Spring til hovedindholdet
DA
Menu

Derfor bevæger Roche Bobois-aktien sig

Roche Bobois steg meget kraftigt, uden at nogen virksomhedsnyhed forklarer det.

Skrevet efter børslukning ·

Hvorfor i dag

16 210 nyheder analyseret i dag

Roche Bobois steg meget kraftigt, uden at nogen virksomhedsnyhed forklarer det.

Samme dag steg CAC 40 lidt, så Roche Bobois bevægede sig langt mere end markedet.

Over de seneste fem handelsdage steg aktien meget kraftigt, en bevægelse på omkring fire gange dens normale størrelse og sjælden i det seneste år.

Handelsvolumen var omkring fire gange dens sædvanlige niveau, hvilket tyder på kraftige køb.

Tidligere i ugen trådte to medlemmer af tilsynsrådet ud, så der er syv medlemmer tilbage, og en ledelseskrise blev omtalt, men det er baggrund snarere end årsag til stigningen.

Dagens bevægelse på +6,51 % var 6,2 gange en normal dags 1,1 %. CAC 40 bevægede sig +0,45 % samme dag.

Roche Bobois +6,51 %CAC 40 +0,45 %Meget stærkere end børsen

Tidligere dage →

Se grafen i ChartCompass, med alle bevægelser forklaret →

Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret

Analytikernes estimater for Roche Bobois.

Vurderingerne

Nu
Køb 1Hold 1Sælg 1

En vurdering er analytikerens egen mening om aktien.

Kursmålene

Seneste kurs 15,75 EUR

Kursmålene
Lavest 17,00Gennemsnit 20,83Højest 27,00

Gennemsnittet er 20,83 EUR, +32 % i forhold til seneste kurs 15,75 EUR. Spændet er 17,00 EUR–27,00 EUR. Et kursmål er analytikerens skøn over en fremtidig aktiekurs. 3 analytikere har givet et kursmål.

For indeværende regnskabsår er ventet indtjening pr. aktie ændret fra 0,84 EUR for tre måneder siden til 0,81 EUR nu. Estimat 2026: 0,81 EUR. Estimat 2027: 0,92 EUR.

Har kursen fulgt forretningen?

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 3 af 3 år. Blandt europæiske selskaber sker det i omkring 65 % af årene. I 2025 ændrede kursen sig −19 % og indtjeningen pr. aktie −37 %.

Omsætning, overskud og børsværdi

Omsætning, overskud og børsværdi (mio. EUR)01953905852022: 408,552022: 31,2620222023: 429,632023: 31,3120232024: 413,982024: 15,6020242025: 402,512025: 10,072025Nu2026: 375,3020262027: 382,2020272022: 352,233522023: 531,965322024: 388,593892025: 314,85315Nu: 158,08158

OmsætningOverskudBørsværdiSkraverede søjler: analytikernes estimater.mio. EUR

Børsværdien er 0,4 gange omsætningen i 2025 mod 0,9 i 2022. Overskud i 2025: 10,1 mio. EUR.

Aktiver, gæld og børsværdi

Aktiver, gæld og børsværdi (mio. EUR)01953905852022: 420,862022: 326,1320222023: 450,972023: 346,1720232024: 484,662024: 386,8320242025: 436,812025: 342,192025Nu2022: 352,233522023: 531,965322024: 388,593892025: 314,85315Nu: 158,08158

AktiverGældBørsværdimio. EUR

Aktiver minus gæld er ejernes kapital, 94,6 mio. EUR. Børsværdien er 1,7 gange denne kapital.

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 3 af 3 år.Børsværdi (Nu): 158 mio. EUROmsætning 2025: 403 mio. EUR

Hvad nøgletallene siger om Roche Bobois

Nøgletallene forbinder det, Roche Bobois tjener, med det investorer betaler.

Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.

Indtjening pr. aktie0,74 EUR
NuIndtjening pr. aktie2022: 3,04222023: 3,09232024: 1,56242025: 0,99252026: 0,81262027: 0,92272022: 35,502023: 53,002024: 38,502025: 31,20

Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.

2022–2025: 0,99 EUR–3,09 EUR. Lignende selskaber: Fiskars 0,35 EUR, Electrolux -3,24 SEK, Bulten 3,83 SEK. Estimat 2026: 0,81 EUR (0,67 EUR–1,01 EUR). Estimat 2027: 0,92 EUR (0,84 EUR–1,06 EUR).

