Spring til hovedindholdet
DA
Menu

Derfor bevæger Beijer Alma-aktien sig

Beijer Alma faldt, i takt med markedet.

Skrevet efter børslukning ·

Hvorfor i dag

16 118 nyheder analyseret i dag

Beijer Alma faldt, i takt med markedet.

Ingen selskabsnyhed fra den dag forklarer bevægelsen.

I de seneste fem handelsdage var aktien stort set uændret, mens OMX Stockholm 30 også var nogenlunde flad.

Handelsvolumen var ca. dobbelt så stor som normalt, og sektorens medianbevægelse var svagt negativ.

Dagens bevægelse på −1,47 % var 1,7 gange en normal dags 0,9 %. OMX Stockholm 30 bevægede sig −1,01 % samme dag.

Beijer Alma −1,47 %OMX Stockholm 30 −1,01 %I takt med børsen

Tidligere dage →

Se grafen i ChartCompass, med alle bevægelser forklaret →

Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret

Analytikernes estimater for Beijer Alma.

Beijer Alma tjente mere end ventet i 3 af 8 rapporter.

Til sammenligning slog omkring 46 % af rapporterne fra nordiske selskaber estimatet i de seneste tre år.

Aktien gik samme vej som indtjeningsoverraskelsen i 2 af 8 rapporter med målt kursbevægelse, mod omkring 63 % af rapporterne fra nordiske selskaber.

Vurderingerne

Nu
Køb 3Hold 1Sælg 0
3 måneder siden
Køb 3Hold 1Sælg 0

En vurdering er analytikerens egen mening om aktien.

Kursmålene

Seneste kurs 301,50 SEK

Kursmålene
Lavest 310Gennemsnit 348Højest 362

Gennemsnittet er 348,00 SEK, +15 % i forhold til seneste kurs 301,50 SEK. Spændet er 310,00 SEK–362,00 SEK. Et kursmål er analytikerens skøn over en fremtidig aktiekurs. 4 analytikere har givet et kursmål.

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion1,53,04,56,07,52025-02-06: 2,21; Ventet indtjening pr. aktie: 6,206/2’25+7,5 %2025-04-25: 2,72; Ventet indtjening pr. aktie: 3,0025/4’25+7,6 %2025-07-18: 2,67; Ventet indtjening pr. aktie: 6,8018/7’25+9,2 %2025-10-24: 2,91; Ventet indtjening pr. aktie: 2,7024/10’25+8,5 %2026-02-06: 2,55; Ventet indtjening pr. aktie: 3,006/2’26+0,4 %2026-04-24: 3,40; Ventet indtjening pr. aktie: 3,3224/4’26+5,3 %2026-07-17: 3,59; Ventet indtjening pr. aktie: 3,7017/7’26+1,2 %2026-10-23: 3,68; Ventet indtjening pr. aktie: 3,5123/10’26−0,3 %Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 3,35.→04/02

Ventet indtjening pr. aktieOver estimatetUnder estimatetSom ventetSEK

Procenterne under viser aktien på rapportdagen; etiketterne er rapportdatoer.

Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 3,35 SEK (4. februar). For indeværende regnskabsår er ventet indtjening pr. aktie ændret fra 14,34 SEK for tre måneder siden til 14,50 SEK nu. Estimat 2026: 14,50 SEK. Estimat 2027: 16,78 SEK. Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn. 9. marts: Køb cirka 116 tusind SEK. 5. marts: Køb cirka 239 tusind SEK. 3. marts: Køb cirka 175 tusind SEK. 3. marts: Køb cirka 207 tusind SEK. 2. marts: Køb cirka 194 tusind SEK.

Har kursen fulgt forretningen?

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 0 af 3 år. Blandt nordiske selskaber sker det i omkring 60 % af årene. I 2025 ændrede kursen sig +81 % og indtjeningen pr. aktie −20 %.

