Siksi Balco Group-osake liikkuu
Balco Group laski hieman, eikä yhtiöuutinen selitä liikettä.
Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·
Miksi tänään
30 537 uutista analysoitu tänäänBalco Group laski hieman, eikä yhtiöuutinen selitä liikettä.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski hieman, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman, joten se liikkui markkinoita vastaan.
Liike oli osakkeelle tavanomainen, ja markkina laski sinä päivänä hieman, joten Balco Group liikkui hieman indeksiä enemmän.
Viimeisin yhtiöuutinen tuli ennen tuota päivää, pääosin valitsijakunnan nimittäminen ja kolmannen neljänneksen osavuosikatsaus, joka näytti heikompaa tulosta myynnin kasvusta huolimatta.
Seuraava suunniteltu tapahtuma on tuloskatsaus 8. helmikuuta 2027.
Päivän liike −0,72 % oli 0,4 kertaa tavallinen päiväliike 1,7 %. OMX Stockholm 30 liikkui samana päivänä −0,32 %.
Balco Group −0,72 %OMX Stockholm 30 −0,32 %Samassa tahdissa pörssin kanssa
Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan
Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Balco Group.
Tavoitehinnat
Viimeisin kurssi 13,65 SEK
Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 1,50 SEK nykyiseen 0,54 SEK. Vuoden 2026 ennuste: 0,54 SEK. Vuoden 2027 ennuste: 2,62 SEK. Yksi analyytikko on tehnyt nämä ennusteet. Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen). 31. elokuuta: Osto noin 88 tuhatta SEK. 28. elokuuta: Osto noin 84 tuhatta SEK. 24. elokuuta: Osto noin 234 tuhatta SEK. 17. heinäkuuta: Osto noin 43 tuhatta SEK. 11. toukokuuta: Osto noin 104 tuhatta SEK.
Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?
Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 2 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui −55 % ja osakekohtainen tulos muuttui arvosta 0,05 SEK arvoon -1,55 SEK.
Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo
LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.mrd. SEK
Varat, velat ja markkina-arvo
VaratVelatMarkkina-arvomrd. SEK
Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 2 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 314 milj. SEKLiikevaihto 2025: 1,3 mrd. SEK
Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Balco Group
Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Balco Group tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.
Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.
Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.
2022–2025: -1,55 SEK–3,44 SEK. Verrokit: Bonava 0,00 SEK, JM -0,97 SEK, Profoto Holding 0,84 SEK. Vuoden 2026 ennuste: 0,54 SEK (0,54 SEK–0,54 SEK). Vuoden 2027 ennuste: 2,62 SEK (2,62 SEK–2,62 SEK).
Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.
2022–2025: 1,2 mrd. SEK–1,4 mrd. SEK. Verrokit: Bonava 7,2 mrd. SEK, JM 10,2 mrd. SEK, Profoto Holding 582 milj. SEK. Vuoden 2026 ennuste: 1,3 mrd. SEK (1,3 mrd. SEK–1,3 mrd. SEK). Vuoden 2027 ennuste: 1,4 mrd. SEK (1,4 mrd. SEK–1,4 mrd. SEK).
Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.
2022–2025: −2,3 %–6,8 %. Verrokit: Bonava 6,2 %, JM 1,1 %, Profoto Holding 7,7 %.
Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.
2022–2025: −4,9 %–10,4 %. Verrokit: Bonava 0,0 %, JM −0,8 %, Profoto Holding 9,2 %.
Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.
2022–2025: 0,31–0,83. Verrokit: Bonava 0,33, JM 0,79, Profoto Holding 0,42. Vuoden 2026 ennuste: 0,24. Vuoden 2027 ennuste: 0,23.
Omistajille maksettu raha osaketta kohti kalenterivuosittain.
2019–2025: 0,00 SEK–2,00 SEK.
Tavallinen vuotuinen osinko prosentteina osakkeen hinnasta.
2022–2025: 0,0 %–4,6 %. Verrokit: Bonava 0,0 %, JM 1,6 %, Profoto Holding 0,0 %.
Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.
2022–2025: 0,73–14,63. Verrokit: Bonava 10,43, JM 58,82.
Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.
2022–2025: 0,54–1,35. Verrokit: Bonava 0,36, JM 1,00, Profoto Holding 0,65.
Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.
2022–2025: -1,80 SEK–5,88 SEK. Verrokit: Bonava -3,93 SEK, JM -13,12 SEK, Profoto Holding 1,45 SEK.
Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.
2022–2025: 42,5 %–58,9 %.
Mitä seurata seuraavaksi ja miksi
Raportti näyttää, miten yhtiön Balco Group myynti ja tulos ovat muuttuneet.
- Raportti
Raportti näyttää, miten yhtiön Balco Group myynti ja tulos ovat muuttuneet.