Omsætning384 mio. EUR
NuOmsætning2022: 408.554.000,00222023: 429.630.000,00232024: 413.978.000,00242025: 402.514.000,00252026: 375.300.000,00262027: 382.200.000,00272022: 35,502023: 53,002024: 38,502025: 31,20

Det selskabet solgte for i løbet af året.

2022–2025: 403 mio. EUR–430 mio. EUR. Lignende selskaber: Fiskars 1,1 mia. EUR, Electrolux 130,1 mia. SEK, Bulten 5,0 mia. SEK. Estimat 2026: 375 mio. EUR (370 mio. EUR–381 mio. EUR). Estimat 2027: 382 mio. EUR (379 mio. EUR–384 mio. EUR).

Driftsmargin5,4 %
2025Driftsmargin2022: 10,80222023: 10,75232024: 6,38242025: 5,42252022: 35,502023: 53,002024: 38,502025: 31,20

Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.

2022–2025: 5,4 %–10,8 %. Lignende selskaber: Fiskars 5,5 %, Electrolux 2,2 %, Bulten 5,5 %.

Egenkapitalforrentning8,7 %
NuEgenkapitalforrentning2022: 33,62222023: 30,44232024: 16,52242025: 10,95252022: 35,502023: 53,002024: 38,502025: 31,20

Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.

2022–2025: 11,0 %–33,6 %. Lignende selskaber: Fiskars 4,2 %, Electrolux −14,8 %, Bulten 4,3 %.

P/E21,3
NuP/E2022: 11,68222023: 17,18232024: 24,68242025: 31,52252026: 19,44262027: 17,0627

Prisen investorer betaler pr. enhed årlig indtjening pr. aktie. Vises ikke ved underskud.

2022–2025: 11,7–31,5. Lignende selskaber: Fiskars 38,1, Bulten 22,1. Estimat 2026: 19,4. Estimat 2027: 17,1.

Børsværdi / omsætning (P/S)0,41
NuBørsværdi / omsætning (P/S)2022: 0,86222023: 1,24232024: 0,94242025: 0,78252026: 0,42262027: 0,4127

Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.

2022–2025: 0,78–1,24. Lignende selskaber: Fiskars 0,94, Electrolux 0,20, Bulten 0,35. Estimat 2026: 0,42. Estimat 2027: 0,41.

Udbytte pr. aktie0,80 EUR
NuUdbytte pr. aktie2019: 0,28192020: 0,10202021: 0,50212022: 2,00222023: 2,25232024: 1,25242025: 1,2525

Penge udbetalt til ejerne pr. aktie, summeret pr. kalenderår.

2019–2025: 0,10 EUR–2,25 EUR.

Direkte afkast5,1 %
NuDirekte afkast2022: 5,63222023: 4,25232024: 3,25242025: 4,0125

Det ordinære årlige udbytte i procent af aktiekursen. Blandt europæiske selskaber blev et direkte afkast af denne størrelse fulgt af lavere udbytte året efter i omkring 27 % af tilfældene, mod omkring 15 % under 5 %.

2022–2025: 3,2 %–5,6 %. Lignende selskaber: Fiskars 6,3 %, Electrolux 0,0 %, Bulten 0,0 %.

Nettogæld / EBITDA5,40
NuNettogæld / EBITDA2022: 1,09222023: 1,59232024: 2,32242025: 2,3025

Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.

2022–2025: 1,09–2,32. Lignende selskaber: Fiskars 5,51, Electrolux 4,99, Bulten 1,85.

Flere nøgletal
Børsværdi / egenkapital (P/B)1,84
NuBørsværdi / egenkapital (P/B)2022: 3,79222023: 5,17232024: 4,11242025: 3,4225

Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.

2022–2025: 3,42–5,17. Lignende selskaber: Fiskars 1,64, Electrolux 1,42, Bulten 2,55.

EV / EBIT24,5
2025EV / EBIT2022: 9,77222023: 14,39232024: 20,78242025: 24,4525

Børsværdien plus nettogælden delt med driftsresultatet. Medregner gælden.

2022–2025: 9,8–24,5.

Frit cashflow pr. aktie5,00 EUR
2025Frit cashflow pr. aktie2022: 5,65222023: 2,75232024: 4,32242025: 5,00252022: 35,502023: 53,002024: 38,502025: 31,20

Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.

2022–2025: 2,75 EUR–5,65 EUR. Lignende selskaber: Fiskars 1,68 EUR, Electrolux -2,69 SEK, Bulten 5,53 SEK.

