Siirry pääsisältöön
FI
Valikko

Siksi Danaher-osake liikkuu

Danaher nousi selvästi ja liikkui enemmän kuin S&P 500, joka nousi hieman.

Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·

Miksi tänään

15 984 uutista analysoitu tänään

Danaher nousi selvästi ja liikkui enemmän kuin S&P 500, joka nousi hieman.

Yrityksen uutiset eivät selitä nousua.

Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Danaher pysyi suunnilleen ennallaan, kun S&P 500 laski voimakkaasti, ja terveydenhuoltosektori oli tasainen.

Viikon aiemmin Danaher sai uusia FDA-hyväksyntöjä kahdelle diagnostiselle testille, ja sijoittajat voivat yhä punnita niitä.

Danaher julkaisee seuraavan tulosraporttinsa keskiviikkona 27. tammikuuta 2027.

Päivän liike +1,73 % oli 1,4 kertaa tavallinen päiväliike 1,2 %. S&P 500 liikkui samana päivänä +0,31 %.

Danaher +1,73 %S&P 500 +0,31 %Hieman pörssiä vahvempi

Aiemmat päivät →

Katso kaavio ChartCompassissa, jokainen liike selitettynä →

Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan

Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Danaher.

Yhtiön Danaher tulos ylitti odotukset 7 raportissa 8:sta.

Vertailun vuoksi noin 82 % yhdysvaltalaisten yhtiöiden raporteista ylitti tulosennusteen viimeisten kolmen vuoden aikana.

Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 5 raportissa 8:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; yhdysvaltalaisten yhtiöiden raporteista noin 55 %.

Suositukset

Nyt
Osta 20Pidä 4Myy 0

Suositus on analyytikon oma näkemys osakkeesta. Yhdysvaltain osakkeissa vuodesta 2013 kurssi oli vuoden kuluttua korkeampi suunnilleen yhtä usein, kun useimmat analyytikot sanoivat osta, kuin kun harvat sanoivat.

Tavoitehinnat

Viimeisin kurssi 230,25 USD

Tavoitehinnat
Alin 220Keskiarvo 260Ylin 310

Keskiarvo on 259,90 USD, +13 % suhteessa viimeisimpään kurssiin 230,25 USD. Vaihteluväli on 220,00 USD–310,00 USD. Tavoitehinta on analyytikon arvio osakkeen tulevasta hinnasta. 21 analyytikkoa on antanut tavoitehinnan. Yhdysvaltain osakkeissa kurssi oli vuoden kuluttua tavoitehinnassa tai sen yläpuolella noin 5 kertaa 10:stä, kun aiempi tavoitehinta oli asetettu näin kauas kurssin yläpuolelle.

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio1,51,82,12,32,62025-01-29: 2,14; Odotettu osakekohtainen tulos: 2,1629/1’25−9,7 %2025-04-22: 1,88; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,6422/4’25+3,8 %2025-07-22: 1,80; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,6422/7’25+1,0 %2025-10-21: 1,89; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,7221/10’25+5,9 %2026-01-28: 2,23; Odotettu osakekohtainen tulos: 2,1928/1’26−4,8 %2026-04-21: 2,06; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,9421/4’26−0,5 %2026-07-21: 1,94; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,8421/7’26−11,0 %2026-10-21: 2,11; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,9221/10’26+4,3 %Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 2,48.→27/01

Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenUSD

Alla olevat prosentit kuvaavat osakkeen liikettä raporttipäivänä; merkinnät ovat raporttipäiviä.

Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 2,48 USD (27. tammikuuta). Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 8,51 USD nykyiseen 8,59 USD. Vuoden 2026 ennuste: 8,59 USD. Vuoden 2027 ennuste: 9,32 USD.

Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 3 vuonna 3:sta. Näin on noin 65 % yhdysvaltalaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui −0 % ja osakekohtainen tulos −5 %.

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo (mrd. USD)0631261892022: 26,642022: 7,1020222023: 23,892023: 4,7420232024: 23,882024: 3,9020242025: 24,572025: 3,612025Nyt2026: 26,2620262027: 28,2820272022: 171,371712023: 171,011712024: 165,071652025: 161,82162Nyt: 161,86162

LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.mrd. USD

Markkina-arvo on 6,6 kertaa vuoden 2025 liikevaihto, vuonna 2022 se oli 6,4. Vuoden 2025 tulos: 3,6 mrd. USD.

