Siirry pääsisältöön
FI
Valikko

Siksi BONESUPPORT-osake liikkuu

Bonesupport laski selvästi eilen, eikä mikään yhtiöuutinen selitä liikettä.

Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·

Miksi tänään

16 304 uutista analysoitu tänään

Bonesupport laski selvästi eilen, eikä mikään yhtiöuutinen selitä liikettä.

Samana kaupankäyntipäivänä myös OMX Stockholm 30 laski selvästi, joten osake liikkui suunnilleen markkinoiden mukana.

Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Bonesupport laski hieman, kun markkina oli suunnilleen ennallaan.

Osake on edelleen selvästi helmikuun puolivälin pohjalukemiaan yläpuolella.

Eilen ilmoitettu uusi takaisinostaosuuskuri on vain taustatietoa, koska rutiininomaiset takaisinostot eivät selitä kurssiliikkeitä.

Päivän liike −2,02 % oli 1,4 kertaa tavallinen päiväliike 1,5 %. OMX Stockholm 30 liikkui samana päivänä −1,01 %.

BONESUPPORT −2,02 %OMX Stockholm 30 −1,01 %Hieman pörssiä heikompi

Aiemmat päivät →

Katso kaavio ChartCompassissa, jokainen liike selitettynä →

Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan

Analyytikoiden ennusteet yhtiölle BONESUPPORT.

Yhtiön BONESUPPORT tulos ylitti odotukset 3 raportissa 6:sta.

Vertailun vuoksi noin 46 % pohjoismaisten yhtiöiden raporteista ylitti tulosennusteen viimeisten kolmen vuoden aikana.

Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 4 raportissa 6:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; pohjoismaisten yhtiöiden raporteista noin 63 %.

Suositukset

Nyt
Osta 5Pidä 0Myy 0

Suositus on analyytikon oma näkemys osakkeesta.

Tavoitehinnat

Viimeisin kurssi 320,60 SEK

Tavoitehinnat
Alin 280Keskiarvo 375Ylin 415

Keskiarvo on 374,67 SEK, +17 % suhteessa viimeisimpään kurssiin 320,60 SEK. Vaihteluväli on 280,00 SEK–415,00 SEK. Tavoitehinta on analyytikon arvio osakkeen tulevasta hinnasta. 6 analyytikkoa on antanut tavoitehinnan.

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio0,50,81,11,41,72025-07-15: 0,91; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,9015/7’25+5,1 %2025-10-23: 0,62; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,7723/10’25−6,7 %2026-02-24: 0,66; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,9124/2’26+3,6 %2026-04-22: 0,80; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,9722/4’26−1,2 %2026-07-16: 1,41; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,1516/7’26−5,8 %2026-10-22: 1,57; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,4622/10’26+24,3 %Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 1,57.→16/02

Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenSEK

Alla olevat prosentit kuvaavat osakkeen liikettä raporttipäivänä; merkinnät ovat raporttipäiviä.

Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 1,57 SEK (16. helmikuuta). Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 4,79 SEK nykyiseen 5,22 SEK. Vuoden 2026 ennuste: 5,22 SEK. Vuoden 2027 ennuste: 8,08 SEK. Yksi analyytikko on tehnyt neljänneksen ennusteen. Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen). 29. lokakuuta: Myynti noin 6,3 milj. SEK. 28. elokuuta: Osto noin 39 tuhatta SEK. 26. elokuuta: Osto noin 7 tuhatta SEK. 20. heinäkuuta: Osto noin 390 tuhatta SEK. 17. heinäkuuta: Osto noin 790 tuhatta SEK.

Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 1 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui −51 % ja osakekohtainen tulos +6 %.

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo (mrd. SEK)-0919282022: 0,332022: -0,0720222023: 0,592023: 0,2520232024: 0,902024: 0,1320242025: 1,172025: 0,142025Nyt2026: 1,5220262027: 2,0220272022: 5,1952023: 12,24122024: 25,47252025: 12,3812Nyt: 20,8621

LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.mrd. SEK

Markkina-arvo on 17,8 kertaa vuoden 2025 liikevaihto, vuonna 2022 se oli 15,8. Vuoden 2025 tulos: 142 milj. SEK.

Varat, velat ja markkina-arvo

Varat, velat ja markkina-arvo (mrd. SEK)0919282022: 0,372022: 0,1020222023: 0,692023: 0,1420232024: 0,882024: 0,1520242025: 1,042025: 0,172025Nyt2022: 5,1952023: 12,24122024: 25,47252025: 12,3812Nyt: 20,8621

VaratVelatMarkkina-arvomrd. SEK

Varoista jää velkojen jälkeen omistajille 867 milj. SEK. Markkina-arvo on 24,0 kertaa tämä oma pääoma.

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 1 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 20,9 mrd. SEKLiikevaihto 2025: 1,2 mrd. SEK

Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä BONESUPPORT

Tunnusluvut yhdistävät yhtiön BONESUPPORT tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.

Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.