Soliditetsgrad21,0 %
2025Soliditetsgrad2022: 22,09222023: 22,81232024: 19,49242025: 21,0525

Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.

2022–2025: 19,5 %–22,8 %.

Udbyttet forklaret

Udbytte er penge, der betales til aktionærerne. Roche Bobois betalte 0,80 EUR pr. aktie i de tolv måneder frem til 5. november 2026.

På ex-dagen 6. juli 2026 blev Roche Bobois handlet uden ret til udbyttet på 0,80 EUR. Kursen gik fra 24,40 EUR til 23,80 EUR; med udbyttet var dagens ændring +0,8 %. Retten til pengene overgår til aktionærerne på ex-dagen; betalingen sker senere.

2019: 0,28 EUR2020: 0,10 EUR2021: 0,50 EUR2022: 2,00 EUR2023: 2,25 EUR2024: 1,25 EUR2025: 1,25 EUR2026 indtil nu: 0,80 EUR

10.000 EUR i Roche Bobois købt 9. juli 2018 er i dag 9.970 EUR værd, med udbytterne geninvesteret.

Hvad ville 10.000 EUR i Roche Bobois være værd i dag? →

Hvad ville 10.000 EUR i Roche Bobois være værd i dag?

9.970 EUR

med udbytterne geninvesteret, købt 9. juli 2018.

På sit laveste var den 6.630 EUR værd (9. marts 2020).

Rejsens fem største dage

· −25,0 % · hele børsen faldt 8,4 % samme dag

· +19,5 % · hele børsen faldt 1,5 % samme dag

· −13,1 % · hele børsen faldt 12,3 % samme dag

· +12,7 % · hele børsen faldt 0,4 % samme dag

· +12,7 % · hele børsen steg 0,4 % samme dag

Tidligere dage

  • +11,31 % børsen +2,13 % Roche Bobois steg meget kraftigt i løbet af ugen, langt mere end aktieindekset CAC 40, som steg tydeligt. Læs →

    Roche Bobois steg meget kraftigt i løbet af ugen, langt mere end aktieindekset CAC 40, som steg tydeligt.

    Bevægelsen var meget stor for aktien og usædvanlig det seneste år.

    Sandsynlige årsager var uro om selskabsledelsen tidligt i ugen, herunder to udtrædelser af tilsynsrådet, og selskabets månedlige oplysning om stemmerettigheder.

    Tilsynsrådet, selskabets kontrolorgan, har nu syv medlemmer.

  • +1,10 % børsen −0,34 % Roche Bobois steg tydeligt, mod en lidt svagere CAC 40. Læs →

    Roche Bobois steg tydeligt, mod en lidt svagere CAC 40.

    To medlemmer af tilsynsrådet trådte tilbage i træk, så rådet nu tæller syv medlemmer, hvilket sandsynligvis gav kraftig handel.

    I de seneste fem handelsdage var aktien nogenlunde uændret, mens CAC 40 steg tydeligt.

    Handelsvolumen lå langt over normalen, så bevægelsen kan afspejle ny investorinteresse for bestyrelsesændringerne.

  • +8,85 % børsen +2,40 % Roche Bobois steg meget kraftigt i løbet af ugen og bevægede sig langt mere end CAC 40, som steg tydeligt. Læs →

    Roche Bobois steg meget kraftigt i løbet af ugen og bevægede sig langt mere end CAC 40, som steg tydeligt.

    Bevægelsen var meget stor for aktien, cirka tre gange en normal femdagesperiode, og lignende bevægelser er sket cirka otte gange inden for det seneste år.

    Den mest relevante baggrund er salgstallene for tredje kvartal den 22. oktober, som viste en omsætning ned 7,3 procent, men fastholdt målene for andet halvår.

    Handelsvolumen lå klart under det normale niveau, så stigningen kom på tynd handel.

  • −13,33 % børsen −2,19 % Roche Bobois faldt meget kraftigt de seneste fem handelsdage, klart mere end CAC 40. Læs →

    Roche Bobois faldt meget kraftigt de seneste fem handelsdage, klart mere end CAC 40.

    Hovedårsagen var et fald i omsætningen i tredje kvartal, som faldt med 7,3 procent.

    Selskabet fastholdt sine mål for andet halvår, hvilket sandsynligvis begrænsede faldet.

    Investorer var sandsynligvis også forsigtige på grund af svagt salg.

Alle selskaber