Siirry pääsisältöön
FI
Valikko

Siksi Roche Bobois-osake liikkuu

Roche Bobois nousi erittäin voimakkaasti, eikä yhtiöuutinen selitä sitä.

Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·

Miksi tänään

16 118 uutista analysoitu tänään

Roche Bobois nousi erittäin voimakkaasti, eikä yhtiöuutinen selitä sitä.

Samana päivänä CAC 40 nousi hieman, joten Roche Bobois liikkui selvästi enemmän kuin markkina.

Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi hyvin voimakkaasti, liike oli noin nelinkertainen tavalliseen kokoonsa nähden ja harvinainen viime vuoden aikana.

Kaupankäyntimäärä oli noin nelinkertainen tavalliseen nähden, mikä viittaa voimakkaisiin ostoihin.

Aiemmin tällä viikolla kaksi valvontaneuvoston jäsentä erosi, jolloin jäseniä on seitsemän, ja hallintokriisistä raportoitiin, mutta se on taustaa eikä nousun syy.

Päivän liike +6,51 % oli 6,2 kertaa tavallinen päiväliike 1,1 %. CAC 40 liikkui samana päivänä +0,45 %.

Roche Bobois +6,51 %CAC 40 +0,45 %Selvästi pörssiä vahvempi

Aiemmat päivät →

Katso kaavio ChartCompassissa, jokainen liike selitettynä →

Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan

Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Roche Bobois.

Suositukset

Nyt
Osta 1Pidä 1Myy 1

Suositus on analyytikon oma näkemys osakkeesta.

Tavoitehinnat

Viimeisin kurssi 15,75 EUR

Tavoitehinnat
Alin 17,00Keskiarvo 20,83Ylin 27,00

Keskiarvo on 20,83 EUR, +32 % suhteessa viimeisimpään kurssiin 15,75 EUR. Vaihteluväli on 17,00 EUR–27,00 EUR. Tavoitehinta on analyytikon arvio osakkeen tulevasta hinnasta. 3 analyytikkoa on antanut tavoitehinnan.

Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 0,84 EUR nykyiseen 0,81 EUR. Vuoden 2026 ennuste: 0,81 EUR. Vuoden 2027 ennuste: 0,92 EUR.

Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 3 vuonna 3:sta. Näin on noin 65 % eurooppalaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui −19 % ja osakekohtainen tulos −37 %.

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo (milj. EUR)01953905852022: 408,552022: 31,2620222023: 429,632023: 31,3120232024: 413,982024: 15,6020242025: 402,512025: 10,072025Nyt2026: 375,3020262027: 382,2020272022: 352,233522023: 531,965322024: 388,593892025: 314,85315Nyt: 158,08158

LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.milj. EUR

Markkina-arvo on 0,4 kertaa vuoden 2025 liikevaihto, vuonna 2022 se oli 0,9. Vuoden 2025 tulos: 10,1 milj. EUR.

Varat, velat ja markkina-arvo

Varat, velat ja markkina-arvo (milj. EUR)01953905852022: 420,862022: 326,1320222023: 450,972023: 346,1720232024: 484,662024: 386,8320242025: 436,812025: 342,192025Nyt2022: 352,233522023: 531,965322024: 388,593892025: 314,85315Nyt: 158,08158

VaratVelatMarkkina-arvomilj. EUR

Varoista jää velkojen jälkeen omistajille 94,6 milj. EUR. Markkina-arvo on 1,7 kertaa tämä oma pääoma.

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 3 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 158 milj. EURLiikevaihto 2025: 403 milj. EUR

Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Roche Bobois

Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Roche Bobois tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.

Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.

Osakekohtainen tulos0,74 EUR
NytOsakekohtainen tulos2022: 3,04222023: 3,09232024: 1,56242025: 0,99252026: 0,81262027: 0,92272022: 35,502023: 53,002024: 38,502025: 31,20

Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.

2022–2025: 0,99 EUR–3,09 EUR. Verrokit: Fiskars 0,35 EUR, Electrolux -3,24 SEK, Bulten 3,83 SEK. Vuoden 2026 ennuste: 0,81 EUR (0,67 EUR–1,01 EUR). Vuoden 2027 ennuste: 0,92 EUR (0,84 EUR–1,06 EUR).

Liikevaihto384 milj. EUR
NytLiikevaihto2022: 408 554 000,00222023: 429 630 000,00232024: 413 978 000,00242025: 402 514 000,00252026: 375 300 000,00262027: 382 200 000,00272022: 35,502023: 53,002024: 38,502025: 31,20

Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.