Varat, velat ja markkina-arvo

Varat, velat ja markkina-arvo (mrd. USD)0631261892022: 84,352022: 34,2620222023: 84,492023: 31,0020232024: 77,542024: 27,9920242025: 83,462025: 30,922025Nyt2022: 171,371712023: 171,011712024: 165,071652025: 161,82162Nyt: 161,86162

VaratVelatMarkkina-arvomrd. USD

Varoista jää velkojen jälkeen omistajille 52,5 mrd. USD. Markkina-arvo on 3,1 kertaa tämä oma pääoma.

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 3 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 161,9 mrd. USDLiikevaihto 2025: 24,6 mrd. USD

Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Danaher

Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Danaher tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.

Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.

Osakekohtainen tulos6,04 USD
NytOsakekohtainen tulos2022: 9,66222023: 6,38232024: 5,29242025: 5,05252026: 8,59262027: 9,32272022: 235,302023: 231,342024: 229,552025: 228,92

Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.

2022–2025: 5,05 USD–9,66 USD. Verrokit: Thermo Fisher Scientific 18,96 USD, Vimian Group 0,76 SEK, Intuitive Surgical 8,27 USD. Vuoden 2026 ennuste: 8,59 USD (8,58 USD–8,62 USD). Vuoden 2027 ennuste: 9,32 USD (9,17 USD–9,49 USD).

Liikevaihto25,6 mrd. USD
NytLiikevaihto2022: 26 643 000 000,00222023: 23 890 000 000,00232024: 23 875 000 000,00242025: 24 568 000 000,00252026: 26 261 273 230,00262027: 28 282 885 340,00272022: 235,302023: 231,342024: 229,552025: 228,92

Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.

2022–2025: 23,9 mrd. USD–26,6 mrd. USD. Verrokit: Thermo Fisher Scientific 47,4 mrd. USD, Vimian Group 467 milj. EUR, Intuitive Surgical 11,6 mrd. USD. Vuoden 2026 ennuste: 26,3 mrd. USD (26,2 mrd. USD–26,3 mrd. USD). Vuoden 2027 ennuste: 28,3 mrd. USD (27,7 mrd. USD–28,9 mrd. USD).

Liikevoittomarginaali20,4 %
NytLiikevoittomarginaali2022: 28,29222023: 21,77232024: 20,37242025: 19,09252022: 235,302023: 231,342024: 229,552025: 228,92

Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.

2022–2025: 19,1 %–28,3 %. Verrokit: Thermo Fisher Scientific 18,7 %, Vimian Group 17,8 %, Intuitive Surgical 32,3 %.

Oman pääoman tuotto8,2 %
NytOman pääoman tuotto2022: 14,18222023: 8,87232024: 7,87242025: 6,88252022: 235,302023: 231,342024: 229,552025: 228,92

Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.

2022–2025: 6,9 %–14,2 %. Verrokit: Thermo Fisher Scientific 13,4 %, Vimian Group 5,6 %, Intuitive Surgical 17,9 %.

P/E-luku38,1
NytP/E-luku2022: 24,36222023: 36,26232024: 43,39242025: 45,33252026: 26,80262027: 24,7127

Hinta, jonka sijoittajat maksavat vuotuisen osakekohtaisen tuloksen yksiköstä. Ei näytetä tappiolla.

2022–2025: 24,4–45,3. Verrokit: Thermo Fisher Scientific 36,6, Vimian Group 55,3, Intuitive Surgical 54,8. Vuoden 2026 ennuste: 26,8. Vuoden 2027 ennuste: 24,7.

Markkina-arvo / liikevaihto (P/S)6,32
NytMarkkina-arvo / liikevaihto (P/S)2022: 6,43222023: 7,16232024: 6,91242025: 6,59252026: 6,16262027: 5,7227

Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.

2022–2025: 6,43–7,16. Verrokit: Thermo Fisher Scientific 5,44, Intuitive Surgical 13,82. Vuoden 2026 ennuste: 6,16. Vuoden 2027 ennuste: 5,72.

Osinko osaketta kohti1,52 USD
NytOsinko osaketta kohti2017: 0,50172018: 0,57182019: 0,60192020: 0,64202021: 0,74212022: 0,89222023: 0,99232024: 1,08242025: 1,2825

Omistajille maksettu raha osaketta kohti kalenterivuosittain.

2017–2025: 0,50 USD–1,28 USD.

Osinkotuotto0,7 %
NytOsinkotuotto2022: 0,38222023: 0,43232024: 0,47242025: 0,5625

Tavallinen vuotuinen osinko prosentteina osakkeen hinnasta.

