Siirry pääsisältöön
FI
Valikko

Siksi Gubra-osake liikkuu

Gubra nousi hieman, vastoin laskevaa markkinaa.

Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·

Miksi tänään

15 984 uutista analysoitu tänään

Gubra nousi hieman, vastoin laskevaa markkinaa.

Nousu osui yhteen vuoden 2026 kolmannen neljänneksen liiketoimintakatsauksen kanssa, joka näytti suuria kumppanien virstanpylväsmaksuja ja selvästi korkeampaa CRO-katetta.

Gubran osake nousi hieman viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, linjassa selvästi nousseen markkinan kanssa.

Todennäköisin pääsyy olivat AbbVien ja Boehringer Ingelheimin virstanpylväsmaksut, jotka nostivat voittoa rajusti.

Kauppa oli selvästi tavanomaista suurempaa, mutta liike itsessään oli Gubralle tavallinen.

Päivän liike +1,75 % oli 1,0 kertaa tavallinen päiväliike 1,8 %. OMX Copenhagen 25 liikkui samana päivänä −0,64 %.

Gubra +1,75 %OMX Copenhagen 25 −0,64 %Pörssiä vastaan

Aiemmat päivät →

Katso kaavio ChartCompassissa, jokainen liike selitettynä →

Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan

Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Gubra.

Suositukset

Nyt
Osta 2Pidä 1Myy 0

Suositus on analyytikon oma näkemys osakkeesta.

Tavoitehinnat

Viimeisin kurssi 302,40 DKK

Tavoitehinnat
Alin 403Keskiarvo 501Ylin 600

Keskiarvo on 501,00 DKK, +66 % suhteessa viimeisimpään kurssiin 302,40 DKK. Vaihteluväli on 403,00 DKK–600,00 DKK. Tavoitehinta on analyytikon arvio osakkeen tulevasta hinnasta. 3 analyytikkoa on antanut tavoitehinnan.

Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 7,70 DKK nykyiseen 7,45 DKK. Vuoden 2026 ennuste: 7,45 DKK. Vuoden 2027 ennuste: 1,74 DKK.

Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 1 vuonna 2:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui −17 % ja osakekohtainen tulos muuttui arvosta -2,20 DKK arvoon 102,70 DKK.

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo (mrd. DKK)-047112022: 0,202022: 0,0020222023: 0,212023: -0,0420232024: 0,272024: -0,0420242025: 2,642025: 1,692025Nyt2026: 0,6820262027: 0,5320272023: 2,0422024: 10,18102025: 8,458Nyt: 4,975

LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.mrd. DKK

Markkina-arvo on 1,9 kertaa vuoden 2025 liikevaihto, vuonna 2023 se oli 9,9. Vuoden 2025 tulos: 1,7 mrd. DKK.

Varat, velat ja markkina-arvo

Varat, velat ja markkina-arvo (mrd. DKK)047112022: 0,262022: 0,1520222023: 0,632023: 0,1520232024: 0,612024: 0,1620242025: 1,322025: 0,172025Nyt2023: 2,0422024: 10,18102025: 8,458Nyt: 4,975

VaratVelatMarkkina-arvomrd. DKK

Varoista jää velkojen jälkeen omistajille 1,1 mrd. DKK. Markkina-arvo on 4,3 kertaa tämä oma pääoma.

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 1 vuonna 2:sta.Markkina-arvo (Nyt): 5,0 mrd. DKKLiikevaihto 2025: 2,6 mrd. DKK

Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Gubra

Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Gubra tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.

Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.

Osakekohtainen tulos-11,10 DKK
NytOsakekohtainen tulos2022: 0,26222023: -2,90232024: -2,20242025: 102,70252026: 7,45262027: 1,74272023: 125,002024: 624,002025: 517,50

Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.

2022–2025: -2,90 DKK–102,70 DKK. Verrokit: Hansa Biopharma -7,86 SEK, Rapport Therapeutics -3,17 USD, Intellia Therapeutics -3,35 USD. Vuoden 2026 ennuste: 7,45 DKK (4,79 DKK–10,10 DKK). Vuoden 2027 ennuste: 1,74 DKK (-17,82 DKK–21,30 DKK).

