Spring til hovedindholdet
DA
Menu

Derfor bevæger Elmera Group-aktien sig

Elmera Group var stort set uændret.

Skrevet efter børslukning ·

Regnskabet

Næste rapport: 12. november. De seneste 15 regnskabsdage bevægede Elmera Group sig typisk omkring 1,9 %. En almindelig dag bevæger den sig 0,1 %.

20. august 2026: −0,11 %19. august 2026: +0,00 %13. maj 2026: −3,38 %10. april 2026: +0,14 %

Hvorfor i dag

16 292 nyheder analyseret i dag

Elmera Group var stort set uændret.

Samme dag var Oslo Børs' referenceindeks stort set fladt, så Elmera bevægede sig i takt med markedet.

De seneste fem handelsdage var aktien stort set uændret, mens markedet steg lidt, så Elmera bevægede sig mindre end markedet.

Bevægelsen var normal for aktien, og handelsvolumen var langt under det sædvanlige niveau.

Seneste lukkekurs ligger tæt på årets højeste lukkekurs.

Dagens bevægelse på −0,11 % var 1,0 gange en normal dags 0,1 %. Oslo Børs benchmark index bevægede sig +0,13 % samme dag.

Elmera Group −0,11 %

Tidligere dage →

Se grafen i ChartCompass, med alle bevægelser forklaret →

Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret

Analytikernes estimater for Elmera Group.

Elmera Group tjente mere end ventet i 2 af 8 rapporter.

Ikke med i diagrammet, fordi estimat og resultat mangler: 2 af periodens 10 rapporter, den seneste 9. april 2026.

Til sammenligning slog omkring 46 % af rapporterne fra nordiske selskaber estimatet i de seneste tre år.

Aktien gik samme vej som indtjeningsoverraskelsen i 6 af 8 rapporter med målt kursbevægelse, mod omkring 63 % af rapporterne fra nordiske selskaber.

Vurderingerne

Nu
Køb 0Hold 1Sælg 1

En vurdering er analytikerens egen mening om aktien.

Kursmålene

Seneste kurs 46,75 NOK

Kursmålene
Lavest 32,00Gennemsnit 39,50Højest 47,00

Gennemsnittet er 39,50 NOK, −16 % i forhold til seneste kurs 46,75 NOK. Spændet er 32,00 NOK–47,00 NOK. Et kursmål er analytikerens skøn over en fremtidig aktiekurs. 2 analytikere har givet et kursmål.

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion-0,30,41,01,72,32024-11-07: 0,26; Ventet indtjening pr. aktie: 0,037/11’24+9,7 %2025-02-13: 2,04; Ventet indtjening pr. aktie: 1,0413/2’25+0,8 %2025-05-13: 0,82; Ventet indtjening pr. aktie: 1,1113/5’25−1,9 %2025-08-21: 0,40; Ventet indtjening pr. aktie: 0,5221/8’25−1,4 %2025-11-13: 0,19; Ventet indtjening pr. aktie: 0,2313/11’25+3,8 %2026-02-12: 0,65; Ventet indtjening pr. aktie: 0,8312/2’26−9,8 %2026-05-13: 0,86; Ventet indtjening pr. aktie: 1,0813/5’26−3,4 %2026-08-19: 0,39; Ventet indtjening pr. aktie: 0,4419/8’26+0,0 %Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 0,11.→12/11

Ventet indtjening pr. aktieOver estimatetUnder estimatetSom ventetNOK

Procenterne under viser aktien på rapportdagen; etiketterne er rapportdatoer.

Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 0,11 NOK (12. november). For indeværende regnskabsår er ventet indtjening pr. aktie ændret fra 2,60 NOK for tre måneder siden til 2,35 NOK nu. Estimat 2026: 2,35 NOK. Estimat 2027: 3,12 NOK. Én analytiker har lavet estimatet for kvartalet.

Har kursen fulgt forretningen?

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 2 af 3 år. Blandt nordiske selskaber sker det i omkring 60 % af årene. I 2025 ændrede kursen sig +1 % og indtjeningen pr. aktie −54 %.

Omsætning, overskud og børsværdi

Omsætning, overskud og børsværdi (mia. NOK)0919282022: 25,522022: 0,0720222023: 18,922023: 0,1920232024: 12,232024: 0,3520242025: 12,122025: 0,162025Nu2026: 16,4920262027: 13,9120272022: 1,7422023: 3,2832024: 4,1742025: 4,204Nu: 5,115

OmsætningOverskudBørsværdiSkraverede søjler: analytikernes estimater.mia. NOK

Børsværdien er 0,4 gange omsætningen i 2025 mod 0,1 i 2022. Overskud i 2025: 163 mio. NOK.