Lisää kalenteriin
Lisää yhtiöstä Balco Group
Sisäpiirikaupat
Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen).
- Michael Wickell, hallituksen jäsenOstonoin 88 tuhatta SEK
- Michael Wickell, hallituksen jäsenOstonoin 84 tuhatta SEK
- Thomas Widstrand, hallituksen jäsenOstonoin 234 tuhatta SEK
- Karl Håkan Viktor Arvidsson, talousjohtajaOstonoin 43 tuhatta SEK
- Karl Håkan Viktor Arvidsson, talousjohtajaOstonoin 104 tuhatta SEK
Raportti
Seuraava raportti: · Lisää kalenteriin · Google Calendar
Viimeisten 15 raporttipäivän aikana Balco Group liikkui tavallisesti noin 4,5 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 1,7 %.
−3,07 % Miksi? +2,04 % −4,52 % +6,15 %
10 000 SEK yhtiössä Balco Group, ostettu 6. lokakuuta 2017, on tänään 2 310 SEK, osingot uudelleensijoitettuina.
Sama summa indeksissä OMX Stockholm 30 osinkoineen olisi nyt 25 700 SEK.
Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Balco Group olisi arvoinen tänään? →
Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Balco Group olisi arvoinen tänään?
2 310 SEK
osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 6. lokakuuta 2017. Sama summa indeksissä OMX Stockholm 30 osinkoineen olisi nyt 25 700 SEK.
Alimmillaan sen arvo oli 2 260 SEK (2. marraskuuta 2026).
Matkan viisi suurinta päivää
· −20,9 % · koko pörssi laski 10,6 % samana päivänä
· −20,4 % · koko pörssi nousi 0,4 % samana päivänä · raporttipäivä
· +16,7 % · koko pörssi nousi 1,2 % samana päivänä
· −12,8 % · koko pörssi oli ennallaan samana päivänä · raporttipäivä
· −11,8 % · koko pörssi laski 1,4 % samana päivänä · raporttipäivä
Aiemmat päivät
+2,99 % pörssi +0,83 % Balco Group nousi voimakkaasti, eikä yhtiöuutisia ole selittämässä sitä. Lue →
Balco Group nousi voimakkaasti, eikä yhtiöuutisia ole selittämässä sitä.
Osake liikkui enemmän kuin OMX Stockholm 30 -indeksi, joka nousi selvästi samoina päivinä.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski hieman, kun markkina nousi hieman.
Viimeisin sulkeutumiskurssi on lähellä vuoden alimpaa tasoa ja selvästi zitä viime vuoden marraskuun puolivälin huippua alempana.
Yhtiön heikko kolmannen neljänneksen tulos, julkaistu ennen viimeistä kaupankäyntipäivää, on todennäköisesti taustalla osakkeen heikkoudelle.
+0,00 % pörssi −0,08 % Balco Group oli lähes muuttumaton, mikä oli osakkeelle tavallinen päivä. Lue →
Balco Group oli lähes muuttumaton, mikä oli osakkeelle tavallinen päivä.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski selvästi, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman, eli suuri liike markkinoita vastaan.
Todennäköisiä syitä ovat heikko kolmannen neljänneksen tulos, joka näytti tappiota uudelleenjärjestelyn arvonalentumisten jälkeen ja ilmestyi ennen tätä jaksoa.
−1,44 % pörssi −0,29 % Balco Group laski selvästi, enemmän kuin markkina, ilman selvää yksittäistä syytä. Lue →
Balco Group laski selvästi, enemmän kuin markkina, ilman selvää yksittäistä syytä.
Yhtiön kolmannen neljänneksen tulos, julkaistu aiemmin tällä viikolla, näytti tappiota, jonka taustalla olivat arvonalentumiset ja uudelleenjärjestelykulut.
Myös uusi toimitusjohtaja ja henkilöstön vähennykset ilmoitettiin, mikä todennäköisesti painoi tunnelmaa.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski voimakkaasti, kun OMX Stockholm 30 nousi selvästi.
Seuraa 26. lokakuuta 2026 pidettävää webcast-konferenssia, jossa väliaikainen toimitusjohtaja kävi tuloksia läpi.
−6,83 % pörssi +3,01 % Balco Group (listattu Nasdaq Tukholmaan) laski voimakkaasti viikon aikana, kun Tukholman pörssi nousi selvästi, joten osake liikkui markkinoita vastaan. Lue →
Balco Group (listattu Nasdaq Tukholmaan) laski voimakkaasti viikon aikana, kun Tukholman pörssi nousi selvästi, joten osake liikkui markkinoita vastaan.
Lasku tuli kolmannen neljänneksen tulosjulkistuksen jälkeen maanantaina 26. lokakuuta, joka näytti lähes nollan liikevoiton ja suuren tappion arvonalentumisten jälkeen, eli 79 miljoonan kruunun varojen arvon laskun vuoksi.
