Siksi Vimian Group-osake liikkuu
Vimian Group nousi voimakkaasti viimeisellä kaupankäyntipäivällä, enemmän kuin markkina.
Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·
Miksi tänään
15 984 uutista analysoitu tänäänVimian Group nousi voimakkaasti viimeisellä kaupankäyntipäivällä, enemmän kuin markkina.
Markkina nousi selvästi samoina päivinä, joten Vimian Group liikkui voimakkaammin kuin OMX Stockholm 30.
Yhtiön uutiset viimeiseltä kaupankäyntipäivältä eivät selitä liikettä.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Vimian Group nousi selvästi, kun markkina nousi hieman.
Kaupankäyntivolyymi oli noin kolminkertainen tavalliseen päivään verrattuna, ja osake on lähellä viime vuoden korkeinta päätöskurssia.
Päivän liike +2,31 % oli 2,7 kertaa tavallinen päiväliike 0,9 %. OMX Stockholm 30 liikkui samana päivänä +0,83 %.
Vimian Group +2,31 %OMX Stockholm 30 +0,83 %Hieman pörssiä vahvempi
Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan
Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Vimian Group.
Yhtiön Vimian Group tulos ylitti odotukset 1 raportissa 8:sta.
Vertailun vuoksi noin 46 % pohjoismaisten yhtiöiden raporteista ylitti tulosennusteen viimeisten kolmen vuoden aikana.
Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 2 raportissa 8:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; pohjoismaisten yhtiöiden raporteista noin 63 %.
Suositukset
Tavoitehinnat
Viimeisin kurssi 42,00 SEK
Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio
Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenEUR
Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 0,03 EUR (11. helmikuuta). Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 0,11 EUR nykyiseen 0,09 EUR. Vuoden 2026 ennuste: 0,09 EUR. Vuoden 2027 ennuste: 0,12 EUR. Yksi analyytikko on tehnyt neljänneksen ennusteen. Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen). 30. lokakuuta: Myynti noin 510 tuhatta SEK. 16. syyskuuta: Osto noin 55 milj. SEK. 11. syyskuuta: Osto noin 67 milj. SEK. 10. syyskuuta: Osto noin 47 milj. SEK. 9. syyskuuta: Osto noin 72 milj. SEK.
Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Vimian Group
Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Vimian Group tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.
Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.
Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.
2022–2025: -0,02 EUR–0,06 EUR. Verrokit: BioPorto -0,01 DKK, Inify Laboratories -0,97 NOK, Danaher 6,04 USD. Vuoden 2026 ennuste: 0,09 EUR (0,08 EUR–0,10 EUR). Vuoden 2027 ennuste: 0,12 EUR (0,11 EUR–0,14 EUR).
Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.
2022–2025: 281 milj. EUR–425 milj. EUR. Verrokit: BioPorto 38,4 milj. DKK, Danaher 25,6 mrd. USD. Vuoden 2026 ennuste: 482 milj. EUR (477 milj. EUR–485 milj. EUR). Vuoden 2027 ennuste: 536 milj. EUR (525 milj. EUR–544 milj. EUR).
Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.
2022–2025: 13,1 %–16,1 %. Verrokit: BioPorto −213,7 %, Inify Laboratories −370,3 %, Danaher 20,4 %.
Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.
2022–2025: −1,4 %–4,5 %. Verrokit: BioPorto −25,7 %, Danaher 8,2 %.
Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.
2022–2025: 1,76–4,56. Verrokit: Danaher 2,68.
Lisää tunnuslukuja
Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.
2022–2025: -0,09 EUR–0,17 EUR. Verrokit: BioPorto -0,16 DKK, Danaher 8,15 USD.
Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.
2022–2025: 52,2 %–63,1 %.
Mitä seurata seuraavaksi ja miksi
Raportti näyttää, miten yhtiön Vimian Group myynti ja tulos ovat muuttuneet.
- Raportti
Raportti näyttää, miten yhtiön Vimian Group myynti ja tulos ovat muuttuneet.
Lisää kalenteriin
Lisää yhtiöstä Vimian Group
Sisäpiirikaupat
Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen).