Aktiver, gæld og børsværdi

Aktiver, gæld og børsværdi (mia. NOK)0511162022: 14,372022: 13,1320222023: 8,332023: 6,8520232024: 6,032024: 4,4120242025: 7,102025: 5,622025Nu2022: 1,7422023: 3,2832024: 4,1742025: 4,204Nu: 5,115

AktiverGældBørsværdimia. NOK

Aktiver minus gæld er ejernes kapital, 1,5 mia. NOK. Børsværdien er 3,4 gange denne kapital.

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 2 af 3 år.Børsværdi (Nu): 5,1 mia. NOKOmsætning 2025: 12,1 mia. NOK

Hvad nøgletallene siger om Elmera Group

Nøgletallene forbinder det, Elmera Group tjener, med det investorer betaler.

Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.

Indtjening pr. aktie1,81 NOK
NuIndtjening pr. aktie2022: 0,66222023: 1,74232024: 3,19242025: 1,46252026: 2,35262027: 3,12272022: 15,992023: 30,202024: 38,202025: 38,40

Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.

2022–2025: 0,66 NOK–3,19 NOK. Lignende selskaber: Orrön Energy -0,22 SEK, Scatec -7,60 NOK, REN 0,28 EUR. Estimat 2026: 2,35 NOK (2,34 NOK–2,35 NOK). Estimat 2027: 3,12 NOK (2,91 NOK–3,44 NOK).

Omsætning16,2 mia. NOK
NuOmsætning2022: 25.521.514.000,00222023: 18.920.598.000,00232024: 12.229.493.000,00242025: 12.118.147.000,00252026: 16.491.177.049,00262027: 13.905.095.210,00272022: 15,992023: 30,202024: 38,202025: 38,40

Det selskabet solgte for i løbet af året.

2022–2025: 12,1 mia. NOK–25,5 mia. NOK. Lignende selskaber: Orrön Energy 33,1 mio. EUR, Scatec 4,4 mia. NOK, REN 1,1 mia. EUR. Estimat 2026: 16,5 mia. NOK (16,1 mia. NOK–16,8 mia. NOK). Estimat 2027: 13,9 mia. NOK (13,1 mia. NOK–15,4 mia. NOK).

Driftsmargin2,9 %
NuDriftsmargin2022: 1,36222023: 1,99232024: 3,83242025: 3,17252022: 15,992023: 30,202024: 38,202025: 38,40

Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.

2022–2025: 1,4 %–3,8 %. Lignende selskaber: Orrön Energy −16,3 %, Scatec 3,6 %, REN 23,9 %.

Egenkapitalforrentning14,9 %
NuEgenkapitalforrentning2022: 5,95222023: 14,11232024: 23,65242025: 11,97252022: 15,992023: 30,202024: 38,202025: 38,40

Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.

2022–2025: 6,0 %–23,7 %. Lignende selskaber: Orrön Energy −4,5 %, Scatec −14,2 %, REN 12,4 %.

P/E25,8
NuP/E2022: 24,23222023: 17,36232024: 11,97242025: 26,30252026: 19,94262027: 15,0127

Prisen investorer betaler pr. enhed årlig indtjening pr. aktie. Vises ikke ved underskud.

2022–2025: 12,0–26,3. Lignende selskaber: REN 12,9. Estimat 2026: 19,9. Estimat 2027: 15,0.

Børsværdi / omsætning (P/S)0,32
NuBørsværdi / omsætning (P/S)2022: 0,07222023: 0,17232024: 0,34242025: 0,35252026: 0,31262027: 0,3727

Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.

2022–2025: 0,07–0,35. Lignende selskaber: Scatec 3,19, REN 2,16. Estimat 2026: 0,31. Estimat 2027: 0,37.

Udbytte pr. aktie2,00 NOK
NuUdbytte pr. aktie2019: 2,20192020: 3,00202021: 3,50212022: 3,50222023: 1,50232024: 2,30242025: 3,0025

Penge udbetalt til ejerne pr. aktie, summeret pr. kalenderår.

2019–2025: 1,50 NOK–3,50 NOK.

Direkte afkast4,3 %
NuDirekte afkast2022: 21,89222023: 4,97232024: 6,02242025: 7,8125

Det ordinære årlige udbytte i procent af aktiekursen.

