Hoppa till huvudinnehållet
SV
Meny

Därför rör sig Metso-aktien

Metso föll och rörde sig klart mer än marknaden.

Skrivet efter stängning ·

Varför idag

15 968 nyheter analyserade idag

Metso föll och rörde sig klart mer än marknaden.

Ingen företagsnyhet från den dagen förklarar rörelsen.

Under de senaste fem handelsdagarna steg Metso något medan marknaden var ungefär oförändrad.

Aktien ligger klart över sitt lägsta slutkurs från slutet av november men under sitt högsta från början av september.

Den troliga bakgrunden är kvartalsrapporten för tredje kvartalet som publicerades förra veckan, där resultatet kom under förväntningarna trots stark orderökning, samt analytikernas kursmål tidigare i veckan.

Dagens rörelse på −3,18 % var 2,1 gånger en vanlig dags rörelse på 1,5 %. OMX Helsinki 25 rörde sig −1,16 % samma dag.

Metso −3,18 %OMX Helsinki 25 −1,16 %Mycket svagare än börsen

Tidigare dagar →

Se grafen i ChartCompass, med alla rörelser förklarade →

Vad analytikerna väntar sig, och hur ofta de har haft rätt

Analytikernas estimat för Metso.

Metso tjänade mer än väntat i 2 av 8 rapporter.

Som jämförelse slog ungefär 46 % av rapporterna från nordiska bolag förväntan de senaste tre åren.

Aktien gick åt samma håll som vinstöverraskningen i 4 av 8 rapporter med uppmätt kursrörelse, mot ungefär 63 % av rapporterna från nordiska bolag.

Betygen

Nu
Köp 12Behåll 6Sälj 2
3 mån sedan
Köp 10Behåll 8Sälj 2

Ett betyg är analytikerns egen åsikt om aktien.

Riktkurserna

Senaste kurs 16,99 EUR

Riktkurserna
Lägst 14,00Snitt 18,40Högst 21,50

Snittet är 18,40 EUR, +8 % jämfört med senaste kursen 16,99 EUR. Spannet är 14,00 EUR–21,50 EUR. En riktkurs är analytikerns bedömning av ett framtida aktiepris. 20 analytiker har gett en riktkurs.

Vinsten mot förväntan, och hur aktien tog emot det

Vinsten mot förväntan, och hur aktien tog emot det0,020,080,140,210,272025-02-13: 0,14; Väntad vinst per aktie: 0,1613/2’25+8,5 %2025-04-24: 0,14; Väntad vinst per aktie: 0,1624/4’25+7,0 %2025-07-23: 0,05; Väntad vinst per aktie: 0,1623/7’25−3,0 %2025-10-23: 0,17; Väntad vinst per aktie: 0,1623/10’25+14,6 %2026-02-12: 0,15; Väntad vinst per aktie: 0,1912/2’26−4,2 %2026-04-22: 0,17; Väntad vinst per aktie: 0,1622/4’26−5,0 %2026-07-24: 0,16; Väntad vinst per aktie: 0,1824/7’26+8,1 %2026-10-22: 0,17; Väntad vinst per aktie: 0,1922/10’26−0,2 %Nästa rapporterade kvartal: väntad vinst per aktie 0,21.→19/02

Väntad vinst per aktieMer än väntatMindre än väntatSom väntatEUR

Procenten under visar aktien på rapportdagen; etiketterna är rapportdatum.

Nästa rapporterade kvartal: väntad vinst per aktie 0,21 EUR (19 februari). För innevarande räkenskapsår har väntad vinst per aktie ändrats från 0,74 EUR för tre månader sedan till 0,71 EUR nu. Estimat 2026: 0,71 EUR. Estimat 2027: 0,92 EUR.

Har kursen följt affärerna?

Kursen och vinsten åt samma håll: 2 av 3 år. Bland nordiska bolag händer det ungefär 60 % av åren. År 2025 ändrades kursen +67 % och vinsten per aktie +27 %.

Försäljning, vinst och börsvärde

Försäljning, vinst och börsvärde (Md EUR)0510152022: 4,972022: 0,3020222023: 5,392023: 0,5420232024: 5,032024: 0,3320242025: 5,242025: 0,422025Nu2026: 5,5320262027: 6,3020272022: 7,9482023: 7,6082024: 7,4372025: 12,4012Nu: 14,0714

FörsäljningVinstBörsvärdeStreckade staplar: analytikernas estimat.Md EUR

Börsvärdet är 2,7 gånger försäljningen 2025, mot 1,6 år 2022. Vinsten 2025: 423 M EUR.

