Spring til hovedindholdet
DA
Menu

Derfor bevæger Verisure-aktien sig

Verisure steg over for et lidt svagere marked.

Skrevet efter børslukning ·

Hvorfor i dag

15 984 nyheder analyseret i dag

Verisure steg over for et lidt svagere marked.

Barclays sagde, at Verisure viste modstandskraft sammenlignet med en konkurrent den dag, hvilket sandsynligvis støttede stemningen.

Over de seneste fem handelsdage steg aktien lidt, lidt foran markedet.

Kvartalsrapporten tidligere i ugen, med rekordhøje marginer og hævet resultatprognose, er hovedbaggrunden.

Næste regnskab: 16. februar 2027.

Dagens bevægelse på +3,82 % var 2,1 gange en normal dags 1,8 %. OMX Stockholm 30 bevægede sig −0,32 % samme dag.

Verisure +3,82 %OMX Stockholm 30 −0,32 %Mod børsen

Tidligere dage →

Se grafen i ChartCompass, med alle bevægelser forklaret →

Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret

Analytikernes estimater for Verisure.

Verisure tjente mere end ventet i 2 af 5 rapporter.

Til sammenligning slog omkring 46 % af rapporterne fra nordiske selskaber estimatet i de seneste tre år.

Aktien gik samme vej som indtjeningsoverraskelsen i 3 af 5 rapporter med målt kursbevægelse, mod omkring 63 % af rapporterne fra nordiske selskaber.

Vurderingerne

Nu
Køb 11Hold 0Sælg 0
3 måneder siden
Køb 11Hold 0Sælg 0

En vurdering er analytikerens egen mening om aktien.

Kursmålene

Seneste kurs 10,80 EUR

Kursmålene
Lavest 11,90Gennemsnit 14,83Højest 19,00

Gennemsnittet er 14,83 EUR, +37 % i forhold til seneste kurs 10,80 EUR. Spændet er 11,90 EUR–19,00 EUR. Et kursmål er analytikerens skøn over en fremtidig aktiekurs. 11 analytikere har givet et kursmål.

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion0,00,20,40,60,82025-11-26: 0,09; Ventet indtjening pr. aktie: 0,7326/11’25−0,3 %2026-02-12: 0,12; Ventet indtjening pr. aktie: 0,1212/2’26−16,4 %2026-05-05: 0,15; Ventet indtjening pr. aktie: 0,135/5’26+4,0 %2026-07-30: 0,14; Ventet indtjening pr. aktie: 0,1430/7’26−4,1 %2026-11-03: 0,16; Ventet indtjening pr. aktie: 0,143/11’26−3,5 %Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 0,14.→16/02

Ventet indtjening pr. aktieOver estimatetUnder estimatetSom ventetEUR

Procenterne under viser aktien på rapportdagen; etiketterne er rapportdatoer.

Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 0,14 EUR (16. februar). For indeværende regnskabsår er ventet indtjening pr. aktie ændret fra 0,56 EUR for tre måneder siden til 0,57 EUR nu. Estimat 2026: 0,57 EUR. Estimat 2027: 0,68 EUR. Én analytiker har lavet estimatet for kvartalet.

Har kursen fulgt forretningen?

Nøgletallene forbinder det, Verisure tjener, med det investorer betaler.

Omsætning, overskud og børsværdi

Omsætning, overskud og børsværdi (mia. EUR)-051116202220232024: 3,412024: -0,1820242025: 3,752025: -0,262025Nu2026: 4,1220262027: 4,4620272025: 14,4814Nu: 11,1911

OmsætningOverskudBørsværdiSkraverede søjler: analytikernes estimater.mia. EUR

Børsværdien er 3,0 gange omsætningen i 2025 mod 3,9 i 2025. Overskud i 2025: -256 mio. EUR.

Aktiver, gæld og børsværdi

Aktiver, gæld og børsværdi (mia. EUR)061218202220232024: 16,052024: 10,1820242025: 16,282025: 7,512025Nu2025: 14,4814Nu: 11,1911

AktiverGældBørsværdimia. EUR

Aktiver minus gæld er ejernes kapital, 8,8 mia. EUR. Børsværdien er 1,3 gange denne kapital.

Børsværdi (Nu): 11,2 mia. EUROmsætning 2025: 3,7 mia. EUR

Hvad nøgletallene siger om Verisure

Nøgletallene forbinder det, Verisure tjener, med det investorer betaler.

Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.

Indtjening pr. aktie-0,30 EUR
2025Indtjening pr. aktie22232024: -0,18242025: -0,30252026: 0,57262027: 0,68272025: 14,00

Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.