2022–2025: 403 milj. EUR–430 milj. EUR. Verrokit: Fiskars 1,1 mrd. EUR, Electrolux 130,1 mrd. SEK, Bulten 5,0 mrd. SEK. Vuoden 2026 ennuste: 375 milj. EUR (370 milj. EUR–381 milj. EUR). Vuoden 2027 ennuste: 382 milj. EUR (379 milj. EUR–384 milj. EUR).

Liikevoittomarginaali5,4 %
2025Liikevoittomarginaali2022: 10,80222023: 10,75232024: 6,38242025: 5,42252022: 35,502023: 53,002024: 38,502025: 31,20

Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.

2022–2025: 5,4 %–10,8 %. Verrokit: Fiskars 5,5 %, Electrolux 2,2 %, Bulten 5,5 %.

Oman pääoman tuotto8,7 %
NytOman pääoman tuotto2022: 33,62222023: 30,44232024: 16,52242025: 10,95252022: 35,502023: 53,002024: 38,502025: 31,20

Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.

2022–2025: 11,0 %–33,6 %. Verrokit: Fiskars 4,2 %, Electrolux −14,8 %, Bulten 4,3 %.

P/E-luku21,3
NytP/E-luku2022: 11,68222023: 17,18232024: 24,68242025: 31,52252026: 19,44262027: 17,0627

Hinta, jonka sijoittajat maksavat vuotuisen osakekohtaisen tuloksen yksiköstä. Ei näytetä tappiolla.

2022–2025: 11,7–31,5. Verrokit: Fiskars 38,1, Bulten 22,1. Vuoden 2026 ennuste: 19,4. Vuoden 2027 ennuste: 17,1.

Markkina-arvo / liikevaihto (P/S)0,41
NytMarkkina-arvo / liikevaihto (P/S)2022: 0,86222023: 1,24232024: 0,94242025: 0,78252026: 0,42262027: 0,4127

Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.

2022–2025: 0,78–1,24. Verrokit: Fiskars 0,94, Electrolux 0,20, Bulten 0,35. Vuoden 2026 ennuste: 0,42. Vuoden 2027 ennuste: 0,41.

Osinko osaketta kohti0,80 EUR
NytOsinko osaketta kohti2019: 0,28192020: 0,10202021: 0,50212022: 2,00222023: 2,25232024: 1,25242025: 1,2525

Omistajille maksettu raha osaketta kohti kalenterivuosittain.

2019–2025: 0,10 EUR–2,25 EUR.

Osinkotuotto5,1 %
NytOsinkotuotto2022: 5,63222023: 4,25232024: 3,25242025: 4,0125

Tavallinen vuotuinen osinko prosentteina osakkeen hinnasta. Noin 27 % eurooppalaisten yhtiöiden tapauksista tämän kokoista osinkotuottoa seurasi seuraavana vuonna pienempi osinko, kun alle 5 %:n tuotoilla osuus oli noin 15 %.

2022–2025: 3,2 %–5,6 %. Verrokit: Fiskars 6,3 %, Electrolux 0,0 %, Bulten 0,0 %.

Nettovelka / EBITDA5,40
NytNettovelka / EBITDA2022: 1,09222023: 1,59232024: 2,32242025: 2,3025

Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.

2022–2025: 1,09–2,32. Verrokit: Fiskars 5,51, Electrolux 4,99, Bulten 1,85.

Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo / oma pääoma (P/B)1,84
NytMarkkina-arvo / oma pääoma (P/B)2022: 3,79222023: 5,17232024: 4,11242025: 3,4225

Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.

2022–2025: 3,42–5,17. Verrokit: Fiskars 1,64, Electrolux 1,42, Bulten 2,55.

EV / EBIT24,5
2025EV / EBIT2022: 9,77222023: 14,39232024: 20,78242025: 24,4525

Markkina-arvo ja nettovelka jaettuna liikevoitolla. Huomioi velan.

2022–2025: 9,8–24,5.

Vapaa kassavirta osaketta kohti5,00 EUR
2025Vapaa kassavirta osaketta kohti2022: 5,65222023: 2,75232024: 4,32242025: 5,00252022: 35,502023: 53,002024: 38,502025: 31,20

Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.

2022–2025: 2,75 EUR–5,65 EUR. Verrokit: Fiskars 1,68 EUR, Electrolux -2,69 SEK, Bulten 5,53 SEK.

Omavaraisuusaste21,0 %
2025Omavaraisuusaste2022: 22,09222023: 22,81232024: 19,49242025: 21,0525

Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.

2022–2025: 19,5 %–22,8 %.

Osinko selitettynä

Osinko on osakkeenomistajille maksettavaa rahaa. Roche Bobois maksoi 0,80 EUR osakkeelta päivään 5. marraskuuta 2026 päättyneinä 12 kuukautena.