Liikevaihto271 milj. DKK
NytLiikevaihto2022: 199 381 000,00222023: 205 005 000,00232024: 265 741 000,00242025: 2 636 811 000,00252026: 683 000 000,00262027: 526 546 000,00272023: 125,002024: 624,002025: 517,50

Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.

2022–2025: 199 milj. DKK–2,6 mrd. DKK. Verrokit: Hansa Biopharma 189 milj. SEK, Rapport Therapeutics 20,0 milj. USD, Intellia Therapeutics 59,5 milj. USD. Vuoden 2026 ennuste: 683 milj. DKK (626 milj. DKK–740 milj. DKK). Vuoden 2027 ennuste: 527 milj. DKK (263 milj. DKK–1,0 mrd. DKK).

Liikevoittomarginaali81,5 %
2025Liikevoittomarginaali2022: -0,65222023: -23,25232024: -18,82242025: 81,54252023: 125,002024: 624,002025: 517,50

Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.

2022–2025: −23,3 %–81,5 %. Verrokit: Hansa Biopharma −233,0 %, Rapport Therapeutics −838,1 %, Intellia Therapeutics −711,7 %.

Oman pääoman tuotto−16,1 %
NytOman pääoman tuotto2022: 3,98222023: -9,28232024: -8,10242025: 147,53252023: 125,002024: 624,002025: 517,50

Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.

2022–2025: −9,3 %–147,5 %. Verrokit: Rapport Therapeutics −33,3 %, Intellia Therapeutics −55,4 %.

P/E-luku5,0
2025P/E-luku2223242025: 5,04252026: 40,62262027: 173,7927

Hinta, jonka sijoittajat maksavat vuotuisen osakekohtaisen tuloksen yksiköstä. Ei näytetä tappiolla.

2022–2025: 5,0–5,0. Vuoden 2026 ennuste: 40,6. Vuoden 2027 ennuste: 173,8.

Markkina-arvo / liikevaihto (P/S)18,32
NytMarkkina-arvo / liikevaihto (P/S)222023: 9,93232024: 38,29242025: 3,21252026: 7,27262027: 9,4327

Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.

2022–2025: 3,21–38,29. Verrokit: Hansa Biopharma 20,77, Rapport Therapeutics 72,44, Intellia Therapeutics 26,77. Vuoden 2026 ennuste: 7,27. Vuoden 2027 ennuste: 9,43.

Osinko osaketta kohti0,00 DKK
NytOsinko osaketta kohti2025: 61,2025

Omistajille maksettu raha osaketta kohti kalenterivuosittain.

2025–2025: 61,20 DKK–61,20 DKK.

Osinkotuotto0,0 %
NytOsinkotuotto2023: 0,00232024: 0,00242025: 11,8325

Tavallinen vuotuinen osinko prosentteina osakkeen hinnasta.

2023–2025: 0,0 %–11,8 %. Verrokit: Hansa Biopharma 0,0 %, Rapport Therapeutics 0,0 %, Intellia Therapeutics 0,0 %.

Nettovelka / EBITDA-0,45
2025Nettovelka / EBITDA2022: -0,172223242025: -0,4525

Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.

2022–2025: -0,45–-0,17.

Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo / oma pääoma (P/B)4,75
NytMarkkina-arvo / oma pääoma (P/B)222023: 4,25232024: 22,58242025: 7,3825

Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.

2022–2025: 4,25–22,58. Verrokit: Rapport Therapeutics 3,00, Intellia Therapeutics 1,97.

EV / EBIT3,5
2025EV / EBIT2223242025: 3,4625

Markkina-arvo ja nettovelka jaettuna liikevoitolla. Huomioi velan.

2022–2025: 3,5–3,5.

Vapaa kassavirta osaketta kohti103,67 DKK
2025Vapaa kassavirta osaketta kohti2022: 0,62222023: -3,72232024: -1,66242025: 103,67252023: 125,002024: 624,002025: 517,50

Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.