2022–2025: 5,0 %–21,9 %. Lignende selskaber: Orrön Energy 0,0 %, Scatec 0,0 %, REN 4,4 %.

Nettogæld / EBITDA2,07
NuNettogæld / EBITDA2022: 2,26222023: 0,81232024: 0,91242025: 2,6625

Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.

2022–2025: 0,81–2,66. Lignende selskaber: Orrön Energy 0,31, Scatec 11,56, REN 4,70.

Flere nøgletal
Børsværdi / egenkapital (P/B)4,10
NuBørsværdi / egenkapital (P/B)2022: 1,40222023: 2,41232024: 2,79242025: 3,0925

Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.

2022–2025: 1,40–3,09. Lignende selskaber: Scatec 1,66, REN 1,55.

EV / EBIT15,2
2025EV / EBIT2022: 11,37222023: 10,09232024: 8,48242025: 15,2525

Børsværdien plus nettogælden delt med driftsresultatet. Medregner gælden.

2022–2025: 8,5–15,2.

Frit cashflow pr. aktie5,01 NOK
NuFrit cashflow pr. aktie2022: -3,82222023: 8,89232024: -0,65242025: -6,92252022: 15,992023: 30,202024: 38,202025: 38,40

Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.

2022–2025: -6,92 NOK–8,89 NOK. Lignende selskaber: Orrön Energy 0,01 EUR, Scatec -31,06 NOK, REN 0,17 EUR.

Soliditetsgrad19,1 %
2025Soliditetsgrad2022: 8,63222023: 16,35232024: 24,83242025: 19,1225

Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.

2022–2025: 8,6 %–24,8 %.

Udbyttet forklaret

Udbytte er penge, der betales til aktionærerne. Elmera Group betalte 2,00 NOK pr. aktie i de tolv måneder frem til 28. oktober 2026.

På ex-dagen 4. maj 2026 blev Elmera Group handlet uden ret til udbyttet på 2,00 NOK. Kursen gik fra 34,70 NOK til 33,00 NOK; med udbyttet var dagens ændring +0,9 %. Retten til pengene overgår til aktionærerne på ex-dagen; betalingen sker senere.

2019: 2,20 NOK2020: 3,00 NOK2021: 3,50 NOK2022: 3,50 NOK2023: 1,50 NOK2024: 2,30 NOK2025: 3,00 NOK2026 indtil nu: 2,00 NOK

Værd at holde øje med fremover

Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Elmera Group har ændret sig.

  • Regnskabet

    Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Elmera Group har ændret sig.

    Føj til kalenderen

Regnskabet

Næste rapport: · Føj til kalenderen · Google Calendar

Regnskabsdag1,9 %

Almindelig dag0,1 %

De seneste 15 regnskabsdage bevægede Elmera Group sig typisk omkring 1,9 %. En almindelig dag bevæger den sig 0,1 %.

−0,11 % +0,00 % −3,38 % +0,14 %

10.000 NOK i Elmera Group købt 21. marts 2018 er i dag 28.500 NOK værd, med udbytterne geninvesteret.

Samme beløb i OSEBX med udbytte ville være blevet til 26.400 NOK.

Hvad ville 10.000 NOK i Elmera Group være værd i dag? →

Hvad ville 10.000 NOK i Elmera Group være værd i dag?

28.500 NOK

med udbytterne geninvesteret, købt 21. marts 2018. Samme beløb i OSEBX med udbytte ville være blevet til 26.400 NOK.

På sit laveste var den 6.010 NOK værd (17. februar 2023).

Rejsens fem største dage

· +41,1 % · hele børsen faldt 0,6 % samme dag

· +34,0 % · hele børsen steg 0,3 % samme dag · regnskabsdag

· −25,3 % · hele børsen steg 0,3 % samme dag

· −20,7 % · hele børsen faldt 0,4 % samme dag

· +16,5 % · hele børsen steg 1,0 % samme dag

Tidligere dage

  • −0,32 % Elmera Group, noteret på Oslo Børs, lå stort set uændret i de sidste fem handelsdage og bevægede sig mindre end markedet. Læs →

    Elmera Group, noteret på Oslo Børs, lå stort set uændret i de sidste fem handelsdage og bevægede sig mindre end markedet.

    Markedet steg kraftigt i samme periode.

    Handlen var langt over det sædvanlige niveau, men kursbevægelsen i sig selv var af almindelig størrelse.

    Tidligere i ugen blev handlen nævnt i Fortums resultatopdatering, men ingen ny begivenhed i ugen drev kursen.

Alle selskaber