Siksi Rejlers-osake liikkuu
Rejlers nousi selvästi markkinoiden mukana.
Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·
Miksi tänään
15 968 uutista analysoitu tänäänRejlers nousi selvästi markkinoiden mukana.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski voimakkaasti, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman.
Lasku on Rejlersille suuri liike, todennäköisesti kolmannen neljänneksen heikon kannattavuuden ajama, sekä EBITA:n lasku ja Iranin sota, joka vaikutti Yhdistyneiden arabiemiraattien toimintaan.
Seuraava tulosraportti julkaistaan perjantaina 5. helmikuuta 2027.
Päivän liike +1,01 % oli 1,2 kertaa tavallinen päiväliike 0,9 %. OMX Stockholm 30 liikkui samana päivänä +0,83 %.
Rejlers +1,01 %OMX Stockholm 30 +0,83 %Samassa tahdissa pörssin kanssa
Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan
Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Rejlers.
Yhtiön Rejlers tulos ylitti odotukset 3 raportissa 8:sta.
Vertailun vuoksi noin 46 % pohjoismaisten yhtiöiden raporteista ylitti tulosennusteen viimeisten kolmen vuoden aikana.
Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 2 raportissa 8:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; pohjoismaisten yhtiöiden raporteista noin 63 %.
Suositukset
Tavoitehinnat
Viimeisin kurssi 134,80 SEK
Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio
Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenSEK
Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 5,58 SEK (11. helmikuuta). Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 12,13 SEK nykyiseen 12,40 SEK. Vuoden 2026 ennuste: 12,40 SEK. Vuoden 2027 ennuste: 15,80 SEK. Yksi analyytikko on tehnyt nämä ennusteet. Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen). 5. marraskuuta: Osto noin 138 tuhatta SEK. 4. marraskuuta: Osto noin 750 tuhatta SEK. 3. marraskuuta: Osto noin 556 tuhatta SEK. 3. marraskuuta: Osto noin 4 tuhatta SEK. 2. lokakuuta: Osto noin 102 tuhatta SEK.
Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?
Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 2 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui +34 % ja osakekohtainen tulos −13 %.
Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo
LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.mrd. SEK
Varat, velat ja markkina-arvo
VaratVelatMarkkina-arvomrd. SEK
Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 2 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 3,1 mrd. SEKLiikevaihto 2025: 4,7 mrd. SEK
Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Rejlers
Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Rejlers tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.
Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.
Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.
2022–2025: 8,32 SEK–10,03 SEK. Verrokit: Enento Group 0,62 EUR, SIBEK 2,31 SEK, Bureau Veritas 1,13 EUR. Vuoden 2026 ennuste: 12,40 SEK (12,40 SEK–12,40 SEK). Vuoden 2027 ennuste: 15,80 SEK (15,80 SEK–15,80 SEK).
Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.
2022–2025: 3,5 mrd. SEK–4,7 mrd. SEK. Verrokit: Enento Group 157 milj. EUR, SIBEK 178 milj. SEK, Bureau Veritas 6,7 mrd. EUR. Vuoden 2026 ennuste: 5,0 mrd. SEK (5,0 mrd. SEK–5,0 mrd. SEK). Vuoden 2027 ennuste: 5,4 mrd. SEK (5,4 mrd. SEK–5,4 mrd. SEK).
Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.
2022–2025: 7,4 %–8,1 %. Verrokit: Enento Group 16,9 %, SIBEK 16,3 %, Bureau Veritas 14,5 %.
Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.
2022–2025: 9,4 %–13,2 %. Verrokit: Enento Group 5,6 %, SIBEK 35,3 %, Bureau Veritas 32,9 %.
Hinta, jonka sijoittajat maksavat vuotuisen osakekohtaisen tuloksen yksiköstä. Ei näytetä tappiolla.
2022–2025: 14,1–21,7. Verrokit: Enento Group 26,6, SIBEK 19,7, Bureau Veritas 26,5. Vuoden 2026 ennuste: 10,9. Vuoden 2027 ennuste: 8,5.
Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.
2022–2025: 0,66–0,90. Verrokit: Enento Group 2,48, SIBEK 2,59, Bureau Veritas 1,96. Vuoden 2026 ennuste: 0,61. Vuoden 2027 ennuste: 0,57.
Omistajille maksettu raha osaketta kohti kalenterivuosittain.
2017–2025: 0,00 SEK–5,00 SEK.
Tavallinen vuotuinen osinko prosentteina osakkeen hinnasta.
2022–2025: 2,2 %–3,7 %. Verrokit: Enento Group 6,1 %, SIBEK 3,7 %, Bureau Veritas 3,0 %.
Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.
2022–2025: 0,89–1,40. Verrokit: Enento Group 3,45, SIBEK -1,33, Bureau Veritas 1,71.
Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.
2022–2025: 1,50–2,04. Verrokit: Enento Group 1,52, SIBEK 6,74, Bureau Veritas 8,02.
Markkina-arvo ja nettovelka jaettuna liikevoitolla. Huomioi velan.
2022–2025: 11,6–18,2.
Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.
2022–2025: 10,84 SEK–16,72 SEK. Verrokit: Enento Group 1,67 EUR, SIBEK 1,89 SEK, Bureau Veritas 1,94 EUR.
Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.
2022–2025: 49,4 %–52,8 %.
Osinko selitettynä
Osinko on osakkeenomistajille maksettavaa rahaa. Rejlers maksoi 5,25 SEK osakkeelta päivään 4. marraskuuta 2026 päättyneinä 12 kuukautena.
Irtoamispäivänä 30. huhtikuuta 2026 yhtiön Rejlers osakkeella käytiin kauppaa ilman oikeutta osinkoon 5,25 SEK. Kurssi muuttui arvosta 146,80 SEK arvoon 145,00 SEK; osinko mukaan lukien päivän muutos oli +2,4 %. Oikeus rahaan siirtyy omistajille irtoamispäivänä; maksu tulee myöhemmin.
2017: 0,00 SEK2018: 0,50 SEK2019: 1,00 SEK2020: 1,50 SEK2021: 3,50 SEK2022: 3,00 SEK2023: 4,50 SEK2024: 4,50 SEK2025: 5,00 SEK2026 tähän mennessä: 5,25 SEK
Mitä vastaavien laskujen jälkeen tapahtui?
Osingot mukaan lukien Rejlers laski 6,8 % viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana. Alkaen 3. marraskuuta 2016 yhtä suurten laskujen jälkeen arvo oli 21 kaupankäyntipäivää myöhemmin korkeampi 23 jaksolla 39:sta, ilman päällekkäisiä jaksoja. Mediaani oli +1,7 %, tavallisen 21 päivän jakson mediaani +0,4 %; tavallinen jakso päättyi korkeammalle 52 kertaa sadasta.
Tällainen lasku on siis kertonut vain vähän seuraavasta kuukaudesta.
+1,7 % · 23/39
Mitä seurata seuraavaksi ja miksi
Raportti näyttää, miten yhtiön Rejlers myynti ja tulos ovat muuttuneet.
- Raportti
Raportti näyttää, miten yhtiön Rejlers myynti ja tulos ovat muuttuneet.
Lisää kalenteriin
Lisää yhtiöstä Rejlers
Sisäpiirikaupat
Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen).
- Viktor Svensson, toimitusjohtajaOstonoin 138 tuhatta SEK
- Jangunnar AB, hallituksen jäsenOstonoin 750 tuhatta SEK
- Patrik Boman, hallituksen jäsenOstonoin 556 tuhatta SEK
- Åke Forslund, hallituksen jäsenOstonoin 4 tuhatta SEK
- Malin Sparf Rydberg, johtoryhmän jäsenOstonoin 102 tuhatta SEK
Raportti
Seuraava raportti: · Lisää kalenteriin · Google Calendar
Viimeisten 15 raporttipäivän aikana Rejlers liikkui tavallisesti noin 2,3 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 0,9 %.