2022–2025: -3,72 DKK–103,67 DKK. Verrokit: Hansa Biopharma -5,51 SEK, Rapport Therapeutics -2,04 USD, Intellia Therapeutics -2,48 USD.

Omavaraisuusaste86,8 %
2025Omavaraisuusaste2022: 41,16222023: 76,71232024: 73,56242025: 86,8225

Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.

2022–2025: 41,2 %–86,8 %.

Mitä seurata seuraavaksi ja miksi

Raportti näyttää, miten yhtiön Gubra myynti ja tulos ovat muuttuneet.

  • Raportti

    Raportti näyttää, miten yhtiön Gubra myynti ja tulos ovat muuttuneet.

    Lisää kalenteriin

Raportti

Seuraava raportti: · Lisää kalenteriin · Google Calendar

Raporttipäivä1,9 %

Tavallinen päivä1,8 %

Viimeisten 12 raporttipäivän aikana Gubra liikkui tavallisesti noin 1,9 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 1,8 %.

+1,75 % Miksi? −3,54 % +0,98 % +1,93 %

10 000 DKK yhtiössä Gubra, ostettu 4. huhtikuuta 2023, on tänään 31 100 DKK, osingot uudelleensijoitettuina.

Sama summa indeksissä OMX Copenhagen osinkoineen olisi nyt 10 100 DKK.

Paljonko 10 000 DKK yhtiössä Gubra olisi arvoinen tänään? →

Paljonko 10 000 DKK yhtiössä Gubra olisi arvoinen tänään?

31 100 DKK

osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 4. huhtikuuta 2023. Sama summa indeksissä OMX Copenhagen osinkoineen olisi nyt 10 100 DKK.

Alimmillaan sen arvo oli 8 000 DKK (8. kesäkuuta 2023).

Matkan viisi suurinta päivää

· +43,5 % · koko pörssi nousi 0,8 % samana päivänä

· +23,1 % · koko pörssi nousi 0,9 % samana päivänä

· +18,5 % · koko pörssi nousi 0,1 % samana päivänä

· −16,3 % · koko pörssi laski 0,9 % samana päivänä

· +15,2 % · koko pörssi laski 0,1 % samana päivänä

Aiemmat päivät

  • +1,54 % pörssi +1,75 % Gubra nousi hieman viikon aikana ja liikkui laajemman markkinan mukana, joka nousi selvästi. Lue →

    Gubra nousi hieman viikon aikana ja liikkui laajemman markkinan mukana, joka nousi selvästi.

    Viikon tärkein syy oli 6. marraskuuta julkaistu kolmannen neljänneksen 2026 tuloslaskelma, jossa näkyi suuri kertaluonteinen voitto kumppanien virstanpylväsmaksuista, kun kahden kumppanuusprojektin lihavuusohjelman vaiheen 2 tutkimukset käynnistyivät.

    Vakaa CRO-kasvu ja selvästi parempi kannattavuus auttoivat myös, vaikka yhtiö kaventi koko vuoden CRO-liikevaihdon ja marginaalin ohjeistusta.

    Liike oli osakkeelle tavanomainen ja kaupankäyntivolyymi selvästi normaalia suurempi.

  • +0,81 % pörssi −0,23 % Gubra nousi hieman, kun markkina laski. Lue →

    Gubra nousi hieman, kun markkina laski.

    Yhtiöuutiset tältä päivältä eivät selitä liikettä.

    Osake laski hieman viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun OMX Copenhagen 25 nousi selvästi.

    Kaupankäynti oli selvästi tavallista suurempaa, mutta liike oli Gubralle tavanomainen.

  • +0,94 % pörssi +0,22 % Gubra nousi hieman ilman yhtiöuutisia, jotka selittäisivät sitä. Lue →

    Gubra nousi hieman ilman yhtiöuutisia, jotka selittäisivät sitä.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi hieman markkinoiden mukana, jotka nousivat voimakkaasti.