- Stefano Santarelli, johtoryhmän jäsenMyyntinoin 510 tuhatta SEK
- Gabriel Fitzgerald, hallituksen jäsen (lähipiiri)Ostonoin 55 milj. SEK
- Gabriel Fitzgerald, hallituksen jäsen (lähipiiri)Ostonoin 67 milj. SEK
- Gabriel Fitzgerald, hallituksen jäsen (lähipiiri)Ostonoin 47 milj. SEK
- Gabriel Fitzgerald, hallituksen jäsen (lähipiiri)Ostonoin 72 milj. SEK
Raportti
Seuraava raportti: · Lisää kalenteriin · Google Calendar
Viimeisten 15 raporttipäivän aikana Vimian Group liikkui tavallisesti noin 7,0 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 0,9 %.
+5,26 % Miksi? +3,69 % +7,99 % +11,14 %
10 000 SEK yhtiössä Vimian Group, ostettu 18. kesäkuuta 2021, on tänään 5 200 SEK, osingot uudelleensijoitettuina.
Sama summa indeksissä OMX Stockholm 30 osinkoineen olisi nyt 17 100 SEK.
Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Vimian Group olisi arvoinen tänään? →
Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Vimian Group olisi arvoinen tänään?
5 200 SEK
osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 18. kesäkuuta 2021. Sama summa indeksissä OMX Stockholm 30 osinkoineen olisi nyt 17 100 SEK.
Alimmillaan sen arvo oli 2 560 SEK (13. lokakuuta 2023).
Matkan viisi suurinta päivää
· +20,1 % · koko pörssi nousi 1,1 % samana päivänä · raporttipäivä
· +18,6 % · koko pörssi laski 0,2 % samana päivänä
· −13,8 % · koko pörssi laski 0,3 % samana päivänä · raporttipäivä
· +12,7 % · koko pörssi laski 1,0 % samana päivänä
· +12,5 % · koko pörssi nousi 2,0 % samana päivänä
Aiemmat päivät
+0,73 % pörssi −0,29 % Vimian Group nousi hieman markkinoiden heikentyessä. Lue →
Vimian Group nousi hieman markkinoiden heikentyessä.
Kyseisen päivän yhtiöuutiset eivät selitä liikettä.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake pysyi suunnilleen ennallaan, kun markkina nousi selvästi.
Kolmannen neljänneksen vahva tulos, joka julkaistiin ennen viimeistä kaupankäyntipäivää, on todennäköisesti taustatekijä.
Seuraava tulosjulkistus odotetaan helmikuussa 2027.
+0,61 % pörssi +3,01 % Vimian Group, joka on listattu Nasdaq Tukholmaan, pysyi viikon kaupankäyntipäivinä suunnilleen ennallaan ja liikkui markkinoita vähemmän, jotka nousivat selvästi. Lue →
Vimian Group, joka on listattu Nasdaq Tukholmaan, pysyi viikon kaupankäyntipäivinä suunnilleen ennallaan ja liikkui markkinoita vähemmän, jotka nousivat selvästi.
Osake nousi hieman viimeisenä kaupankäyntipäivänä, kun laajempi OMX Stockholm 30 -indeksi laski hieman.
Liike oli osakkeelle tavanomainen.
Aiemmin viikolla analyytikot, muun muassa DNB Carnegie ja ABG Sundal Collier, nostivat tavoitehintojaan, eli hintaa jonka he pitävät oikeana, 45 kruunuun kolmannen neljänneksen vahvan tuloksen jälkeen, mikä tukee osaketta.
+0,63 % pörssi +0,33 % Vimian Group nousi hieman, eikä yhtiöltä ollut uutisia sinä päivänä. Lue →
Vimian Group nousi hieman, eikä yhtiöltä ollut uutisia sinä päivänä.
Samana päivänä markkina nousi myös hieman, joten liike seurasi markkinaa.
Se oli tavallinen päivä Vimian Groupille, sen normaalin päivittäisen vaihteluvälin sisällä.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi voimakkaasti, selvästi markkinaa enemmän, joka nousi vain hieman.
Suurin osa noususta johtuu todennäköisesti viime viikolla julkaistusta vahvasta kolmannen neljänneksen tuloksesta, jossa liikevaihto kasvoi 15 prosenttia ja orgaaninen kasvu oli 11 prosenttia.
+2,12 % pörssi +0,41 % Vimian Group nousi selvästi sen jälkeen, kun DNB Carnegie nosti tavoitehintansa 45 kruunuun. Lue →
Vimian Group nousi selvästi sen jälkeen, kun DNB Carnegie nosti tavoitehintansa 45 kruunuun.