Irtoamispäivänä 6. heinäkuuta 2026 yhtiön Roche Bobois osakkeella käytiin kauppaa ilman oikeutta osinkoon 0,80 EUR. Kurssi muuttui arvosta 24,40 EUR arvoon 23,80 EUR; osinko mukaan lukien päivän muutos oli +0,8 %. Oikeus rahaan siirtyy omistajille irtoamispäivänä; maksu tulee myöhemmin.

2019: 0,28 EUR2020: 0,10 EUR2021: 0,50 EUR2022: 2,00 EUR2023: 2,25 EUR2024: 1,25 EUR2025: 1,25 EUR2026 tähän mennessä: 0,80 EUR

10 000 EUR yhtiössä Roche Bobois, ostettu 9. heinäkuuta 2018, on tänään 9 970 EUR, osingot uudelleensijoitettuina.

Paljonko 10 000 EUR yhtiössä Roche Bobois olisi arvoinen tänään? →

Paljonko 10 000 EUR yhtiössä Roche Bobois olisi arvoinen tänään?

9 970 EUR

osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 9. heinäkuuta 2018.

Alimmillaan sen arvo oli 6 630 EUR (9. maaliskuuta 2020).

Matkan viisi suurinta päivää

· −25,0 % · koko pörssi laski 8,4 % samana päivänä

· +19,5 % · koko pörssi laski 1,5 % samana päivänä

· −13,1 % · koko pörssi laski 12,3 % samana päivänä

· +12,7 % · koko pörssi laski 0,4 % samana päivänä

· +12,7 % · koko pörssi nousi 0,4 % samana päivänä

Aiemmat päivät

  • +11,31 % pörssi +2,13 % Roche Bobois nousi viikon aikana erittäin voimakkaasti, paljon enemmän kuin markkinaindeksi CAC 40, joka nousi selvästi. Lue →

    Roche Bobois nousi viikon aikana erittäin voimakkaasti, paljon enemmän kuin markkinaindeksi CAC 40, joka nousi selvästi.

    Liike oli tälle osakkeelle hyvin suuri ja harvinainen viime vuoden aikana.

    Todennäköisiä syitä olivat viikon alun hallintotapaepävarmuus, mukaan lukien kaksi valvontaneuvoston eroa, sekä yhtiön kuukausittainen äänioikeuksia koskeva ilmoitus.

    Valvontaneuvostossa, yhtiön valvontaelimessä, on nyt seitsemän jäsentä.

  • +1,10 % pörssi −0,34 % Roche Bobois nousi selvästi, vastoin hieman heikompaa CAC 40:tä. Lue →

    Roche Bobois nousi selvästi, vastoin hieman heikompaa CAC 40:tä.

    Kaksi valvontaneuvoston jäsentä erosi peräkkäin, ja neuvosto supistui seitsemään jäseneen, mikä todennäköisesti tuotti voimakasta kauppaa.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake oli suunnilleen ennallaan, kun CAC 40 nousi selvästi.

    Kaupankäyntivolyymi oli huomattavasti tavallista suurempi, joten liike voi kuvastaa uutta kiinnostusta hallituksen muutoksiin.

  • +8,85 % pörssi +2,40 % Roche Bobois nousi viikon aikana erittäin voimakkaasti ja liikkui selvästi enemmän kuin CAC 40, joka nousi selvästi. Lue →

    Roche Bobois nousi viikon aikana erittäin voimakkaasti ja liikkui selvästi enemmän kuin CAC 40, joka nousi selvästi.

    Liike oli osakkeelle hyvin suuri, noin kolminkertainen tavallisen viiden päivän jakson liikkeeseen nähden, ja vastaavia liikkeitä on ollut noin kahdeksan viimeisen vuoden aikana.

    Olennaisin tausta on yhtiön kolmannen neljänneksen myyntiluvut 22. lokakuuta, jotka näyttivät liikevaihdon laskeneen 7,3 prosenttia mutta pitivät toisen puoliskon tavoitteet ennallaan.

    Kaupankäyntimäärä oli selvästi tavanomaista alhaisempi, joten nousu tapahtui ohuessa kaupankäynnissä.

  • −13,33 % pörssi −2,19 % Roche Bobois laski erittäin jyrkästi viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, selvästi enemmän kuin CAC 40. Lue →

    Roche Bobois laski erittäin jyrkästi viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, selvästi enemmän kuin CAC 40.

    Pääsyynä oli kolmannen neljänneksen liikevaihdon lasku, joka oli 7,3 prosenttia.

    Yhtiö piti toisen puoliskon tavoitteet, mikä todennäköisesti rajoitti laskua.

    Sijoittajat olivat todennäköisesti varovaisia heikon myynnin vuoksi.

Kaikki yhtiöt