2022–2025: -0,30 EUR–-0,18 EUR. Lignende selskaber: Securitas 12,34 SEK, Assa Abloy 15,26 SEK, SKF 12,93 SEK. Estimat 2026: 0,57 EUR (0,55 EUR–0,60 EUR). Estimat 2027: 0,68 EUR (0,64 EUR–0,77 EUR).

Omsætning4,0 mia. EUR
NuOmsætning22232024: 3.408.000.000,00242025: 3.745.400.000,00252026: 4.123.990.500,00262027: 4.463.337.250,00272025: 14,00

Det selskabet solgte for i løbet af året.

2022–2025: 3,4 mia. EUR–3,7 mia. EUR. Lignende selskaber: Securitas 151,0 mia. SEK, Assa Abloy 154,1 mia. SEK, SKF 91,3 mia. SEK. Estimat 2026: 4,1 mia. EUR (4,1 mia. EUR–4,2 mia. EUR). Estimat 2027: 4,5 mia. EUR (4,4 mia. EUR–4,5 mia. EUR).

Driftsmargin9,2 %
NuDriftsmargin22232024: 9,02242025: 7,98252025: 14,00

Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.

2022–2025: 8,0 %–9,0 %. Lignende selskaber: Securitas 7,2 %, Assa Abloy 16,6 %, SKF 10,9 %.

Egenkapitalforrentning0,3 %
NuEgenkapitalforrentning22232024: -3,15242025: -2,92252025: 14,00

Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.

2022–2025: −3,1 %–−2,9 %. Lignende selskaber: Securitas 17,2 %, Assa Abloy 15,3 %, SKF 9,8 %.

Børsværdi / omsætning (P/S)2,77
NuBørsværdi / omsætning (P/S)2223242025: 3,86252026: 2,71262027: 2,5127

Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.

2022–2025: 3,86–3,86. Lignende selskaber: Securitas 0,60, Assa Abloy 2,84, SKF 1,35. Estimat 2026: 2,71. Estimat 2027: 2,51.

Nettogæld / EBITDA3,76
NuNettogæld / EBITDA22232024: 5,85242025: 4,1725

Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.

2022–2025: 4,17–5,85. Lignende selskaber: Securitas 2,48, Assa Abloy 2,09, SKF 0,79.

Flere nøgletal
Børsværdi / egenkapital (P/B)1,26
NuBørsværdi / egenkapital (P/B)2223242025: 1,6525

Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.

2022–2025: 1,65–1,65. Lignende selskaber: Securitas 2,04, Assa Abloy 3,68, SKF 2,03.

EV / EBIT103,8
2025EV / EBIT2223242025: 103,7925

Børsværdien plus nettogælden delt med driftsresultatet. Medregner gælden.

2022–2025: 103,8–103,8.

Frit cashflow pr. aktie0,49 EUR
NuFrit cashflow pr. aktie2223242025: 0,32252025: 14,00

Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.

2022–2025: 0,32 EUR–0,32 EUR. Lignende selskaber: Securitas 17,88 SEK, Assa Abloy 19,73 SEK, SKF 6,96 SEK.

Soliditetsgrad53,8 %
2025Soliditetsgrad22232024: 36,58242025: 53,8425

Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.

2022–2025: 36,6 %–53,8 %.

Udbyttet forklaret

Udbytte er penge, der betales til aktionærerne. Verisure betalte 0,10 EUR pr. aktie i de tolv måneder frem til 5. november 2026.

På ex-dagen 9. september 2026 blev Verisure handlet uden ret til udbyttet på 0,10 EUR. Kursen gik fra 8,95 EUR til 8,86 EUR; med udbyttet var dagens ændring +0,2 %. Retten til pengene overgår til aktionærerne på ex-dagen; betalingen sker senere.

2026 indtil nu: 0,10 EUR

Værd at holde øje med fremover

Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Verisure har ændret sig.

  • Regnskabet

    Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Verisure har ændret sig.

    Føj til kalenderen

Regnskabet

Næste rapport: · Føj til kalenderen · Google Calendar

−3,48 % Hvorfor? −4,10 % +3,95 % −16,38 %

10.000 SEK i Verisure købt 8. oktober 2025 er i dag 6.880 SEK værd, med udbytterne geninvesteret.

Samme beløb i OMX Stockholm 30 med udbytte ville være blevet til 12.400 SEK.

Hvad ville 10.000 SEK i Verisure være værd i dag? →

Hvad ville 10.000 SEK i Verisure være værd i dag?

6.880 SEK

med udbytterne geninvesteret, købt 8. oktober 2025. Samme beløb i OMX Stockholm 30 med udbytte ville være blevet til 12.400 SEK.

På sit laveste var den 4.870 SEK værd (8. oktober 2026).