Omsætning, overskud og børsværdi

Omsætning, overskud og børsværdi (mia. SEK)0713202022: 5,872022: 0,9620222023: 6,882023: 0,5220232024: 7,202024: 0,7120242025: 7,752025: 0,572025Nu2026: 8,3720262027: 9,0520272022: 9,85102023: 11,45112024: 9,90102025: 17,9318Nu: 18,1718

OmsætningOverskudBørsværdiSkraverede søjler: analytikernes estimater.mia. SEK

Børsværdien er 2,3 gange omsætningen i 2025 mod 1,7 i 2022. Overskud i 2025: 568 mio. SEK.

Aktiver, gæld og børsværdi

Aktiver, gæld og børsværdi (mia. SEK)0713202022: 8,162022: 4,5220222023: 8,372023: 4,4820232024: 9,432024: 4,8220242025: 9,602025: 5,102025Nu2022: 9,85102023: 11,45112024: 9,90102025: 17,9318Nu: 18,1718

AktiverGældBørsværdimia. SEK

Aktiver minus gæld er ejernes kapital, 4,5 mia. SEK. Børsværdien er 4,0 gange denne kapital.

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 0 af 3 år.Børsværdi (Nu): 18,2 mia. SEKOmsætning 2025: 7,8 mia. SEK

Hvad nøgletallene siger om Beijer Alma

Nøgletallene forbinder det, Beijer Alma tjener, med det investorer betaler.

Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.

Indtjening pr. aktie13,70 SEK
NuIndtjening pr. aktie2022: 15,92222023: 8,61232024: 11,85242025: 9,43252026: 14,50262027: 16,78272022: 163,402023: 190,002024: 164,202025: 297,50

Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.

2022–2025: 8,61 SEK–15,92 SEK. Lignende selskaber: Alimak Group 5,33 SEK, Mycronic 10,19 SEK, Nederman Holding 6,39 SEK. Estimat 2026: 14,50 SEK (13,90 SEK–15,10 SEK). Estimat 2027: 16,78 SEK (16,09 SEK–17,44 SEK).

Omsætning8,1 mia. SEK
NuOmsætning2022: 5.866.000.000,00222023: 6.882.000.000,00232024: 7.203.000.000,00242025: 7.750.000.000,00252026: 8.365.264.300,00262027: 9.049.950.350,00272022: 163,402023: 190,002024: 164,202025: 297,50

Det selskabet solgte for i løbet af året.

2022–2025: 5,9 mia. SEK–7,8 mia. SEK. Lignende selskaber: Alimak Group 6,9 mia. SEK, Mycronic 9,3 mia. SEK, Nederman Holding 5,5 mia. SEK. Estimat 2026: 8,4 mia. SEK (8,3 mia. SEK–8,4 mia. SEK). Estimat 2027: 9,0 mia. SEK (9,0 mia. SEK–9,1 mia. SEK).

Driftsmargin14,8 %
NuDriftsmargin2022: 13,60222023: 12,53232024: 12,77242025: 13,91252022: 163,402023: 190,002024: 164,202025: 297,50

Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.

2022–2025: 12,5 %–13,9 %. Lignende selskaber: Alimak Group 13,7 %, Mycronic 27,4 %, Nederman Holding 7,5 %.

Egenkapitalforrentning17,5 %
NuEgenkapitalforrentning2022: 26,61222023: 13,60232024: 15,75242025: 12,96252022: 163,402023: 190,002024: 164,202025: 297,50

Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.

2022–2025: 13,0 %–26,6 %. Lignende selskaber: Alimak Group 7,6 %, Mycronic 25,7 %, Nederman Holding 8,6 %.

P/E22,0
NuP/E2022: 10,26222023: 22,07232024: 13,86242025: 31,55252026: 20,79262027: 17,9627

Prisen investorer betaler pr. enhed årlig indtjening pr. aktie. Vises ikke ved underskud.

