Siksi NP3 Fastigheter-osake liikkuu
NP3 Fastigheter nousi hieman, markkinoiden lievän laskun vastapainona.
Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·
Miksi tänään
15 984 uutista analysoitu tänäänNP3 Fastigheter nousi hieman, markkinoiden lievän laskun vastapainona.
Liike oli tavallinen tälle osakkeelle.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi voimakkaasti ja ylitti selvästi markkinat, jotka nousivat hieman.
Etuoikeutettujen osakkeiden osingon täsmäytyspäivä on 30. lokakuuta 2026 yhtiökokouksen hyväksynnästä riippuen, ja seuraava tulosjulkistus on perjantaina 5. helmikuuta 2027.
Päivän liike +0,87 % oli 1,0 kertaa tavallinen päiväliike 0,9 %. OMX Stockholm 30 liikkui samana päivänä −0,32 %.
NP3 Fastigheter +0,87 %OMX Stockholm 30 −0,32 %Pörssiä vastaan
Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan
Analyytikoiden ennusteet yhtiölle NP3 Fastigheter.
Yhtiön NP3 Fastigheter tulos ylitti odotukset 1 raportissa 1:sta.
Kaaviosta puuttuu 1 jakson 2 raportista, koska niistä ei ole ennustetta ja tulosta; viimeisin niistä oli 16. lokakuuta 2026.
Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 0 raportissa 1:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; pohjoismaisten yhtiöiden raporteista noin 63 %.
Suositukset
Tavoitehinnat
Viimeisin kurssi 230,50 SEK
Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio
Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenSEK
Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 18,79 SEK nykyiseen 19,02 SEK. Vuoden 2026 ennuste: 19,02 SEK. Vuoden 2027 ennuste: 17,65 SEK. Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen). 21. elokuuta: Osto noin 758 tuhatta SEK. 21. toukokuuta: Osto noin 155 tuhatta SEK. 4. toukokuuta: Myynti noin 459 tuhatta SEK. 4. toukokuuta: Osto noin 668 tuhatta SEK. 19. helmikuuta: Myynti noin 905 tuhatta SEK.
Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?
Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 2 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui +4 % ja osakekohtainen tulos +40 %.
Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo
LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.mrd. SEK
Varat, velat ja markkina-arvo
VaratVelatMarkkina-arvomrd. SEK
Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 2 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 14,2 mrd. SEKLiikevaihto 2025: 2,3 mrd. SEK
Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä NP3 Fastigheter
Tunnusluvut yhdistävät yhtiön NP3 Fastigheter tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.
Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.
Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.
2022–2025: -2,43 SEK–20,83 SEK. Verrokit: Altra Fastigheter 5,99 SEK, Sagax 19,12 SEK, Samhällsbyggnadsbolaget i Norden 0,07 SEK. Vuoden 2026 ennuste: 19,02 SEK (16,25 SEK–23,45 SEK). Vuoden 2027 ennuste: 17,65 SEK (15,30 SEK–20,87 SEK).
Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.
2022–2025: 1,6 mrd. SEK–2,3 mrd. SEK. Verrokit: Altra Fastigheter 3,6 mrd. SEK, Sagax 5,6 mrd. SEK, Samhällsbyggnadsbolaget i Norden 1,9 mrd. SEK. Vuoden 2026 ennuste: 2,5 mrd. SEK (2,5 mrd. SEK–2,5 mrd. SEK). Vuoden 2027 ennuste: 2,7 mrd. SEK (2,6 mrd. SEK–2,9 mrd. SEK).
Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.
2022–2025: 69,7 %–71,9 %. Verrokit: Altra Fastigheter 64,4 %, Sagax 77,7 %, Samhällsbyggnadsbolaget i Norden 48,9 %.
Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.
2022–2025: −1,8 %–15,1 %. Verrokit: Altra Fastigheter 6,8 %, Sagax 15,2 %, Samhällsbyggnadsbolaget i Norden 2,7 %.
Hinta, jonka sijoittajat maksavat vuotuisen osakekohtaisen tuloksen yksiköstä. Ei näytetä tappiolla.
2022–2025: 9,5–18,5. Verrokit: Altra Fastigheter 13,9, Sagax 1,7, Samhällsbyggnadsbolaget i Norden 101,0. Vuoden 2026 ennuste: 12,1. Vuoden 2027 ennuste: 13,1.
Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.
2022–2025: 6,99–7,73. Verrokit: Altra Fastigheter 4,17, Sagax 2,88, Samhällsbyggnadsbolaget i Norden 6,67. Vuoden 2026 ennuste: 5,66. Vuoden 2027 ennuste: 5,29.
Omistajille maksettu raha osaketta kohti kalenterivuosittain.