2022–2025: 0,4 %–0,6 %. Verrokit: Thermo Fisher Scientific 0,3 %, Vimian Group 0,0 %, Intuitive Surgical 0,0 %.

Nettovelka / EBITDA2,68
NytNettovelka / EBITDA2022: 1,54222023: 1,82232024: 2,07242025: 2,1725

Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.

2022–2025: 1,54–2,17. Verrokit: Thermo Fisher Scientific 2,91, Vimian Group 1,89, Intuitive Surgical -0,90.

Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo / oma pääoma (P/B)3,02
NytMarkkina-arvo / oma pääoma (P/B)2022: 3,42222023: 3,20232024: 3,33242025: 3,0825

Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.

2022–2025: 3,08–3,42. Verrokit: Thermo Fisher Scientific 4,70, Intuitive Surgical 9,82.

EV / EBIT39,3
2025EV / EBIT2022: 25,30222023: 34,65232024: 36,58242025: 39,3325

Markkina-arvo ja nettovelka jaettuna liikevoitolla. Huomioi velan.

2022–2025: 25,3–39,3.

Vapaa kassavirta osaketta kohti8,15 USD
NytVapaa kassavirta osaketta kohti2022: 10,16222023: 7,82232024: 7,36242025: 7,44252022: 235,302023: 231,342024: 229,552025: 228,92

Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.

2022–2025: 7,36 USD–10,16 USD. Verrokit: Thermo Fisher Scientific 20,50 USD, Vimian Group 0,16 EUR, Intuitive Surgical 10,18 USD.

Omavaraisuusaste62,9 %
2025Omavaraisuusaste2022: 59,37222023: 63,31232024: 63,89242025: 62,9425

Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.

2022–2025: 59,4 %–63,9 %.

Osinko selitettynä

Osinko on osakkeenomistajille maksettavaa rahaa. Danaher maksoi 1,52 USD osakkeelta päivään 6. marraskuuta 2026 päättyneinä 12 kuukautena.

Irtoamispäivänä 30. syyskuuta 2026 yhtiön Danaher osakkeella käytiin kauppaa ilman oikeutta osinkoon 0,40 USD. Kurssi muuttui arvosta 226,11 USD arvoon 221,55 USD; osinko mukaan lukien päivän muutos oli −1,8 %. Oikeus rahaan siirtyy omistajille irtoamispäivänä; maksu tulee myöhemmin.

2017: 0,50 USD2018: 0,57 USD2019: 0,60 USD2020: 0,64 USD2021: 0,74 USD2022: 0,89 USD2023: 0,99 USD2024: 1,08 USD2025: 1,28 USD2026 tähän mennessä: 1,20 USD

Mitä seurata seuraavaksi ja miksi

Raportti näyttää, miten yhtiön Danaher myynti ja tulos ovat muuttuneet.

  • Raportti

    Raportti näyttää, miten yhtiön Danaher myynti ja tulos ovat muuttuneet.

    Lisää kalenteriin

Raportti

Seuraava raportti: · Lisää kalenteriin · Google Calendar

Raporttipäivä4,7 %

Tavallinen päivä1,2 %

Viimeisten 15 raporttipäivän aikana Danaher liikkui tavallisesti noin 4,7 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 1,2 %.

+4,29 % −10,99 % −0,49 % −4,76 %

10 000 USD yhtiössä Danaher, ostettu 7. marraskuuta 2016, on tänään 35 100 USD, osingot uudelleensijoitettuina.

Sama summa indeksissä S&P 500 osinkoineen olisi nyt 40 400 USD.

Paljonko 10 000 USD yhtiössä Danaher olisi arvoinen tänään? →

Paljonko 10 000 USD yhtiössä Danaher olisi arvoinen tänään?

35 100 USD

osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 7. marraskuuta 2016. Sama summa indeksissä S&P 500 osinkoineen olisi nyt 40 400 USD.

Matkan viisi suurinta päivää

· −11,0 % · koko pörssi nousi 0,9 % samana päivänä · raporttipäivä

· +9,9 % · koko pörssi nousi 9,5 % samana päivänä

· −9,7 % · koko pörssi laski 0,5 % samana päivänä · raporttipäivä

· −9,7 % · koko pörssi laski 12,0 % samana päivänä

· +9,7 % · koko pörssi nousi 9,3 % samana päivänä

Aiemmat päivät

  • −0,85 % pörssi −2,70 % Danaher, jota käydään NYSE:ssä, pysyi viikon aikana suurin piirtein ennallaan, kun S&P 500 laski jyrkästi, joten yhtiö pärjäsi markkinaa paremmin. Lue →

    Danaher, jota käydään NYSE:ssä, pysyi viikon aikana suurin piirtein ennallaan, kun S&P 500 laski jyrkästi, joten yhtiö pärjäsi markkinaa paremmin.