2022–2025: 10,3–31,5. Lignende selskaber: Alimak Group 22,5, Mycronic 27,4, Nederman Holding 22,4. Estimat 2026: 20,8. Estimat 2027: 18,0.

Børsværdi / omsætning (P/S)2,23
NuBørsværdi / omsætning (P/S)2022: 1,68222023: 1,66232024: 1,37242025: 2,31252026: 2,17262027: 2,0127

Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.

2022–2025: 1,37–2,31. Lignende selskaber: Alimak Group 1,84, Mycronic 5,86, Nederman Holding 0,90. Estimat 2026: 2,17. Estimat 2027: 2,01.

Udbytte pr. aktie4,00 SEK
NuUdbytte pr. aktie2017: 4,75172018: 4,75182019: 5,10192020: 2,50202021: 3,00212022: 3,50222023: 3,75232024: 3,85242025: 3,9525

Penge udbetalt til ejerne pr. aktie, summeret pr. kalenderår.

2017–2025: 2,50 SEK–5,10 SEK.

Direkte afkast1,3 %
NuDirekte afkast2022: 2,14222023: 1,97232024: 2,34242025: 1,3325

Det ordinære årlige udbytte i procent af aktiekursen.

2022–2025: 1,3 %–2,3 %. Lignende selskaber: Alimak Group 2,8 %, Mycronic 1,2 %, Nederman Holding 2,8 %.

Nettogæld / EBITDA1,93
NuNettogæld / EBITDA2022: 1,90222023: 1,93232024: 1,98242025: 2,3525

Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.

2022–2025: 1,90–2,35. Lignende selskaber: Alimak Group 3,16, Mycronic -0,96, Nederman Holding 3,88.

Flere nøgletal
Børsværdi / egenkapital (P/B)3,61
NuBørsværdi / egenkapital (P/B)2022: 2,73222023: 3,00232024: 2,18242025: 4,0925

Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.

2022–2025: 2,18–4,09. Lignende selskaber: Alimak Group 1,64, Mycronic 6,40, Nederman Holding 1,84.

EV / EBIT22,1
2025EV / EBIT2022: 15,34222023: 14,67232024: 11,55242025: 22,1025

Børsværdien plus nettogælden delt med driftsresultatet. Medregner gælden.

2022–2025: 11,6–22,1.

Frit cashflow pr. aktie14,75 SEK
NuFrit cashflow pr. aktie2022: 5,24222023: 12,16232024: 7,10242025: 11,27252022: 163,402023: 190,002024: 164,202025: 297,50

Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.

2022–2025: 5,24 SEK–12,16 SEK. Lignende selskaber: Alimak Group 6,26 SEK, Mycronic 12,35 SEK, Nederman Holding 5,38 SEK.

Soliditetsgrad45,6 %
2025Soliditetsgrad2022: 44,19222023: 45,56232024: 48,06242025: 45,6325

Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.

2022–2025: 44,2 %–48,1 %.

Udbyttet forklaret

Udbytte er penge, der betales til aktionærerne. Beijer Alma betalte 4,00 SEK pr. aktie i de tolv måneder frem til 6. november 2026.

På ex-dagen 2. november 2026 blev Beijer Alma handlet uden ret til udbyttet på 2,00 SEK. Kursen gik fra 303,00 SEK til 302,00 SEK; med udbyttet var dagens ændring +0,3 %. Retten til pengene overgår til aktionærerne på ex-dagen; betalingen sker senere.

2017: 4,75 SEK2018: 4,75 SEK2019: 5,10 SEK2020: 2,50 SEK2021: 3,00 SEK2022: 3,50 SEK2023: 3,75 SEK2024: 3,85 SEK2025: 3,95 SEK2026 indtil nu: 4,00 SEK

Værd at holde øje med fremover

Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Beijer Alma har ændret sig.

  • Regnskabet

    Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Beijer Alma har ændret sig.

    Føj til kalenderen
Mere om Beijer Alma

Insiderhandel

Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn.