−7,95 % Miksi? +3,20 % −2,26 % −2,60 %
10 000 SEK yhtiössä Rejlers, ostettu 4. marraskuuta 2016, on tänään 25 100 SEK, osingot uudelleensijoitettuina.
Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Rejlers olisi arvoinen tänään? →
Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Rejlers olisi arvoinen tänään?
25 100 SEK
osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 4. marraskuuta 2016.
Alimmillaan sen arvo oli 7 140 SEK (6. helmikuuta 2018).
Matkan viisi suurinta päivää
· +18,1 % · koko pörssi nousi 0,3 % samana päivänä
· −12,4 % · koko pörssi laski 3,4 % samana päivänä
· −11,5 % · koko pörssi laski 10,6 % samana päivänä
· +10,8 % · koko pörssi nousi 0,8 % samana päivänä · raporttipäivä
· +10,2 % · koko pörssi laski 0,1 % samana päivänä · raporttipäivä
Aiemmat päivät
−9,53 % pörssi −0,11 % Rejlers laski viikon aikana erittäin voimakkaasti, kun laajempi Tukholman pörssi pysyi suunnilleen ennallaan. Lue →
Rejlers laski viikon aikana erittäin voimakkaasti, kun laajempi Tukholman pörssi pysyi suunnilleen ennallaan.
Liike oli osakkeelle harvinainen, sellaisia liikkeitä nähtiin noin kaksi kertaa viimeisen vuoden aikana.
Kolmannen neljänneksen tulos jäi viime vuotta heikommaksi, pääasiassa siksi, että Iranin sota vaikutti Abu Dhabiin ja norjalaiset infrastruktuurihankkeet alkoivat myöhässä.
Seuraava osavuosikatsaus julkaistaan 11. helmikuuta 2027.
−7,95 % pörssi −0,08 % Rejlers laski samana päivänä erittäin voimakkaasti, kun markkina oli suunnilleen ennallaan. Lue →
Rejlers laski samana päivänä erittäin voimakkaasti, kun markkina oli suunnilleen ennallaan.
Kolmannen neljänneksen 2026 raportti näytti liikevaihdon kasvua, mutta EBITAn ja EBITin laskua, mihin vaikuttivat Lähi-idän häiriöt ja viivästyneet norjalaiset projektit.
Viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski voimakkaasti, kun markkina nousi hieman.
Kaupankäyntimäärä oli selvästi tavanomaista suurempi.
+1,64 % pörssi +3,01 % Rejlers Nasdaq Tukholmassa nousi hieman viikon kaupankäyntipäivinä ja liikkui vähemmän kuin laajempi markkina. Lue →
Rejlers Nasdaq Tukholmassa nousi hieman viikon kaupankäyntipäivinä ja liikkui vähemmän kuin laajempi markkina.
Yhtiö sai useita uusia toimeksiantoja, mikä todennäköisesti tuki tunnelmaa.
Rejlers sai keskiviikkona 28. lokakuuta tehtäväkseen suunnitella pumppuasemia Kraftringenin kaukolämpöjohtoon Lundin ja Lommen välille.
+5,77 % pörssi −3,67 % Rejlers nousi voimakkaasti viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun markkina laski voimakkaasti. Lue →
Rejlers nousi voimakkaasti viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun markkina laski voimakkaasti.
Liike oli yhtiölle suuri ja harvinainen viime vuoden aikana.
Osakkeenomistajat hyväksyivät myös suunnitellun fuusion Multiconsultin kanssa maanantaina, mikä todennäköisesti vahvisti luottamusta.
Seuraava tulosjulkistus on tiistaina 3. marraskuuta, ja sijoittajat seuraavat sitä tarkasti.