    Sen toimiala oli myös suurin piirtein tasainen.

    Uudet FDA-hyväksynnät kahdelle diagnostiselle testille, mukaan lukien nopea verikoe Access MeMed BV, ovat todennäköisesti pitäneet tunnelman yllä.

    Osake on yhä selvästi alle viime vuoden korkeimman päätöskurssin, joka saavutettiin tammikuun lopussa.

  • −3,66 % pörssi −4,41 % Danaher laski voimakkaasti, mikä on osakkeelle hyvin suuri liike. Lue →

    Danaher laski voimakkaasti, mikä on osakkeelle hyvin suuri liike.

    S&P 500 laski myös erittäin voimakkaasti, joten Danaher liikkui markkinan mukana.

    Kyseisen päivän yritysuutiset eivät selvästi selitä laskua, mutta uusi ilmoitus osoittaa FMR LLC:n omistavan 5,6 prosenttia, mikä on vain taustatietoa.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Danaher laski selvästi markkinan voimakkaan laskun mukana, kun terveydenhoitosektori oli suunnilleen ennallaan.

    Laaja markkinamyynti, joka yleensä iskee kovimmin korkealle arvostettuihin osakkeisiin, on todennäköisin syy.

  • +2,09 % pörssi +1,65 % Danaher nousi markkinoiden mukana FDA:n hyväksynnän jälkeen. Lue →

    Danaher nousi markkinoiden mukana FDA:n hyväksynnän jälkeen.

    S&P 500 nousi voimakkaasti samana päivänä, joten suurin osa liikkeestä näyttää markkinalähtöiseltä.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake pysyi suunnilleen ennallaan, kun terveydenhuoltosektori nousi hyvin voimakkaasti.

    Seuraava tulosraportti julkaistaan keskiviikkona 27. tammikuuta 2027.

  • +0,94 % pörssi +0,30 % Danaher nousi hieman, eikä yhtiöstä ole selvää uutista, joka selittäisi liikkeen. Lue →

    Danaher nousi hieman, eikä yhtiöstä ole selvää uutista, joka selittäisi liikkeen.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake oli suunnilleen ennallaan.

    S&P 500 laski selvästi samana aikana, joten Danaher pysyi paremmin kuin laajempi markkina.

    Terveydenhuoltosektorin ETF, sektoria seuraava rahasto, nousi voimakkaasti, joten Danaher jäi oman ryhmänsä jälkeen.

    Uutiset olivat enimmäkseen rutiininomaisia.

  • −2,00 % pörssi −1,77 % Danaher laski selvästi. Lue →

    Danaher laski selvästi.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Danaher oli suunnilleen ennallaan, hieman vakaampi kuin markkina.

    Laskun syynä viimeisessä kaupankäyntipäivässä oli todennäköisesti laaja markkinalasku eikä yhtiöuutiset.

    Danaher-yksikkö Leica Biosystems sopi samana päivänä StatLabin, McKinneyssä toimivan yhtiön, ostamisesta, mutta sillä on todennäköisesti ollut vähän vaikutusta.

    Samana päivänä terveydenhuollon sektori nousi hieman, joten Danaher liikkui sektoriaan vastaan.

  • +0,75 % pörssi −0,56 % Danaher pysyi viikon aikana suunnilleen ennallaan ja liikkui vähemmän kuin S&P 500 ja terveydenhuoltosektori. Lue →

    Danaher pysyi viikon aikana suunnilleen ennallaan ja liikkui vähemmän kuin S&P 500 ja terveydenhuoltosektori.

    Viimeisenä kaupankäyntipäivänä osake laski selvästi, samaan suuntaan kuin laaja markkina, kun taas terveydenhuoltosektori nousi hieman.

    Viikon uutiset olivat enimmäkseen tavanomaisia: osake nostettiin ostosuositukseen (analyytikon myönteinen suositus), ja Danaherin Leica Biosystems osti StatLabin 30. lokakuuta.

    Kaupankäyntivolyymi oli tavanomaisella tasolla, ja osake on yhä selvästi tammikuun lopun huippukurssinsa alapuolella.

