Spring til hovedindholdet
DA
Menu

Derfor bevæger Tobii-aktien sig

Tobii steg tydeligt.

Skrevet efter børslukning ·

Hvorfor i dag

16 307 nyheder analyseret i dag

Tobii steg tydeligt.

Over de sidste fem handelsdage steg aktien en smule, mens markedet var nogenlunde uændret.

Handlen var cirka dobbelt så stor som normalt, så bevægelsen tiltrak stor interesse.

Tobiis næste regnskab kommer 4. februar 2027.

Dagens bevægelse på +3,41 % var 1,5 gange en normal dags 2,3 %. OMX Stockholm 30 bevægede sig −0,83 % samme dag.

Tobii +3,41 %OMX Stockholm 30 −0,83 %Mod børsen

Tidligere dage →

Se grafen i ChartCompass, med alle bevægelser forklaret →

Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret

Analytikernes estimater for Tobii.

Tobii tjente mere end ventet i 0 af 3 rapporter.

Aktien gik samme vej som indtjeningsoverraskelsen i 2 af 3 rapporter med målt kursbevægelse, mod omkring 63 % af rapporterne fra nordiske selskaber.

Vurderingerne

Nu
Køb 0Hold 1Sælg 0

En vurdering er analytikerens egen mening om aktien.

Kursmålene

Seneste kurs 0,69 SEK

Kursmålene
0,80

En analytikers kursmål er 0,80 SEK, +17 % i forhold til seneste kurs 0,69 SEK. Et kursmål er analytikerens skøn over en fremtidig aktiekurs.

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion-1,2-0,8-0,5-0,20,22026-05-06: -0,19; Ventet indtjening pr. aktie: -0,036/5’26+21,3 %2026-08-28: -0,02; Ventet indtjening pr. aktie: 0,0228/8’26−20,5 %2026-10-22: -1,00; Ventet indtjening pr. aktie: -0,1522/10’26−34,1 %Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie -0,05.→04/02

Ventet indtjening pr. aktieOver estimatetUnder estimatetSom ventetSEK

Procenterne under viser aktien på rapportdagen; etiketterne er rapportdatoer.

Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie -0,05 SEK (4. februar). Estimat 2026: 0,06 SEK. Estimat 2027: -0,25 SEK. Én analytiker har lavet disse estimater. Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn. 20. februar: Køb cirka 137 tusind SEK. 19. februar: Køb cirka 122 tusind SEK. 19. februar: Køb cirka 362 tusind SEK.

Har kursen fulgt forretningen?

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 1 af 3 år. Blandt nordiske selskaber sker det i omkring 60 % af årene. I 2025 ændrede kursen sig +1 % og indtjeningen pr. aktie gik fra -0,89 SEK til -0,93 SEK.

Omsætning, overskud og børsværdi

Omsætning, overskud og børsværdi (mia. SEK)-0,20,51,22,02022: 0,782022: -0,1020222023: 0,762023: -0,2020232024: 0,862024: -0,1820242025: 0,832025: -0,222025Nu2026: 0,6520262027: 0,7020272022: 1,771,82023: 0,630,62024: 0,500,52025: 0,510,5Nu: 0,160,2

OmsætningOverskudBørsværdiSkraverede søjler: analytikernes estimater.mia. SEK

Børsværdien er 0,2 gange omsætningen i 2025 mod 2,3 i 2022. Overskud i 2025: -217 mio. SEK.

Aktiver, gæld og børsværdi

Aktiver, gæld og børsværdi (mia. SEK)0,00,71,32,02022: 1,222022: 0,4720222023: 1,152023: 0,5820232024: 1,832024: 1,1520242025: 1,292025: 0,902025Nu2022: 1,771,82023: 0,630,62024: 0,500,52025: 0,510,5Nu: 0,160,2

AktiverGældBørsværdimia. SEK

Aktiver minus gæld er ejernes kapital, 395 mio. SEK. Børsværdien er 0,4 gange denne kapital.

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 1 af 3 år.Børsværdi (Nu): 161 mio. SEKOmsætning 2025: 834 mio. SEK

Hvad nøgletallene siger om Tobii

Nøgletallene forbinder det, Tobii tjener, med det investorer betaler.

Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.