Osakekohtainen tulos4,08 SEK
NytOsakekohtainen tulos2022: -1,06222023: 3,74232024: 2,01242025: 2,13252026: 5,22262027: 8,08272022: 80,452023: 188,202024: 386,802025: 188,00

Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.

2022–2025: -1,06 SEK–3,74 SEK. Verrokit: AddLife 5,27 SEK, DENTSPLY SIRONA -0,61 USD, Dynavox Group 2,58 SEK. Vuoden 2026 ennuste: 5,22 SEK (4,84 SEK–5,70 SEK). Vuoden 2027 ennuste: 8,08 SEK (7,30 SEK–8,60 SEK).

Liikevaihto1,4 mrd. SEK
NytLiikevaihto2022: 328 818 000,00222023: 591 077 000,00232024: 898 727 000,00242025: 1 174 661 000,00252026: 1 520 460 000,00262027: 2 016 766 670,00272022: 80,452023: 188,202024: 386,802025: 188,00

Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.

2022–2025: 329 milj. SEK–1,2 mrd. SEK. Verrokit: AddLife 10,7 mrd. SEK, DENTSPLY SIRONA 3,6 mrd. USD, Dynavox Group 2,6 mrd. SEK. Vuoden 2026 ennuste: 1,5 mrd. SEK (1,5 mrd. SEK–1,5 mrd. SEK). Vuoden 2027 ennuste: 2,0 mrd. SEK (1,9 mrd. SEK–2,1 mrd. SEK).

Liikevoittomarginaali26,2 %
NytLiikevoittomarginaali2022: -20,56222023: 3,83232024: 16,44242025: 23,63252022: 80,452023: 188,202024: 386,802025: 188,00

Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.

2022–2025: −20,6 %–23,6 %. Verrokit: AddLife 10,1 %, DENTSPLY SIRONA 5,1 %, Dynavox Group 14,7 %.

Oman pääoman tuotto29,7 %
NytOman pääoman tuotto2022: -25,35222023: 44,94232024: 18,39242025: 16,39252022: 80,452023: 188,202024: 386,802025: 188,00

Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.

2022–2025: −25,3 %–44,9 %. Verrokit: AddLife 11,5 %, DENTSPLY SIRONA −8,6 %, Dynavox Group 40,4 %.

P/E-luku78,6
NytP/E-luku222023: 50,32232024: 192,44242025: 88,26252026: 61,44262027: 39,6627

Hinta, jonka sijoittajat maksavat vuotuisen osakekohtaisen tuloksen yksiköstä. Ei näytetä tappiolla.

2022–2025: 50,3–192,4. Verrokit: AddLife 34,9, Dynavox Group 27,4. Vuoden 2026 ennuste: 61,4. Vuoden 2027 ennuste: 39,7.

Markkina-arvo / liikevaihto (P/S)14,89
NytMarkkina-arvo / liikevaihto (P/S)2022: 15,79222023: 20,71232024: 28,34242025: 10,54252026: 13,72262027: 10,3427

Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.

2022–2025: 10,54–28,34. Verrokit: AddLife 2,10, DENTSPLY SIRONA 0,53, Dynavox Group 2,87. Vuoden 2026 ennuste: 13,72. Vuoden 2027 ennuste: 10,34.

Nettovelka / EBITDA-1,39
NytNettovelka / EBITDA222023: -5,18232024: -1,14242025: -1,7125

Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.

2022–2025: -5,18–-1,14. Verrokit: AddLife 3,02, DENTSPLY SIRONA 4,17, Dynavox Group 1,58.

Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo / oma pääoma (P/B)21,07
NytMarkkina-arvo / oma pääoma (P/B)2022: 19,30222023: 22,46232024: 35,02242025: 14,2825

Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.

2022–2025: 14,28–35,02. Verrokit: AddLife 3,77, DENTSPLY SIRONA 1,38, Dynavox Group 9,19.

EV / EBIT59,2
2025EV / EBIT222023: 641,06232024: 144,42242025: 59,2325

Markkina-arvo ja nettovelka jaettuna liikevoitolla. Huomioi velan.

2022–2025: 59,2–641,1.

Vapaa kassavirta osaketta kohti5,05 SEK
NytVapaa kassavirta osaketta kohti2022: -0,78222023: -0,37232024: 0,91242025: 3,28252022: 80,452023: 188,202024: 386,802025: 188,00

Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.

2022–2025: -0,78 SEK–3,28 SEK. Verrokit: AddLife 11,43 SEK, DENTSPLY SIRONA 0,72 USD, Dynavox Group 2,18 SEK.

Omavaraisuusaste83,7 %
2025Omavaraisuusaste2022: 72,33222023: 79,15232024: 82,70242025: 83,7025

Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.

2022–2025: 72,3 %–83,7 %.

Mitä seurata seuraavaksi ja miksi

Raportti näyttää, miten yhtiön BONESUPPORT myynti ja tulos ovat muuttuneet.

  • Raportti

    Raportti näyttää, miten yhtiön BONESUPPORT myynti ja tulos ovat muuttuneet.

    Lisää kalenteriin
Lisää yhtiöstä BONESUPPORT

Sisäpiirikaupat

Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen).