  • +1,24 % pörssi −0,38 % Danaher nousi selvästi. Lue →

    Danaher nousi selvästi.

    Yhtiön uutiset kyseiseltä päivältä eivät selvästi selitä liikettä.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Danaher nousi selvästi, enemmän kuin S&P 500 ja terveydenhuoltosektori.

    Osake on lähellä vuoden korkeinta päätöskurssiaan.

    Seuraava tulosraportti julkaistaan 27. tammikuuta 2027.

  • −0,42 % pörssi +0,56 % Danaher laski hieman, kun S&P 500 nousi selvästi. Lue →

    Danaher laski hieman, kun S&P 500 nousi selvästi.

    Liike oli osakkeelle tavanomainen, eikä yhtiöuutinen selitä sitä.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana Danaher nousi selvästi, kun markkina ja toimiala olivat suunnilleen ennallaan.

    Osake liikkui markkinaa vastaan lähinnä oman vauhdin ja sijoittajavirtojen vuoksi, eikä yksittäinen yhtiötapahtuma ollut syynä.

    Danaherin neljännesvuositulos ylitti odotukset viime viikolla, mikä todennäköisesti tuki aiempia nousuja.

  • +0,33 % pörssi −0,52 % Danaher liikkui vähän, kun markkinat laskivat selvästi. Lue →

    Danaher liikkui vähän, kun markkinat laskivat selvästi.

    Osake pysyi paremmin kuin S&P 500 ja sen terveydenhuoltosektori.

    Viimeisen kaupankäyntipäivän yhtiöuutiset eivät selvästi selitä liikettä.

    Aiemmin tällä viikolla Danaher ylitti neljännesvuosiodotukset, ja useat analyytikot nostivat tavoitehintojaan eli hintoja, joita pitävät kohtuullisina.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Danaher pysyi suunnilleen ennallaan, kun terveydenhuoltosektori nousi selvästi.

  • +0,64 % pörssi −0,43 % Danaher New Yorkin pörssissä pysyi suunnilleen ennallaan viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana. Lue →

    Danaher New Yorkin pörssissä pysyi suunnilleen ennallaan viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana.

    Tältä viikolta julkaistu neljännesvuosiraportti ylitti odotukset, liikevaihdon kasvaessa 8,5 prosenttia ja oikaistun osakekohtaisen tuloksen 11,5 prosenttia.

    Useat analyytikot, muun muassa Citigroup, Goldman Sachs ja Barclays, nostivat tavoitehintojaan, eli osakekursseja, joita he pitävät oikeana hintana.

    Samaan aikaan S&P 500 laski hieman ja terveydenhuoltosektori nousi selvästi, joten Danaher liikkui vähemmän kuin kumpikaan.

  • −1,76 % pörssi −1,18 % Danaher laski selvästi ja liikkui linjassa jyrkästi heikentyneen markkinan kanssa. Lue →

    Danaher laski selvästi ja liikkui linjassa jyrkästi heikentyneen markkinan kanssa.

    Analyytikot nostivat tavoitehintojaan paremman kuin odotetun kolmannen neljänneksen tuloksen jälkeen, mutta osake laski silti.

    Osake oli viiden kaupankäyntipäivän ajan lähes muuttumaton ja liikkui markkinaa vähemmän.

    Kaupankäynti oli noin kaksinkertaista tavallisen päivän määrään.

    Markkinan jyrkkä lasku selittää todennäköisesti suurimman osan laskusta.

  • −0,08 % pörssi +0,34 % Danaherin osake pysyi ennallaan, eikä yrityksen uutiset selitä sitä. Lue →

    Danaherin osake pysyi ennallaan, eikä yrityksen uutiset selitä sitä.

    S&P 500 nousi hieman sinä päivänä, joten Danaher liikkui markkinaa vähemmän.

    Sektorin terveydenhuollon ETF nousi voimakkaasti, joten Danaher jäi myös alansa jälkeen.

    Kaupankäynti oli noin kaksinkertaista tavanomaiseen verrattuna, mutta liike oli Danaherille tavallinen päivä.

    Seuraava tulosraportti julkaistaan keskiviikkona 21. lokakuuta 2026.

  • −1,06 % pörssi −1,11 % Danaher laski hieman, todennäköisesti ilman selkeää yhtiökohtaista syytä. Lue →

    Danaher laski hieman, todennäköisesti ilman selkeää yhtiökohtaista syytä.