Indtjening pr. aktie-2,10 SEK
NuIndtjening pr. aktie2022: -0,94222023: -1,87232024: -0,89242025: -0,93252026: 0,06262027: -0,25272022: 16,722023: 5,892024: 2,142025: 2,16

Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.

2022–2025: -1,87 SEK–-0,89 SEK. Lignende selskaber: Cyviz -2,74 NOK, Fractal Gaming Group -0,80 SEK, Realfiction -0,39 SEK. Estimat 2026: 0,06 SEK (0,06 SEK–0,06 SEK). Estimat 2027: -0,25 SEK (-0,25 SEK–-0,25 SEK).

Omsætning652 mio. SEK
NuOmsætning2022: 776.000.000,00222023: 758.000.000,00232024: 857.000.000,00242025: 834.000.000,00252026: 648.000.000,00262027: 700.000.000,00272022: 16,722023: 5,892024: 2,142025: 2,16

Det selskabet solgte for i løbet af året.

2022–2025: 758 mio. SEK–857 mio. SEK. Lignende selskaber: Cyviz 490 mio. NOK, Fractal Gaming Group 581 mio. SEK, Realfiction 3,9 mio. SEK. Estimat 2026: 648 mio. SEK (648 mio. SEK–648 mio. SEK). Estimat 2027: 700 mio. SEK (700 mio. SEK–700 mio. SEK).

Driftsmargin−65,6 %
NuDriftsmargin2022: -16,88222023: -23,09232024: -12,95242025: -35,13252022: 16,722023: 5,892024: 2,142025: 2,16

Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.

2022–2025: −35,1 %–−13,0 %. Lignende selskaber: Cyviz −6,0 %, Fractal Gaming Group 6,1 %, Realfiction −570,9 %.

Egenkapitalforrentning−138,7 %
NuEgenkapitalforrentning2022: -13,30222023: -35,41232024: -26,18242025: -55,22252022: 16,722023: 5,892024: 2,142025: 2,16

Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.

2022–2025: −55,2 %–−13,3 %. Lignende selskaber: Cyviz −47,7 %, Fractal Gaming Group −5,9 %, Realfiction −62,6 %.

Børsværdi / omsætning (P/S)0,25
NuBørsværdi / omsætning (P/S)2022: 2,28222023: 0,83232024: 0,58242025: 0,61252026: 0,25262027: 0,2327

Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.

2022–2025: 0,58–2,28. Lignende selskaber: Cyviz 0,60, Fractal Gaming Group 0,71, Realfiction 4,78. Estimat 2026: 0,25. Estimat 2027: 0,23.

Nettogæld / EBITDA38,21
NuNettogæld / EBITDA22232024: 10,30242025: 1,5525

Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.

2022–2025: 1,55–10,30.

Flere nøgletal
Børsværdi / egenkapital (P/B)1,39
NuBørsværdi / egenkapital (P/B)2022: 2,35222023: 1,11232024: 0,74242025: 1,2925

Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.

2022–2025: 0,74–2,35. Lignende selskaber: Cyviz 5,18, Fractal Gaming Group 1,00.

Frit cashflow pr. aktie0,25 SEK
NuFrit cashflow pr. aktie2022: -0,35222023: -1,12232024: -1,48242025: 0,36252022: 16,722023: 5,892024: 2,142025: 2,16

Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.

2022–2025: -1,48 SEK–0,36 SEK. Lignende selskaber: Cyviz -1,27 NOK, Fractal Gaming Group -0,43 SEK, Realfiction -0,07 SEK.

Soliditetsgrad30,3 %
2025Soliditetsgrad2022: 61,44222023: 48,91232024: 36,96242025: 30,3525

Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.

2022–2025: 30,3 %–61,4 %.

Værd at holde øje med fremover

Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Tobii har ændret sig.

  • Regnskabet

    Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Tobii har ændret sig.

    Føj til kalenderen
Mere om Tobii

Insiderhandel

Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn.

  • Charlotta Falvin, bestyrelsesmedlemKøbcirka 137 tusind SEK
  • Henrik Eskilsson, bestyrelsesmedlemKøbcirka 122 tusind SEK
  • Per Norman, bestyrelsesformandKøbcirka 362 tusind SEK

Regnskabet

Næste rapport: · Føj til kalenderen · Google Calendar

Regnskabsdag21,3 %

Almindelig dag2,3 %

De seneste 15 regnskabsdage bevægede Tobii sig typisk omkring 21,3 %. En almindelig dag bevæger den sig 2,3 %.

