61 EUR, HAV Group 0,51 NOK.
Hur mycket bolaget sålde för under året.
2022–2025: 765 M EUR–835 M EUR. Liknande bolag: Gotlandsbolaget 3,8 mdkr, Viking Line 482 M EUR, HAV Group 962 M NOK.
Andelen av försäljningen som blir kvar efter kostnaderna för att driva verksamheten.
2022–2025: 4,9 %–13,6 %. Liknande bolag: Gotlandsbolaget 0,7 %, Viking Line 3,6 %, HAV Group 2,6 %.
Vinsten i procent av ägarnas pengar i bolaget.
2022–2025: 2,0 %–10,0 %. Liknande bolag: Gotlandsbolaget 1,4 %, Viking Line 3,3 %, HAV Group 16,2 %.
Priset investerare betalar för varje krona i årlig vinst per aktie. Visas inte vid förlust.
2022–2025: 6,4–26,5. Liknande bolag: Viking Line 31,6, HAV Group 20,3.
Vad investerare betalar för varje krona bolaget säljer för.
2022–2025: 0,48–0,60. Liknande bolag: Gotlandsbolaget 1,49, Viking Line 0,69, HAV Group 0,38.
Pengar som betalas till ägarna per aktie, summerat per kalenderår.
2024–2025: 0,06 EUR–0,06 EUR.
Den ordinarie utdelningen per år i procent av aktiepriset. Bland nordiska bolag följdes en direktavkastning av den här storleken av lägre utdelning året efter i ungefär 55 % av fallen, mot ungefär 17 % under 5 %.
2022–2025: 0,0 %–10,4 %. Liknande bolag: Gotlandsbolaget 0,0 %, Viking Line 5,2 %, HAV Group 0,0 %.
Nettoskulden delad med rörelsevinsten före avskrivningar.
2022–2025: 2,82–5,43. Liknande bolag: Gotlandsbolaget -5,92, Viking Line 1,47, HAV Group -7,86.
Fler nyckeltal
Börsvärdet delat med ägarnas eget kapital, det som återstår efter skulderna.
2022–2025: 0,53–0,64. Liknande bolag: Gotlandsbolaget 1,07, Viking Line 1,08, HAV Group 3,59.
Börsvärdet plus nettoskulden, delat med rörelseresultatet. Räknar in skulden.
2022–2025: 9,7–29,5.
Pengarna som blir över efter investeringar, delat med antalet aktier.
2022–2025: -0,08 EUR–0,24 EUR. Liknande bolag: Gotlandsbolaget -6,17 kr, Viking Line 1,51 EUR, HAV Group -1,45 NOK.
Andelen av tillgångarna som finansieras av ägarnas eget kapital.
2022–2025: 41,8 %–56,4 %.
Utdelningen förklarad
En utdelning är pengar som betalas ut till ägarna. Tallink Grupp har delat ut 0,06 EUR per aktie under de tolv månaderna till 6 november 2026.
På x-dagen 17 juni 2026 handlades Tallink Grupp utan rätt till utdelningen på 0,03 EUR. Kursen gick från 0,67 EUR till 0,63 EUR; med utdelningen inräknad blev dagens förändring −1,5 %. Rätten till pengarna flyttas från bolaget till aktieägaren på x-dagen; utbetalningen sker senare.
2024: 0,06 EUR2025: 0,06 EUR2026 hittills: 0,03 EUR
Värt att hålla koll på framåt, och varför
Från x-dagen handlas Tallink Grupp utan rätt till den kommande utdelningen.
- Utdelningen förklarad
Från x-dagen handlas Tallink Grupp utan rätt till den kommande utdelningen.
10 000 EUR i Tallink Grupp köpt 5 december 2018 är i dag värda 7 540 EUR, med utdelningarna återinvesterade.
Samma summa i OMX Helsinki med utdelningar hade blivit 20 700 EUR.
Vad hade 10 000 EUR i Tallink Grupp varit värda i dag? →
Vad hade 10 000 EUR i Tallink Grupp varit värda i dag?
7 540 EUR
med utdelningarna återinvesterade, köpt 5 december 2018. Samma summa i OMX Helsinki med utdelningar hade blivit 20 700 EUR.
Som lägst var den värd 4 030 EUR (29 september 2022).
Resans fem största dagar
· +15,7 % · hela börsen steg 3,8 % samma dag
· −15,2 % · hela börsen föll 10,1 % samma dag
· −9,0 % · hela börsen steg 1,6 % samma dag
· −8,6 % · hela börsen steg 0,1 % samma dag
· −7,6 % · hela börsen steg 0,8 % samma dag
Tidigare dagar
+0,92 % börsen +0,50 % Tallink Grupp steg något under veckan och rörde sig mer än den bredare marknaden, som låg i stort sett oförändrad. Läs →
Tallink Grupp steg något under veckan och rörde sig mer än den bredare marknaden, som låg i stort sett oförändrad.
Trafiksiffrorna för oktober visade att passagerarantalet ökade något och godsvolymerna ökade lite mer, och vinsten för sommarkvartalet steg, båda publicerade tidigt i veckan.
Aktien föll sedan tydligt under den senaste handelsdagen, en rörelse som fortfarande är måttlig jämfört med årshögsta, medan den bredare industrisektorn i Helsingfors steg blygsamt.