Tillgångar, skulder och börsvärde

Tillgångar, skulder och börsvärde (Md EUR)0510152022: 6,752022: 4,4120222023: 7,162023: 4,5420232024: 7,012024: 4,4020242025: 7,212025: 4,542025Nu2022: 7,9482023: 7,6082024: 7,4372025: 12,4012Nu: 14,0714

TillgångarSkulderBörsvärdeMd EUR

Tillgångar minus skulder är ägarnas eget kapital, 2,7 Md EUR. Börsvärdet är 5,3 gånger det kapitalet.

Kursen och vinsten åt samma håll: 2 av 3 år.Börsvärde (Nu): 14,1 Md EURFörsäljning 2025: 5,2 Md EUR

Vad nyckeltalen säger om Metso

Nyckeltalen kopplar det Metso tjänar till vad investerare betalar.

Linjen visar kursen samma år, på en egen skala. Streckade staplar: analytikernas estimat.

Vinst per aktie0,58 EUR
NuVinst per aktie2022: 0,36222023: 0,66232024: 0,40242025: 0,51252026: 0,71262027: 0,92272022: 9,612023: 9,192024: 8,982025: 14,98

Vinsten delad med antalet aktier. Varje aktie motsvarar så mycket av vinsten.

2022–2025: 0,36 EUR–0,66 EUR. Liknande bolag: Traton 68,01 kr, Epiroc 7,69 kr, Daimler Truck Holding 1,83 EUR. Estimat 2026: 0,71 EUR (0,71 EUR–0,81 EUR). Estimat 2027: 0,92 EUR (0,86 EUR–1,00 EUR).

Försäljning5,4 Md EUR
NuFörsäljning2022: 4 970 000 000,00222023: 5 390 000 000,00232024: 5 026 000 000,00242025: 5 240 000 000,00252026: 5 528 695 120,00262027: 6 297 642 840,00272022: 9,612023: 9,192024: 8,982025: 14,98

Hur mycket bolaget sålde för under året.

2022–2025: 5,0 Md EUR–5,4 Md EUR. Liknande bolag: Traton 45,1 Md EUR, Epiroc 63,9 mdkr, Daimler Truck Holding 46,6 Md EUR. Estimat 2026: 5,5 Md EUR (5,5 Md EUR–5,6 Md EUR). Estimat 2027: 6,3 Md EUR (6,2 Md EUR–6,7 Md EUR).

Rörelsemarginal13,5 %
NuRörelsemarginal2022: 10,78222023: 15,16232024: 15,60242025: 13,84252022: 9,612023: 9,192024: 8,982025: 14,98

Andelen av försäljningen som blir kvar efter kostnaderna för att driva verksamheten.

2022–2025: 10,8 %–15,6 %. Liknande bolag: Traton 6,5 %, Epiroc 20,0 %, Daimler Truck Holding 6,1 %.

Avkastning på eget kapital18,6 %
NuAvkastning på eget kapital2022: 12,85222023: 20,82232024: 12,65242025: 15,88252022: 9,612023: 9,192024: 8,982025: 14,98

Vinsten i procent av ägarnas pengar i bolaget.

2022–2025: 12,6 %–20,8 %. Liknande bolag: Traton 16,2 %, Epiroc 21,0 %, Daimler Truck Holding 6,2 %.

P/E-tal29,3
NuP/E-tal2022: 26,70222023: 13,93232024: 22,45242025: 29,37252026: 23,76262027: 18,5727

Priset investerare betalar för varje krona i årlig vinst per aktie. Visas inte vid förlust.

2022–2025: 13,9–29,4. Liknande bolag: Traton 5,5, Epiroc 31,7, Daimler Truck Holding 22,1. Estimat 2026: 23,8. Estimat 2027: 18,6.

Börsvärde per försäljningskrona (P/S)2,60
NuBörsvärde per försäljningskrona (P/S)2022: 1,60222023: 1,41232024: 1,48242025: 2,37252026: 2,54262027: 2,2327

Vad investerare betalar för varje krona bolaget säljer för.

2022–2025: 1,41–2,37. Liknande bolag: Epiroc 4,61, Daimler Truck Holding 0,66. Estimat 2026: 2,54. Estimat 2027: 2,23.

Utdelning per aktie0,40 EUR
NuUtdelning per aktie2017: 0,00172018: 0,00182019: 0,00192020: 0,10202021: 0,20212022: 0,24222023: 0,30232024: 0,36242025: 0,3825

Pengar som betalas till ägarna per aktie, summerat per kalenderår.

2017–2025: 0,00 EUR–0,38 EUR.

Direktavkastning2,4 %
NuDirektavkastning2022: 2,50222023: 3,26232024: 4,01242025: 2,5425

Den ordinarie utdelningen per år i procent av aktiepriset.

2022–2025: 2,5 %–4,0 %. Liknande bolag: Traton 0,0 %, Epiroc 1,6 %, Daimler Truck Holding 4,7 %.