−34,08 % −20,50 % +21,34 % −30,02 %

10.000 SEK i Tobii købt 7. november 2016 er i dag 195 SEK værd, med udbytterne geninvesteret.

Hvad ville 10.000 SEK i Tobii være værd i dag? →

Hvad ville 10.000 SEK i Tobii være værd i dag?

195 SEK

med udbytterne geninvesteret, købt 7. november 2016.

På sit laveste var den 180 SEK værd (3. november 2026).

Rejsens fem største dage

· −46,1 % · hele børsen steg 1,1 % samme dag · regnskabsdag

· −34,1 % · hele børsen faldt 2,5 % samme dag · regnskabsdag

· −30,0 % · hele børsen faldt 0,2 % samme dag

· −30,0 % · hele børsen steg 1,0 % samme dag · regnskabsdag

· +28,6 % · hele børsen steg 0,8 % samme dag

Tidligere dage

  • +8,98 % børsen −0,11 % Tobii, noteret på Nasdaq Stockholm, steg tydeligt i den seneste uge, mens det bredere Stockholmsmarked var nogenlunde uændret. Læs →

    Tobii, noteret på Nasdaq Stockholm, steg tydeligt i den seneste uge, mens det bredere Stockholmsmarked var nogenlunde uændret.

    Selskabets kvartalsregnskab og telefonmøde for tredje kvartal 2026 i slutningen af oktober, før ugen begyndte, var den vigtigste selskabsnyhed og handlede om underliggende salg.

    Tobiis aktie faldt mindre end den bredere teknologisektor, som faldt tydeligt i ugens sidste handelsdage.

    Næste regnskab kommer torsdag den 4. februar 2027.

  • +4,54 % børsen +0,83 % Tobii steg tydeligt, mere end det bredere Stockholmsmarked, som også steg tydeligt. Læs →

    Tobii steg tydeligt, mere end det bredere Stockholmsmarked, som også steg tydeligt.

    Ingen virksomhedsnyhed fra den dag forklarer bevægelsen.

    Over de seneste fem handelsdage steg Tobii lidt, en smule foran markedet.

    De mest sandsynlige årsager er generel købsinteresse på markedet frem for en begivenhed i selskabet.

    En opsummering af kvartal tre-opkaldet, hvor selskabet gennemgik sine resultater, kom før handelsdagen og er kun baggrund.

  • −5,06 % børsen +3,01 % Tobii, noteret på Nasdaq Stockholm, faldt let i løbet af ugen, mens OMX Stockholm 30 steg tydeligt, så aktien bevægede sig mod markedet. Læs →

    Tobii, noteret på Nasdaq Stockholm, faldt let i løbet af ugen, mens OMX Stockholm 30 steg tydeligt, så aktien bevægede sig mod markedet.

    Den væsentligste årsag var kvartalsregnskabet for tredje kvartal 2026 den 22. oktober, som viste en stor nedskrivning i Autosense, et svagt driftsresultat og resultater under forventningerne, hvilket skabte bekymring for finansieringen.

    Andre teknologiselskaber på Nasdaq Stockholm steg i de samme dage, så svagheden ser ud til at være selskabsspecifik.

    Næste regnskab kommer torsdag den 4. februar 2027.

  • −43,66 % børsen −3,67 % Tobii faldt meget kraftigt i de seneste fem handelsdage, klart mere end det bredere marked i Stockholm, som også faldt. Læs →

    Tobii faldt meget kraftigt i de seneste fem handelsdage, klart mere end det bredere marked i Stockholm, som også faldt.

    Faldet blev primært drevet af regnskabet for tredje kvartal, offentliggjort i går, som viste et stort driftstab (et mål for overskud fra kernevirksomheden) efter en stor nedskrivning (en regnskabsmæssig reduktion af aktivernes værdi).

    Investorer var sandsynligvis også bekymrede over stram likviditet, da selskabet søger ny kapital (finansiering fra investorer eller långivere).

    Salget faldt kraftigt, og resultatet var under forventningerne.

Alle selskaber