    Yhtiö ilmoitti yhteistyöstä NVIDIAn kanssa tuodakseen tekoälyn tieteellisiin työkaluihinsa ja työnkulkuihinsa, mikä on myönteinen kehitys, mutta se ei nostanut osaketta sinä päivänä.

    Laajempi markkina laski rajusti, ja Danaherin lievä lasku seurasi tätä heikkoutta.

    Seuraava tulosraportti 21. lokakuuta on tärkein tapahtuma seurattavaksi.

  • +4,20 % pörssi −1,97 % Danaher, life sciences- ja diagnostiikkayhtiö, joka on listattu NYSE:ssä, nousi selvästi viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun S&P 500 laski selvästi, joten osake liikkui markkinoita vastaan ja sektorinsa mukana, sillä terveydenhuoltosektorin ETF nousi voimakkaasti. Lue →

    Danaher, life sciences- ja diagnostiikkayhtiö, joka on listattu NYSE:ssä, nousi selvästi viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun S&P 500 laski selvästi, joten osake liikkui markkinoita vastaan ja sektorinsa mukana, sillä terveydenhuoltosektorin ETF nousi voimakkaasti.

    Jakson merkittävin yhtiöuutinen oli uusi tekoälyyhteistyö NVIDIAn kanssa, jolla tekoälyalustoja upotetaan yhtiön tutkimuslaitteisiin ja laboratorioprosesseihin, mikä todennäköisesti vahvisti osakkeen tunnelmaa.

    Sijoittajat näyttävät myös asemoituneen ennen seuraavaa tulosjulkistusta 21. lokakuuta 2026, jolloin odotukset neljännesvuosituloksista usein ohjaavat kauppaa.

    Kierto terveydenhuoltoon ja defensiivisiin yhtiöihin laajemman markkinan laskiessa on todennäköisesti myös tukenut liikettä.

  • +3,03 % pörssi +0,28 % Danaher nousi kaupankäyntipäivänä voimakkaasti, todennäköisesti koko terveydenhoitosektorin ostojen ja uudelleen heränneen kiinnostuksen vuoksi. Lue →

    Danaher nousi kaupankäyntipäivänä voimakkaasti, todennäköisesti koko terveydenhoitosektorin ostojen ja uudelleen heränneen kiinnostuksen vuoksi.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Danaher nousi voimakkaasti, kun S&P 500 pysyi suunnilleen ennallaan ja terveydenhoitosektori nousi erittäin voimakkaasti.

    Todennäköisimmät syyt ovat laajat ostot lääkeyhtiöissä ja uudelleen herännyt kiinnostus biotekniikkayhtiöihin, osittain siksi, että yhtiö käynnisti viikko sitten tekoälyohjatun autonomisen laboratorion, jonka sijoittajat voivat nähdä kasvun ajurina.

    Danaher julkaisee tuloksensa 21. lokakuuta, ja se on seuraava seurattava tapahtuma.

  • +0,63 % pörssi −0,06 % Danaher nousi hieman, kun analyytikot nostivat tavoitehintoja. Lue →

    Danaher nousi hieman, kun analyytikot nostivat tavoitehintoja.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana Danaher oli suunnilleen ennallaan, kun S&P 500 nousi hieman ja terveydenhuoltosektori nousi selvästi, joten osake jäi jälkeen molemmista.

    Kolmannen neljänneksen institutionaaliset ostot ja ensi viikon tulosraportti vaikuttivat nekin todennäköisesti tunnelmaan.

    Seuraa ensi viikon tulosraporttia, miten bioprosessointi, Danaherin lääkeyhtiöille myymät palvelut, ja diagnostiikka kehittyvät.

  • +1,08 % pörssi +0,60 % Danaher nousi hieman uuden tekoälylaboratorionsa ja nostettujen analyytikkotavoitteiden tukemana. Lue →

    Danaher nousi hieman uuden tekoälylaboratorionsa ja nostettujen analyytikkotavoitteiden tukemana.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana Danaher nousi selvästi, enemmän kuin S&P 500 ja samassa tahdissa voimakkaasti nousseen terveydenhuoltosektorin kanssa.

    Jakson alussa tapahtunut johtajanvaihdos, jossa Julie Sawyer Montgomerysta tuli presidentti ja toimitusjohtaja, oli aiemmin painanut osaketta, ja sijoittajat seuraavat lokakuun lopun tulosraporttia nähdäkseen, kuinka nopeasti lykätyt bioprosessitilaukset eli viivästyneet laite- ja hartsitoimitukset muuttuvat myynniksi.

Kaikki yhtiöt