Nettoskuld / EBITDA1,37
NuNettoskuld / EBITDA2022: 1,10222023: 0,93232024: 1,28242025: 1,2025

Nettoskulden delad med rörelsevinsten före avskrivningar.

2022–2025: 0,93–1,28. Liknande bolag: Traton 5,29, Epiroc 0,75, Daimler Truck Holding 4,33.

Fler nyckeltal
Börsvärde / eget kapital (P/B)5,17
NuBörsvärde / eget kapital (P/B)2022: 3,39222023: 2,91232024: 2,86242025: 4,6625

Börsvärdet delat med ägarnas eget kapital, det som återstår efter skulderna.

2022–2025: 2,86–4,66. Liknande bolag: Epiroc 6,12, Daimler Truck Holding 1,31.

EV / EBIT18,7
2025EV / EBIT2022: 18,36222023: 10,59232024: 11,40242025: 18,6925

Börsvärdet plus nettoskulden, delat med rörelseresultatet. Räknar in skulden.

2022–2025: 10,6–18,7.

Fritt kassaflöde per aktie0,43 EUR
NuFritt kassaflöde per aktie2022: 0,02222023: 0,16232024: 0,17242025: 0,76252022: 9,612023: 9,192024: 8,982025: 14,98

Pengarna som blir över efter investeringar, delat med antalet aktier.

2022–2025: 0,02 EUR–0,76 EUR. Liknande bolag: Traton -3,05 EUR, Epiroc 5,18 kr, Daimler Truck Holding 3,78 EUR.

Soliditet36,9 %
2025Soliditet2022: 34,68222023: 36,44232024: 37,08242025: 36,9125

Andelen av tillgångarna som finansieras av ägarnas eget kapital.

2022–2025: 34,7 %–37,1 %.

Utdelningen förklarad

En utdelning är pengar som betalas ut till ägarna. Metso har delat ut 0,40 EUR per aktie under de tolv månaderna till 30 oktober 2026.

På x-dagen 22 oktober 2026 handlades Metso utan rätt till utdelningen på 0,20 EUR. Kursen gick från 16,31 EUR till 16,07 EUR; med utdelningen inräknad blev dagens förändring −0,2 %. Rätten till pengarna flyttas från bolaget till aktieägaren på x-dagen; utbetalningen sker senare.

2017: 0,00 EUR2018: 0,00 EUR2019: 0,00 EUR2020: 0,10 EUR2021: 0,20 EUR2022: 0,24 EUR2023: 0,30 EUR2024: 0,36 EUR2025: 0,38 EUR2026 hittills: 0,40 EUR

Värt att hålla koll på framåt, och varför

Rapporten visar hur Metsos försäljning och vinst har förändrats.

  • Rapporten

    Rapporten visar hur Metsos försäljning och vinst har förändrats.

    Lägg till i kalendern

Rapporten

Nästa rapport: · Lägg till i kalendern · Google Calendar

Rapportdag6,5 %

Vanlig dag1,5 %

De senaste 15 rapportdagarna rörde sig Metso oftast ungefär 6,5 %. En vanlig dag rör den sig 1,5 %.

−0,25 % +8,08 % −5,02 % −4,18 %

10 000 EUR i Metso köpt 31 oktober 2016 är i dag värda 51 400 EUR, med utdelningarna återinvesterade.

Samma summa i OMX Helsinki med utdelningar hade blivit 23 900 EUR.

Vad hade 10 000 EUR i Metso varit värda i dag? →

Vad hade 10 000 EUR i Metso varit värda i dag?

51 400 EUR

med utdelningarna återinvesterade, köpt 31 oktober 2016. Samma summa i OMX Helsinki med utdelningar hade blivit 23 900 EUR.

Som lägst var den värd 7 260 EUR (27 december 2018).

Resans fem största dagar

· −36,8 % · hela börsen steg 1,4 % samma dag

· +20,3 % · hela börsen steg 0,4 % samma dag

· −19,1 % · hela börsen föll 0,5 % samma dag

· +14,6 % · hela börsen steg 3,5 % samma dag · rapportdag

· −13,4 % · hela börsen föll 2,6 % samma dag

Tidigare dagar

  • +2,19 % börsen +0,22 % Metso steg något under veckan medan OMX Helsingfors 25 låg i stort sett oförändrat. Läs →

    Metso steg något under veckan medan OMX Helsingfors 25 låg i stort sett oförändrat.

    Aktien föll kraftigt under den senaste handelsdagen och rörde sig mer än marknaden.

    Kvartalsrapporten på torsdagen visade stark ordertillväxt, men resultatet var sämre än förväntat.

    Barclays höjde kursmålet, det aktiekurs banken anser rimlig, till 15 euro men behöll sitt underviktsrekommendation.

Lär dig mer · Varför går aktier upp och ner?

Alla bolag