  • Hans Landin, bestyrelsesmedlemKøbcirka 116 tusind SEK
  • Peter Forslund, finansdirektørKøbcirka 239 tusind SEK
  • Hans Landin, bestyrelsesmedlemKøbcirka 175 tusind SEK
  • Staffan Johansson, ledende medarbejderKøbcirka 207 tusind SEK
  • Staffan Johansson, ledende medarbejderKøbcirka 194 tusind SEK

Regnskabet

Næste rapport: · Føj til kalenderen · Google Calendar

Regnskabsdag4,4 %

Almindelig dag0,9 %

De seneste 15 regnskabsdage bevægede Beijer Alma sig typisk omkring 4,4 %. En almindelig dag bevæger den sig 0,9 %.

−0,33 % +1,20 % +5,29 % +0,37 %

10.000 SEK i Beijer Alma købt 7. november 2016 er i dag 37.800 SEK værd, med udbytterne geninvesteret.

Hvad ville 10.000 SEK i Beijer Alma være værd i dag? →

Hvad ville 10.000 SEK i Beijer Alma være værd i dag?

37.800 SEK

med udbytterne geninvesteret, købt 7. november 2016.

På sit laveste var den 8.190 SEK værd (23. marts 2020).

Rejsens fem største dage

· +13,5 % · hele børsen steg 2,3 % samme dag

· −11,2 % · hele børsen faldt 0,7 % samme dag · regnskabsdag

· +9,2 % · hele børsen faldt 0,3 % samme dag · regnskabsdag

· −8,9 % · hele børsen faldt 10,6 % samme dag

· +8,6 % · hele børsen steg 0,5 % samme dag

Tidligere dage

  • −0,49 % børsen −0,29 % Beijer Alma faldt lidt, og ingen selskabsnyhed forklarer bevægelsen. Læs →

    Beijer Alma faldt lidt, og ingen selskabsnyhed forklarer bevægelsen.

    Samme dag faldt OMX Stockholm 30 også lidt, så aktien bevægede sig nogenlunde i takt med markedet.

    Bevægelsen var en almindelig for Beijer Alma, og handelsvolumen lå klart under det normale niveau.

    De seneste fem handelsdage steg aktien lidt, mens markedet steg tydeligt, så Beijer Alma hang efter indekset.

    Den seneste nyhed er regnskabet for tredje kvartal 2026, offentliggjort i sidste uge, som slog forventningerne, samt at analytikere hævede kursmål og at Fidelity reducerede sin andel.

  • +1,34 % børsen +3,01 % Beijer Alma steg lidt i løbet af ugen, mens OMX Stockholm 30 steg tydeligt, så aktien hang efter markedet. Læs →

    Beijer Alma steg lidt i løbet af ugen, mens OMX Stockholm 30 steg tydeligt, så aktien hang efter markedet.

    Den stærke regnskabsrapport for tredje kvartal 23. oktober, med højere omsætning, resultat og ordrer, var hovedbaggrunden.

    Analytikere som DNB Carnegie, Nordea og SEB hævede deres kursmål 26. oktober og fastholdt købsanbefalinger, hvilket sandsynligvis støttede aktien.

    Aktien faldt lidt på sidste handelsdag, lidt mere end markedet.

  • +2,84 % børsen +1,57 % Beijer Alma steg kraftigt. Læs →

    Beijer Alma steg kraftigt.

    OMX Stockholm 30 steg tydeligt samme dag, så markedet var også stærkt.

    Flere mæglere hævede deres kursmål, den værdi de ser som rimelig, og fastholdt købsanbefalinger efter kvartalsregnskabet.

    Stigningen skyldes sandsynligvis de stærke tal for tredje kvartal: omsætning op 11 procent, ordreindgang op 22 procent og højere overskudsmargin.

    I de seneste fem handelsdage faldt Beijer Alma lidt, i takt med markedet.