2017–2025: 2,25 SEK–4,40 SEK.
Tavallinen vuotuinen osinko prosentteina osakkeen hinnasta.
2022–2025: 0,9 %–2,2 %. Verrokit: Altra Fastigheter 3,6 %, Sagax 6,2 %, Samhällsbyggnadsbolaget i Norden 0,0 %.
Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.
2022–2025: 6,27–16,12. Verrokit: Altra Fastigheter 9,67, Sagax 10,33, Samhällsbyggnadsbolaget i Norden 48,36.
Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.
2022–2025: 1,42–1,71. Verrokit: Altra Fastigheter 0,91, Sagax 0,33, Samhällsbyggnadsbolaget i Norden 1,07.
Markkina-arvo ja nettovelka jaettuna liikevoitolla. Huomioi velan.
2022–2025: 11,9–35,4.
Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.
2022–2025: 9,79 SEK–16,68 SEK. Verrokit: Altra Fastigheter 6,65 SEK, Sagax 4,03 SEK, Samhällsbyggnadsbolaget i Norden -0,70 SEK.
Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.
2022–2025: 34,9 %–38,7 %.
Osinko selitettynä
Osinko on osakkeenomistajille maksettavaa rahaa. NP3 Fastigheter maksoi 6,10 SEK osakkeelta päivään 5. marraskuuta 2026 päättyneinä 12 kuukautena.
Irtoamispäivänä 29. lokakuuta 2026 yhtiön NP3 Fastigheter osakkeella käytiin kauppaa ilman oikeutta osinkoon 1,60 SEK. Kurssi muuttui arvosta 223,50 SEK arvoon 222,00 SEK; osinko mukaan lukien päivän muutos oli +0,0 %. Oikeus rahaan siirtyy omistajille irtoamispäivänä; maksu tulee myöhemmin.
2017: 2,40 SEK2018: 2,70 SEK2019: 3,00 SEK2020: 3,40 SEK2021: 3,60 SEK2022: 4,30 SEK2023: 3,75 SEK2024: 2,25 SEK2025: 4,40 SEK2026 tähän mennessä: 6,10 SEK
Mitä seurata seuraavaksi ja miksi
Irtoamispäivästä alkaen osake NP3 Fastigheter ei oikeuta seuraavaan osinkoon.
- Osinko selitettynä
Irtoamispäivästä alkaen osake NP3 Fastigheter ei oikeuta seuraavaan osinkoon.
- Raportti
Raportti näyttää, miten yhtiön NP3 Fastigheter myynti ja tulos ovat muuttuneet.
Lisää kalenteriin
Lisää yhtiöstä NP3 Fastigheter
Sisäpiirikaupat
Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen).
- Andreas Wahlén, toimitusjohtaja (lähipiiri)Ostonoin 758 tuhatta SEK
- Nils Javier Styf, hallituksen puheenjohtajaOstonoin 155 tuhatta SEK
- Nils Javier Styf, hallituksen puheenjohtajaMyyntinoin 459 tuhatta SEK
- Nils Javier Styf, hallituksen puheenjohtajaOstonoin 668 tuhatta SEK
- Nils Javier Styf, hallituksen puheenjohtajaMyyntinoin 905 tuhatta SEK
Raportti
Seuraava raportti: · Lisää kalenteriin · Google Calendar
Viimeisten 15 raporttipäivän aikana NP3 Fastigheter liikkui tavallisesti noin 1,6 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 0,9 %.
+2,71 % −0,37 % +2,12 % +3,29 %
10 000 SEK yhtiössä NP3 Fastigheter, ostettu 7. marraskuuta 2016, on tänään 68 000 SEK, osingot uudelleensijoitettuina.
Paljonko 10 000 SEK yhtiössä NP3 Fastigheter olisi arvoinen tänään? →
Paljonko 10 000 SEK yhtiössä NP3 Fastigheter olisi arvoinen tänään?
68 000 SEK
osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 7. marraskuuta 2016.
Matkan viisi suurinta päivää
· −13,7 % · koko pörssi laski 10,6 % samana päivänä
· +13,1 % · koko pörssi laski 1,8 % samana päivänä
· +12,7 % · koko pörssi nousi 2,2 % samana päivänä
· −12,5 % · koko pörssi nousi 3,3 % samana päivänä
· −11,5 % · koko pörssi laski 2,6 % samana päivänä
Aiemmat päivät
+4,30 % pörssi −0,11 % NP3 Fastigheter nousi selvästi viikon kaupankäyntipäivinä, kun laajempi Tukholman pörssi pysyi suunnilleen ennallaan. Lue →
NP3 Fastigheter nousi selvästi viikon kaupankäyntipäivinä, kun laajempi Tukholman pörssi pysyi suunnilleen ennallaan.