Uudelleenjärjestely, kustannusten leikkaukset ja toimintojen lopettamiset, painoi tulosta, ja noin 60 työpaikkaa poistui sekä hollantilainen toiminta lopetettiin.
Tilauskanta, jo sovitut mutta vielä toimittamatta olevat työt, kasvoi 14 prosenttia, mutta sijoittajat keskittyivät todennäköisesti heikkoon voittoon.
−3,07 % pörssi +1,57 % Balco Group laski samana päivänä jyrkästi nousevan markkinan vastaisesti neljännesvuosiraportin jälkeen. Lue →
Balco Group laski samana päivänä jyrkästi nousevan markkinan vastaisesti neljännesvuosiraportin jälkeen.
Raportti näytti 74 miljoonan kruunun tappion, vaikka liikevaihto kasvoi ja tilauskanta kasvoi 14 prosenttia.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski selvästi, enemmän kuin markkinan kevyt lasku.
Liike on osakkeelle suuri, noin kaksinkertainen tavalliseen viiden päivän jaksoon verrattuna, ja kaupankäynti oli selvästi tavallista vilkkaampaa.
−0,68 % pörssi +0,41 % Balco Group laski hieman ilman yhtiöuutisia, jotka selittäisivät sitä. Lue →
Balco Group laski hieman ilman yhtiöuutisia, jotka selittäisivät sitä.
Saman päivän aikana OMX Stockholm 30 nousi hieman, joten Balco Group liikkui markkinoita vastaan.
Liike oli osakkeelle tavallinen, pienempi kuin normaali kaupankäyntipäivä.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski selvästi, markkinoiden voimakkaan laskun mukaisesti.
Viikon lasku oli suuri, noin kaksinkertainen normaaliin viiden päivän jaksoon verrattuna, ja vastaavia laskuja on ollut noin kymmenen viimeisen vuoden aikana.
−4,56 % pörssi −3,67 % Balco Group laski selvästi viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana. Lue →
Balco Group laski selvästi viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana.
Markkina laski myös voimakkaasti, joten osake liikkui linjassa laajemman Tukholman markkinan kanssa.
Balco Groupilla ei ole ollut yhtiöuutisia tältä ajalta, joten markkinatunnelma ja laajempi toimiala ovat todennäköisesti ajaneet laskua.
Liike oli suuri osakkeelle, noin kaksinkertainen tavalliseen viiden päivän jaksoon nähden, ja tällaiset liikkeet ovat olleet harvinaisia viime vuoden aikana.
−0,98 % pörssi +0,17 % Balco Group laski hieman ilman yhtiöuutisia. Lue →
Balco Group laski hieman ilman yhtiöuutisia.
Markkina oli suunnilleen ennallaan, joten liike oli osakkeelle tavanomainen.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Balco Group laski selvästi, enemmän kuin markkina, joka laski hieman.
Osakelista mainitsi Balcon aiemmin, mutta se ei selittänyt laskua.
+1,66 % pörssi +1,25 % Balco Group nousi hieman ilman yhtiöuutisia, samaan suuntaan kuin selvästi vahvempi OMX Stockholm 30. Lue →
Balco Group nousi hieman ilman yhtiöuutisia, samaan suuntaan kuin selvästi vahvempi OMX Stockholm 30.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski hieman, kun laajempi markkina nousi hieman, joten se jäi indeksistä jälkeen.
Ainoat yhtiöuutiset ovat kutsuja kolmannen neljänneksen raportin esitykseen, jotka kertovat ajankohdan eikä tuloksia, joten ne eivät selitä kurssiliikettä.
Ilman uutta tietoa liike heijastaa todennäköisesti lähinnä yleistä markkinatunnelmaa ja päivittäistä kauppaa.
Seuraavaksi kannattaa seurata kolmannen neljänneksen osavuosikatsausta, joka julkaistaan maanantaina 26. lokakuuta 2026 ja on todennäköisin osaketta liikuttava tapahtuma.
−2,85 % pörssi +1,19 % Balco Group laski hieman viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman. Lue →
Balco Group laski hieman viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman.
Ainoa yhtiöuutinen ajanjaksolla oli ilmoitus kolmannen neljänneksen tuloksen ja webcast-esityksen ajankohdasta 26. lokakuuta; se on aikataulutieto ilman uusia lukuja, joten se ei selitä liikettä.
Todennäköisiä ajureita ovat yleinen markkinatunnelma ja alan herkkyys koroille ja asuntomarkkinalle, sillä parvekeratkaisut riippuvat rakentamisesta ja korjausrakentamisesta.
Seuraavaksi kannattaa seurata itse neljännesraporttia, joka on odotettavissa 26. lokakuuta.