  • −5,08 % børsen −3,67 % Beijer Alma faldt kraftigt i de seneste fem handelsdage, i takt med det svenske marked, som også faldt kraftigt. Læs →

    Beijer Alma faldt kraftigt i de seneste fem handelsdage, i takt med det svenske marked, som også faldt kraftigt.

    Bevægelsen var stor for aktien, cirka dobbelt så stor som en normal femdagesperiode, og sjælden, med lignende bevægelser cirka ni gange i det seneste år.

    Hovednyheden var kvartalsregnskabet for tredje kvartal, offentliggjort på seneste handelsdag: nettoomsætningen steg med cirka 11 procent og ordreindgangen steg cirka 22 procent, mens det justerede driftsresultat var bedre end forventet.

    En ny administrerende direktør, Per-Johan Dahlgren, blev også udpeget og skal tiltræde senest i april 2027.

  • +1,61 % børsen +1,25 % Beijer Alma steg tydeligt, i takt med et stærkt marked, uden virksomhedsspecifikke nyheder den dag. Læs →

    Beijer Alma steg tydeligt, i takt med et stærkt marked, uden virksomhedsspecifikke nyheder den dag.

    I de seneste fem handelsdage steg aktien tydeligt, mere end markedet, der steg lidt.

    Den mest sandsynlige forklaring er, at en analytiker hævede kursmålet til 315 kr., men fastholdt anbefalingen Neutral, hvilket tyder på bedre forventninger tidligere på ugen.

    Markedets styrke i handelsdagen løftede sandsynligvis aktien med.

  • +3,45 % børsen +1,19 % Beijer Alma (noteret på Nasdaq Stockholm) steg tydeligt i den seneste uge og bevægede sig kraftigere end det bredere marked i Stockholm, som steg svagt. Læs →

    Beijer Alma (noteret på Nasdaq Stockholm) steg tydeligt i den seneste uge og bevægede sig kraftigere end det bredere marked i Stockholm, som steg svagt.

    Hovednyheden var, at SB1 Markets hævede kursmålet, hvilket sandsynligvis afspejlede øget tiltro til selskabets resultatudsigter, mens anbefalingen blev stående på neutral.

    Analytikere offentliggjorde også forhåndsanalyser forud for tredje kvartal med forventninger om stabilt salg og forbedrede marginer, delvist understøttet af nylige opkøb og omkostningsbesparelser i Beijer Components.

    Hold øje med kvartalsregnskabet den 23. oktober for at se, om forventningerne holder.

  • −0,96 % børsen −0,62 % Beijer Alma faldt tydeligt, uden nye selskabsnyheder den dag. Læs →

    Beijer Alma faldt tydeligt, uden nye selskabsnyheder den dag.

    Over de seneste fem handelsdage steg aktien tydeligt, mere end et marked der også steg.

    En forhåndsanalyse forventer en stabil, men endnu ikke genopretning af den europæiske industrikonjunktur samt marginforbedringer, især i Beijer Components.

    Næste regnskab kommer 23. oktober 2026, og investorerne vil følge det tæt.

  • −2,09 % børsen −0,07 % Beijer Alma faldt klart i løbet af de sidste fem handelsdage, mens OMX Stockholm 30-indekset var stort set uændret, så faldet var specifikt for selskabet snarere end for det bredere marked. Læs →

    Beijer Alma faldt klart i løbet af de sidste fem handelsdage, mens OMX Stockholm 30-indekset var stort set uændret, så faldet var specifikt for selskabet snarere end for det bredere marked.

    Uden andre selskabsnyheder i vinduet afspejler faldet sandsynligvis gevinsttagning eller sektorrotation, efter at aktien var steget, snarere end et nyt operationelt tilbageslag.

    Den næste planlagte begivenhed er regnskabet i slutningen af oktober, som bliver den vigtigste test på, om den seneste svaghed bare er støj eller noget mere.

Alle selskaber