Saman päivän aikana OMX Stockholm 30 nousi hieman, joten Vimian liikkui enemmän kuin markkina.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana Vimian nousi voimakkaasti, kun indeksi laski voimakkaasti, eli osake liikkui markkinoita vastaan.
Liike oli Vimianille suuri, ja viimeisen vuoden aikana on ollut useita yhtä suuria liikkeitä.
+6,93 % pörssi −3,67 % Vimian Group nousi voimakkaasti viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun markkina laski voimakkaasti. Lue →
Vimian Group nousi voimakkaasti viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun markkina laski voimakkaasti.
Liike oli osakkeelle suuri ja viime vuoden aikana harvinainen.
Todennäköinen syy oli eilen julkaistu vahva kolmannen neljänneksen tulos, jossa liikevaihto kasvoi 15 prosenttia ja orgaaninen kasvu (myynnin kasvu ilman yrityskauppoja ja valuuttavaikutuksia) oli 11 prosenttia.
DNB Carnegie nosti myös tavoitehintaansa, eli osakehintaa, jonka se pitää kohtuullisena, 45 kruunuun 40 kruunusta.
+5,26 % pörssi −2,51 % Vimian Group nousi erittäin voimakkaasti, kun markkina laski selvästi. Lue →
Vimian Group nousi erittäin voimakkaasti, kun markkina laski selvästi.
Neljännesvuosiraportti julkaistiin sinä päivänä: liikevaihto kasvoi 15 prosenttia, ja orgaaninen kasvu (kasvu ilman yrityskauppoja ja valuuttavaikutuksia) oli 11 prosenttia.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi voimakkaasti, kun OMX Stockholm 30 -indeksi laski selvästi.
Nousua ajoi todennäköisesti vahva raportti, ja kaupankäyntimäärä oli selvästi tavallista suurempi.
Seuraavaksi kannattaa seurata sijoittajapäivää (tilaisuus, jossa johto esittelee pitkän aikavälin tavoitteet) 24. marraskuuta.
+1,06 % pörssi +1,25 % Vimian Group nousi selvästi kaupankäyntipäivänä samassa tahdissa OMX Stockholm 30 -indeksin kanssa, joka myös nousi selvästi; yhtiöuutisia ei tullut sinä päivänä, joten liike heijasteli todennäköisesti laajempaa markkinanousua. Lue →
Vimian Group nousi selvästi kaupankäyntipäivänä samassa tahdissa OMX Stockholm 30 -indeksin kanssa, joka myös nousi selvästi; yhtiöuutisia ei tullut sinä päivänä, joten liike heijasteli todennäköisesti laajempaa markkinanousua.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana Vimian Group nousi voimakkaasti, mikä ylitti indeksin kevyen nousun, ja tuorein uutinen oli ilmoitus kolmannen neljänneksen osavuosikatsauksen julkaisusta torstaina 22. lokakuuta, mitä kannattaa seurata seuraavana yhtiökohtaisena tapahtumana.
Tämäntyyppisten terveysalan yhtiöiden osakkeet reagoivat yleensä voimakkaasti neljännesvuosituloksiin ja markkinoiden riskinottohalun muutoksiin.
+1,07 % pörssi −0,62 % Vimian Group nousi selvästi ilman yhtiöuutisia kyseisenä päivänä. Lue →
Vimian Group nousi selvästi ilman yhtiöuutisia kyseisenä päivänä.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi hyvin voimakkaasti, selvästi OMX Stockholm 30 -indeksiä enemmän, joka myös nousi mutta selvästi vähemmän.
Viimeisin uutinen on vain ilmoitus siitä, että kolmannen neljänneksen osavuosikatsaus julkaistaan 22. lokakuuta, eikä se selitä hintaliikettä.
Todennäköisiä syitä ovat yleinen ostokiinnostus pohjoismaisissa terveydenhuoltoosakkeissa ja elpyminen vahvan nousun jälkeen, eikä yksittäinen tapahtuma.
Seuraavaksi kannattaa seurata kolmannen neljänneksen osavuosikatsausta 22. lokakuuta 2026, joka usein tuo suurempia liikkeitä.