+1,22 % börsen −0,56 % Tallink Grupp steg tydligt, medan marknaden föll något. Läs →
Tallink Grupp steg tydligt, medan marknaden föll något.
Ingen bolagsnyhet från den handelsdagen förklarar rörelsen.
Under de senaste fem handelsdagarna steg aktien tydligt, medan OMX Helsingfors 25 var ungefär oförändrat.
Tidigare köpte moderbolaget Infortar fler aktier innan handeln öppnade, och passagerarantalet i oktober ökade med 2,0 procent, vilket sannolikt stöttade stämningen.
Handeln var tunn, så uppgången kan spegla ett litet antal köpare.
−0,61 % börsen +1,42 % Tallink Grupp föll, medan den bredare marknaden steg kraftigt. Läs →
Tallink Grupp föll, medan den bredare marknaden steg kraftigt.
Rörelsen var normal för aktien, och ingen bolagsnyhet från den handelsdagen förklarar den.
Under de senaste fem handelsdagarna steg aktien tydligt medan marknaden var ungefär oförändrad.
Troliga skäl är att huvudägaren Infortar ökade sitt innehav i slutet av oktober, och att aktien närmade sig sin högsta nivå under det senaste året.
−0,31 % börsen −1,25 % Tallink Grupp föll något igår, mindre än marknaden. Läs →
Tallink Grupp föll något igår, mindre än marknaden.
Under samma dagar föll OMX Helsingfors 25 tydligt, så aktien höll sig bättre.
Ingen bolagsnyhet förklarar igårdagens rörelse; marknadens breda nedgång har troligen tyngt.
Under de senaste fem handelsdagarna steg aktien tydligt medan marknaden var ungefär oförändrad.
Uppgången kom efter en stark tredjekvartalsrapport förra veckan som lyfte vinst och intäkter, även om stigande bränslekostnader pressade resultatet.
+2,19 % börsen +0,22 % Tallink Grupp steg tydligt under veckan, en stor rörelse för bolaget, medan marknaden var ungefär oförändrad. Läs →
Tallink Grupp steg tydligt under veckan, en stor rörelse för bolaget, medan marknaden var ungefär oförändrad.
Infortar, en närstående aktieägare, köpte fler aktier den 23 oktober och anmälde det den 26 oktober, vilket sannolikt stöttade uppgången.
Bolagets starka tredjekvartalsresultat, publicerade den 22 oktober, höjde vinsten och intäkterna, även om stigande bränslekostnader pressade marginalerna.
Under den senaste handelsdagen föll aktien svagt på låg handel, medan marknaden föll mer.
+1,87 % börsen +0,35 % Tallink Grupp steg kraftigt, mer än marknaden. Läs →
Tallink Grupp steg kraftigt, mer än marknaden.
Aktien steg kraftigare än OMX Helsinki 25, som steg något samma dag.
Ingen bolagsnyhet från den senaste handelsdagen finns, så rörelsen saknar en känd händelse.
Under de senaste fem handelsdagarna steg aktien något, men mindre än OMX Helsinki 25, som också steg något.
Den viktigaste bolagsnyheten i perioden är delårsrapporten för tredje kvartalet 2026, publicerad förra veckan, där intäkten ökade men bränslekostnaderna pressade resultatet.
+1,88 % börsen +1,92 % Tallink Grupp steg kraftigt, i linje med marknaden. Läs →
Tallink Grupp steg kraftigt, i linje med marknaden.
Under de senaste fem handelsdagarna steg aktien tydligt medan OMX Helsinki 25 var ungefär oförändrad.
Senaste stängningskursen ligger på årets högsta nivå, och handelsvolymen var cirka dubbelt så stor som en normal handelsdag.
Resultaten för tredje kvartalet, publicerade förra veckan, visade intäkter upp 6 procent, medan bränsle- och utsläppskostnader pressade vinsten, vilket sannolikt stödjer intresset.
−1,54 % börsen −3,27 % Tallink Grupps aktier föll tydligt under de senaste fem handelsdagarna, men mindre än den bredare Helsingforsbörsen. Läs →
Tallink Grupps aktier föll tydligt under de senaste fem handelsdagarna, men mindre än den bredare Helsingforsbörsen.
Huvudnyheten var resultatet för tredje kvartalet 2026, som publicerades igår.
Intäkterna steg och nettovinsten ökade, men högre bränsle- och utsläppskostnader drog ned rörelsemarginalerna.
Investerare vägde troligen den starkare vinsten mot de stigande kostnaderna.
+1,56 % börsen −1,41 % Tallink Grupp steg kraftigt efter resultaten för tredje kvartalet 2026. Läs →
Tallink Grupp steg kraftigt efter resultaten för tredje kvartalet 2026.
Omsättningen ökade till 246,7 miljoner euro och nettovinsten steg, men högre bränsle- och utsläppskostnader pressade marginalerna.
Under samma dag föll OMX Helsinki 25 tydligt, så aktien rörde sig mot marknaden.
Under de senaste fem handelsdagarna steg aktien något medan indexet föll något.
Troligen beror rörelsen på resultaten och ett utdelningsbesked som tolkades som bättre än väntat trots kostnadstrycket.
Lär dig mer · Varför går aktien ner vid utdelning? · Varför går aktier upp och ner?