    Liike oli Gubralle tavanomainen.

    Gubra liikkui viimeisessä kaupankäyntipäivässä markkinaa enemmän, kun OMX Copenhagen 25 nousi vain hieman.

    Viimeisin päätöskurssi on selvästi vuoden korkeimman alapuolella, joka saavutettiin tammikuun alussa, ja vuoden alimman yläpuolella, joka saavutettiin lokakuun alussa.

  • +3,04 % pörssi +4,94 % Gubra nousi hieman viikon aikana ja liikkui vähemmän kuin laajempi Kööpenhaminan markkina, joka nousi voimakkaasti. Lue →

    Gubra nousi hieman viikon aikana ja liikkui vähemmän kuin laajempi Kööpenhaminan markkina, joka nousi voimakkaasti.

    Viimeisenä kaupankäyntipäivänä osake laski hieman, kun markkina oli suunnilleen ennallaan.

    Kaupankäyntivolyymi oli noin kaksinkertainen tavalliseen päivään verrattuna, mutta liikkeet olivat kooltaan tavallisia.

  • −7,82 % pörssi +0,30 % Gubra laski erittäin voimakkaasti, ilman yhtiöuutisia. Lue →

    Gubra laski erittäin voimakkaasti, ilman yhtiöuutisia.

    Mikään yhtiöuutinen kyseiseltä päivältä ei selitä laskua.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Gubra nousi hieman, kun OMX Copenhagen 25 nousi jyrkästi, joten yhtiö jäi jälkeen.

    Liike oli noin nelinkertainen tavallisen päivän liikkeeseen nähden, ja kaupankäynti oli selvästi tavanomaista tasoa suurempaa.

  • +1,68 % pörssi +0,57 % Gubra nousi hieman. Lue →

    Gubra nousi hieman.

    Liike oli tavanomainen, osakkeen tavallisen päivävaihtelun sisällä.

    Samana päivänä yhtiö esitteli strategiansa vuodelle 2030 sijoittajatilaisuudessa, tavoitteenaan 8-10 kliinistä kohdetta, mikä todennäköisesti selittää nousun.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana Gubra laski selvästi, kun markkina nousi voimakkaasti, joten osake kulki viikon aikana markkinaa vastaan.

    Seuraava tulosraportti julkaistaan perjantaina 6. marraskuuta 2026.

  • −1,11 % pörssi +1,34 % Gubra laski hieman, vaikka nouseva markkina kulki toiseen suuntaan. Lue →

    Gubra laski hieman, vaikka nouseva markkina kulki toiseen suuntaan.

    Kyseisen päivän yhtiöuutiset eivät selitä liikettä.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana Gubra laski selvästi, kun OMX Copenhagen 25 nousi voimakkaasti, joten yhtiö jäi markkinasta jälkeen.

    Terveydenhuoltosektorin mediaani nousi kohtalaisesti samoina päivinä, joten sektori ei ajanut laskua.

    Liike oli Gubralle tavallinen kooltaan.

  • −2,10 % pörssi +0,86 % Gubra laski hieman viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun markkina nousi hieman. Lue →

    Gubra laski hieman viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun markkina nousi hieman.

    Kumppani AbbVie ilmoitti saavuttaneensa päätavoitteen ihotautitutkimuksessa ja aikoo yhdistää lääkkeen Gubran painonpudotusehdokkaaseen, mikä on myönteistä.

    Gubra ilmoitti myös ensimmäisestä Investor R&D -tapahtumastaan 27. lokakuuta 2026, jossa esitellään strategia vuoteen 2030.

    Viimeisenä kaupankäyntipäivänä osake laski selvästi enemmän kuin laajempi Kööpenhaminan markkina, joka laski myös selvästi.

  • +1,22 % pörssi −0,85 % Gubra nousi hieman ilman yhtiöuutisia. Lue →

    Gubra nousi hieman ilman yhtiöuutisia.

    Osake liikkui markkinoita vastaan, jotka laskivat selvästi sinä päivänä.