Kiinteistöyhtiöt nousivat myös voimakkaasti samalla jaksolla, mikä viittaa siihen että toimiala auttoi.
Seuraava tulosraportti julkaistaan perjantaina 5. helmikuuta 2027.
+3,13 % pörssi +0,83 % NP3 Fastigheter nousi voimakkaasti ja liikkui selvästi markkinaa enemmän samassa kaupankäyntipäivässä. Lue →
NP3 Fastigheter nousi voimakkaasti ja liikkui selvästi markkinaa enemmän samassa kaupankäyntipäivässä.
OMX Stockholm 30 nousi samoina päivinä vain hieman, joten osake liikkui selvästi enemmän kuin markkina.
Liike oli NP3 Fastigheterille erittäin suuri, noin kolminkertainen tavallisen päivän liike, ja se tuli vilkkaan kaupankäynnin mukana.
Kaupankäyntimäärä oli noin kaksinkertainen tavalliseen verrattuna, joten osakkeita vaihtoi omistajaa paljon.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi selvästi, mikä on tälle osakkeelle suuri liike.
−0,85 % pörssi +3,01 % NP3 Fastigheter laski hieman viikon aikana, kun OMX Stockholm 30 nousi selvästi. Lue →
NP3 Fastigheter laski hieman viikon aikana, kun OMX Stockholm 30 nousi selvästi.
Yhtiö raportoi kolmannen neljänneksen vuokratuotoiksi 639 miljoonaa kruunua ja piti voittoennusteensa, uutiset viikkoa aiemmalta.
Alan kiinteistöyhtiöt pysyivät suunnilleen ennallaan, joten lasku näyttää osittain yhtiöstä itsestään johtuvalta.
+0,05 % pörssi +0,41 % NP3 Fastigheter oli lähes ennallaan, eikä yhtiöuutisia ole selittämässä sitä. Lue →
NP3 Fastigheter oli lähes ennallaan, eikä yhtiöuutisia ole selittämässä sitä.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake oli myös lähes ennallaan, kun OMX Stockholm 30 nousi voimakkaasti, joten NP3 Fastigheter jäi markkinoista jälkeen.
Liike oli osakkeelle tavanomainen, ja kaupankäynnin määrä oli tavallisella tasolla.
Aiemmin tällä viikolla yhtiö raportoi 639 miljoonan kronin vuokratuoton kolmannelta neljännekseltä ja säilytti tulosennusteensa, mutta tämä tuli ennen kaupankäyntipäivää.
+0,67 % pörssi +1,57 % NP3 Fastigheter nousi hieman viimeisellä kaupankäyntipäivällä, eikä yhtiöuutisia selitä liikettä. Lue →
NP3 Fastigheter nousi hieman viimeisellä kaupankäyntipäivällä, eikä yhtiöuutisia selitä liikettä.
Samoina päivinä OMX Stockholm 30 nousi selvästi, joten osake jäi markkinoista jälkeen.
Liike oli NP3 Fastigheterille tavallinen.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi selvästi, vaikka markkina laski hieman, joten se liikkui markkinoita vastaan.
Viimeisin päätöskurssi on selvästi viime vuoden huippua toukokuun lopulta alempana ja vuoden pohjaa lokakuun alusta ylempänä.
+1,13 % pörssi +0,41 % NP3 Fastigheter nousi selvästi ja liikkui enemmän kuin markkina. Lue →
NP3 Fastigheter nousi selvästi ja liikkui enemmän kuin markkina.
Yhtiöuutinen tuolta päivältä ei selitä liikettä.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski hieman, kun OMX Stockholm 30 laski jyrkästi, joten NP3 liikkui vähemmän kuin markkina.
Kaupankäyntimäärä oli selvästi tavallista pienempi, joten liike voi osittain johtua ohuesta kaupankäynnistä.
Seuraavaksi yhtiön Q3 2026 -osavuosikatsaus ja viime viikon kiinteistökaupat ovat tuoreimpia yhtiöuutisia.
−1,32 % pörssi −3,67 % NP3 Fastigheter laski hieman viikon aikana, vähemmän kuin laajempi markkina. Lue →
NP3 Fastigheter laski hieman viikon aikana, vähemmän kuin laajempi markkina.
OMX Stockholm 30 -indeksi laski voimakkaasti, joten NP3 pysyi markkinaa paremmin.
Kolmannen neljänneksen tulos näytti vuokratulojen kasvaneen noin yhdeksän prosenttia, ja tulosennuste säilytettiin, mikä tuki tunnelmaa.
Myös useita kiinteistökauppoja, muun muassa yksitoista teollisuuskiinteistöä, ilmoitettiin aiemmin viikolla.