  • Michael Diefenbeck, johtoryhmän jäsenMyyntinoin 6,3 milj. SEK
  • Annelie Aava Vikner, johtoryhmän jäsenOstonoin 39 tuhatta SEK
  • Christine Elizabeth Rankin, hallituksen jäsenOstonoin 7 tuhatta SEK
  • Torbjörn Sköld, toimitusjohtajaOstonoin 390 tuhatta SEK
  • Björn Odlander, hallituksen jäsenOstonoin 790 tuhatta SEK

Raportti

Seuraava raportti: · Lisää kalenteriin · Google Calendar

Raporttipäivä5,1 %

Tavallinen päivä1,5 %

Viimeisten 15 raporttipäivän aikana BONESUPPORT liikkui tavallisesti noin 5,1 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 1,5 %.

+24,34 % −5,83 % −1,17 % +3,65 %

10 000 SEK yhtiössä BONESUPPORT, ostettu 21. kesäkuuta 2017, on tänään 100 000 SEK, osingot uudelleensijoitettuina.

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä BONESUPPORT olisi arvoinen tänään? →

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä BONESUPPORT olisi arvoinen tänään?

100 000 SEK

osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 21. kesäkuuta 2017.

Alimmillaan sen arvo oli 2 900 SEK (12. kesäkuuta 2018).

Matkan viisi suurinta päivää

· −49,3 % · koko pörssi laski 0,2 % samana päivänä

· +48,9 % · koko pörssi laski 1,2 % samana päivänä

· +27,8 % · koko pörssi nousi 0,3 % samana päivänä

· +24,3 % · koko pörssi laski 2,5 % samana päivänä · raporttipäivä

· +20,8 % · koko pörssi laski 0,4 % samana päivänä · raporttipäivä

Aiemmat päivät

  • −1,35 % pörssi −0,11 % BONESUPPORT, joka on listattu Nasdaq Tukholmaan, laski hieman viikon aikana, kun OMX Stockholm 30 oli suunnilleen ennallaan. Lue →

    BONESUPPORT, joka on listattu Nasdaq Tukholmaan, laski hieman viikon aikana, kun OMX Stockholm 30 oli suunnilleen ennallaan.

    Yhtiö ilmoitti torstaina 5. marraskuuta uudesta enintään 100 miljoonan kruunun osakkeiden takaisinostoohjelmasta, joka kestää 9. marraskuuta 2026 ja 26. helmikuuta 2027 välisen ajan.

    Edellinen takaisinosto päättyi juuri 30. lokakuuta.

    Osake on yhä selvästi viime vuoden alimman päätöskurssinsa yläpuolella.

  • +3,87 % pörssi −0,32 % BONESUPPORT nousi voimakkaasti, kun uusi osaketakaisinostoohjelma ilmoitettiin. Lue →

    BONESUPPORT nousi voimakkaasti, kun uusi osaketakaisinostoohjelma ilmoitettiin.

    Osake nousi voimakkaasti, kun OMX Stockholm 30 laski hieman, joten se liikkui markkinoita vastaan.

    Yhtiö ilmoitti voivansa ostaa takaisin osakkeita enintään 100 miljoonan kruunun arvosta, alkaen aikaisintaan 9. marraskuuta.

    Osake on noussut hieman viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana ja liikkunut enemmän kuin markkina, joka myös nousi hieman.

    Uusi takaisinosto voi tukea kurssia, mutta nousun syy ei ole täysin varmistettu.

  • −2,29 % pörssi +3,01 % BONESUPPORT laski hieman viikon aikana, kun OMX Stockholm 30 nousi selvästi, joten osake liikkui markkinoiden vastaisesti. Lue →

    BONESUPPORT laski hieman viikon aikana, kun OMX Stockholm 30 nousi selvästi, joten osake liikkui markkinoiden vastaisesti.

    Liike oli osakkeelle tavanomainen kooltaan.

    Kolmannen neljänneksen tulos, julkaistu 22. lokakuuta, ylitti odotukset, mutta tuo uutinen tuli ennen tätä viikkoa.

    Johtaja Michael Diefenbeck myi noin 20 000 osaketta noin 6,3 miljoonalla kruunulla 29. lokakuuta.

  • +31,46 % pörssi −3,67 % BONESUPPORT nousi erittäin voimakkaasti viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun markkinat laskivat voimakkaasti. Lue →

    BONESUPPORT nousi erittäin voimakkaasti viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun markkinat laskivat voimakkaasti.

    Pääsyy oli eilen julkaistu vahva kolmannen neljänneksen tulos, jossa myynti kasvoi 39 prosenttia ja liikevoitto (EBIT, tulos ennen korkoja ja veroja) ylitti selvästi odotukset.

    Analyytikot reagoivat myönteisesti: SEB nosti tavoitehintaansa, eli osakkeen hintaa, jonka se pitää kohtuullisena, ja toisti ostosuosituksensa.

    Samoina päivinä markkinat laskivat, joten yhtiön tulos todennäköisesti ajoi nousua.

Kaikki yhtiöt