Rejsens fem største dage

· −16,4 % · hele børsen faldt 0,7 % samme dag · regnskabsdag

· +10,0 % · hele børsen faldt 2,5 % samme dag

· +8,4 % · hele børsen steg 2,0 % samme dag

· +8,3 % · hele børsen steg 0,2 % samme dag

· −8,3 % · hele børsen faldt 0,4 % samme dag

Tidligere dage

  • +3,46 % børsen +0,83 % Verisure steg, markant mere end markedet, som steg tydeligt. Læs →

    Verisure steg, markant mere end markedet, som steg tydeligt.

    Nordea gentog sin købsanbefaling og mener, at værdiansættelsen ser attraktiv ud.

    Tidligere slog resultatet for 3. kvartal 2026 forventningerne, med rekordhøje marginer og pengestrøm.

    Over fem handelsdage steg Verisure tydeligt, mens markedet steg lidt.

    Stigningen skyldes sandsynligvis delvist analytikernes opbakning og de tidligere resultater.

  • −3,48 % børsen −0,08 % Verisure faldt kraftigt efter regnskabet for tredje kvartal 2026. Læs →

    Verisure faldt kraftigt efter regnskabet for tredje kvartal 2026.

    Over fem handelsdage steg Verisure lidt, og markedet steg også lidt.

    Verisures ARR (årligt tilbagevendende omsætning, den årlige værdi af abonnementsaftaler) voksede 11,8 procent, og prognosen for hele året er 9,0 til 9,5 procent.

  • −3,36 % børsen +0,48 % Verisure faldt kraftigt, mens markedet steg lidt. Læs →

    Verisure faldt kraftigt, mens markedet steg lidt.

    Den mest sandsynlige grund er nyheden fra lørdag om et opkøb i branchen, som trak aktien ned.

    Over fem handelsdage steg Verisure tydeligt, mere end markedet, som også steg.

    Regnskabet offentliggøres 3. november, så det er det næste at holde øje med.

  • +3,43 % børsen −0,29 % Verisure steg kraftigt, mens markedet faldt lidt. Læs →

    Verisure steg kraftigt, mens markedet faldt lidt.

    Nyheder fra den seneste handelsdag forklarer bevægelsen: opkøbsbud på konkurrenter øgede håbet om, at Verisure også kan købes op.

    I de seneste fem handelsdage steg Verisure klart, mere end markedet.

    Næste regnskab kommer tirsdag 3. november 2026.

  • +5,00 % børsen +0,41 % Verisure steg kraftigt. Læs →

    Verisure steg kraftigt.

    Aktierne i sektorkollegaen blev købt op og trak Verisure med op.

    I de seneste fem handelsdage steg Verisure kun lidt, mens OMX Stockholm 30 steg kraftigt.

    Stigningen er primært drevet af oplysninger om, at kapitalfonden CVC overvejer et opkøbsbud på Verisure selv.

    Verisures næste regnskab offentliggøres tirsdag 3. november 2026.

  • +10,91 % børsen −3,67 % Verisure steg kraftigt de seneste fem handelsdage, mens markedet faldt. Læs →

    Verisure steg kraftigt de seneste fem handelsdage, mens markedet faldt.

    Aktien ligger stadig langt under sin højeste lukkekurs i året.

    Næste regnskab kommer 3. november.

  • +1,99 % børsen +1,25 % Verisure steg tydeligt og bevægede sig mere end markedet, som også steg tydeligt. Læs →

    Verisure steg tydeligt og bevægede sig mere end markedet, som også steg tydeligt.

    Den generelle markedsfremgang har sandsynligvis også bidraget.

    Den næste regnskabsrapport den 3. november 2026 er den vigtigste begivenhed at følge.

  • +0,53 % børsen −0,62 % Verisure steg lidt, sandsynligvis på grund af Fortunes anerkendelse som en af Europas bedste arbejdspladser. Læs →

    Verisure steg lidt, sandsynligvis på grund af Fortunes anerkendelse som en af Europas bedste arbejdspladser.

    Over de seneste fem handelsdage steg aktien meget kraftigt, klart mere end OMX Stockholm 30, som også steg tydeligt i samme periode.

    Den tidlige uges stigning afspejler sandsynligvis en genopretning efter et kraftigt fald, mens kursmålssænkninger fra Nordea, SEB og Goldman Sachs dæmpede stigningen.

    Næste regnskab kommer tirsdag 3. november 2026.

  • +1,31 % børsen +0,36 % Verisure steg lidt, understøttet af en gentaget købsanbefaling. Læs →

    Verisure steg lidt, understøttet af en gentaget købsanbefaling.

    I de seneste fem handelsdage var Verisure stort set uændret, mens OMX Stockholm 30 også var stort set uændret, så aktien bevægede sig på egen hånd snarere end med markedet.

    Hold øje med regnskabet i begyndelsen af november for tegn på, at udrulningen af den AI-drevne udendørsdetektor begynder at give vækst.

Alle selskaber