    Liike oli Gubralle tavanomainen, ja kaupankäynti oli tavanomaisella tasolla.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Gubra nousi hieman, ja OMX Copenhagen 25 nousi myös hieman, joten Gubra liikkui hieman markkinoita enemmän.

    Koska jaksolla ei ole yhtiöuutisia, liike johtuu todennäköisesti terveydenhuoltoosakkeiden yleisestä kaupankäynnistä.

  • +1,86 % pörssi +0,79 % Gubra nousi hieman ilman yhtiöuutisia. Lue →

    Gubra nousi hieman ilman yhtiöuutisia.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana Gubra nousi selvästi, ja myös OMX Copenhagen 25 nousi selvästi, joten Gubra liikkui laajemman markkinan mukana eikä omien uutisten vuoksi.

    Gubra on tanskalainen lääkekehitysyhtiö, joten osake seuraa usein terveydenhuoltosektoria ja yleistä markkinatunnelmaa, ja näiden virtojen muutos on todennäköisin syy tämänkaltaiseen pieneen liikkeeseen.

    Sijoittajat seuraavat usein Gubran tutkimus- ja yhteistyöuutisia, koska juuri ne voivat liikuttaa osaketta jatkossa.

  • +4,31 % pörssi +2,21 % Gubra nousi selvästi viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana ja liikkui enemmän kuin laajempi Kööpenhaminan markkina, joka nousi myös selvästi samoina päivinä. Lue →

    Gubra nousi selvästi viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana ja liikkui enemmän kuin laajempi Kööpenhaminan markkina, joka nousi myös selvästi samoina päivinä.

    Yhtiöstä ei ole ollut uutisia tällä jaksolla, joten liike heijastaa todennäköisesti yleistä markkinatunnelmaa: Kööpenhaminan markkina ja terveydenhuoltoalan yhtiöt vahvistuivat, ja sijoittajat nostavat usein pieniä biotekniikkayhtiöitä, kuten Gubraa, kun riskinottohalukkuus kasvaa.

    Vahvempi liike indeksiin verrattuna viittaa alakohtaisiin ostoihin eikä pelkkään yleiseen markkinanousuun.

    Seuraa yhtiön seuraavaa tulosraporttia tai mahdollisia kliinisiä tai kumppanuuspäivityksiä, sillä tällaiset tapahtumat todennäköisimmin siirtävät osaketta seuraavaksi.

  • −0,28 % pörssi +1,00 % Gubra oli suurin piirtein ennallaan ilman yhtiöuutisia, kun laajempi Kööpenhaminan markkina nousi selvästi. Lue →

    Gubra oli suurin piirtein ennallaan ilman yhtiöuutisia, kun laajempi Kööpenhaminan markkina nousi selvästi.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Gubra nousi selvästi ja pärjäsi paremmin kuin OMX Copenhagen 25, joka myös nousi voimakkaasti.

    Koska yhtiöuutisia ei ole raportoitu, todennäköisiä syitä ovat terveydenhuoltosektorin laajempi tunnelma ja sijoittajien siirtyminen markkinoiden laajempaan nousuun.

    Gubran osakekurssi reagoi tyypillisesti biotekniikka- ja lihavuuslääkesektorin tunnelmaan sekä kilpailijoiden uutisiin.

  • +1,25 % pörssi −0,43 % Gubra nousi hieman ilman yhtiöuutisia. Lue →

    Gubra nousi hieman ilman yhtiöuutisia.

    Gubra nousi hieman viimeisessä kaupankäyntipäivässä, kun markkina laski hieman.

    Yhtiöstä Gubrasta ei ole ollut uutisia tällä jaksolla, joten pieni nousu johtuu todennäköisesti tavallisesta kaupankäynnistä ja terveydenhuoltosektorin tunnelmasta eikä yksittäisestä tapahtumasta.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake pysyi suunnilleen ennallaan ja liikkui OMX Copenhagen 25:n tahdissa, joka nousi hieman.

Kaikki yhtiöt