Siirry pääsisältöön
FI
Valikko

Siksi Truecaller-osake liikkuu

Truecaller nousi selvästi, kun markkina laski.

Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·

Miksi tänään

15 968 uutista analysoitu tänään

Truecaller nousi selvästi, kun markkina laski.

Truecaller nousi selvästi, kun OMX Stockholm 30 laski selvästi samoina päivinä, joten osake liikkui markkinasta poikkeavasti.

Yhtiön uutiset eivät selitä nousua tuolta päivältä, joten syy on epäselvä.

Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana Truecaller pysyi suunnilleen ennallaan, samoin kuin markkina.

Osakemäärään ja kassaan liittyvät uutiset tulivat aiemmin tällä viikolla ja ovat vain taustatietoa.

Päivän liike +2,96 % oli 1,6 kertaa tavallinen päiväliike 1,8 %. OMX Stockholm 30 liikkui samana päivänä −1,01 %.

Truecaller +2,96 %OMX Stockholm 30 −1,01 %Pörssiä vastaan

Aiemmat päivät →

Katso kaavio ChartCompassissa, jokainen liike selitettynä →

Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan

Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Truecaller.

Yhtiön Truecaller tulos ylitti odotukset 3 raportissa 8:sta.

Kaaviosta puuttuu 1 jakson 9 raportista, koska niistä ei ole ennustetta ja tulosta; viimeisin niistä oli 7. toukokuuta 2026.

Vertailun vuoksi noin 46 % pohjoismaisten yhtiöiden raporteista ylitti tulosennusteen viimeisten kolmen vuoden aikana.

Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 7 raportissa 8:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; pohjoismaisten yhtiöiden raporteista noin 63 %.

Suositukset

Nyt
Osta 4Pidä 1Myy 0
3 kuukautta sitten
Osta 4Pidä 2Myy 0

Suositus on analyytikon oma näkemys osakkeesta.

Tavoitehinnat

Viimeisin kurssi 23,67 SEK

Tavoitehinnat
Alin 20,00Keskiarvo 37,17Ylin 68,00

Keskiarvo on 37,17 SEK, +57 % suhteessa viimeisimpään kurssiin 23,67 SEK. Vaihteluväli on 20,00 SEK–68,00 SEK. Tavoitehinta on analyytikon arvio osakkeen tulevasta hinnasta. 6 analyytikkoa on antanut tavoitehinnan.

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio-0,10,00,20,40,52024-11-06: 0,34; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,366/11’24−10,6 %2025-02-18: 0,44; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,3818/2’25+18,5 %2025-05-08: 0,30; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,398/5’25−12,2 %2025-07-18: 0,34; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,3918/7’25−6,0 %2025-10-28: 0,32; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,3928/10’25−18,4 %2026-02-17: 0,18; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,1717/2’26−32,6 %2026-07-17: 0,16; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,1117/7’26+1,2 %2026-11-03: -0,07; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,233/11’26−15,2 %Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 0,26.→17/02

Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenSEK

Alla olevat prosentit kuvaavat osakkeen liikettä raporttipäivänä; merkinnät ovat raporttipäiviä.

Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 0,26 SEK (17. helmikuuta). Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 1,15 SEK nykyiseen 0,91 SEK. Vuoden 2026 ennuste: 0,91 SEK. Vuoden 2027 ennuste: 1,48 SEK. Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen). 20. heinäkuuta: Osto noin 128 tuhatta SEK. 13. kesäkuuta: Myynti noin 254 tuhatta SEK. 12. kesäkuuta: Myynti noin 454 tuhatta SEK. 12. kesäkuuta: Myynti noin 628 tuhatta SEK. 12. kesäkuuta: Osto noin 248 tuhatta SEK.

Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 3 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui −62 % ja osakekohtainen tulos −26 %.

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo (mrd. SEK)0613192022: 1,772022: 0,5420222023: 1,732023: 0,5420232024: 1,862024: 0,5220242025: 1,912025: 0,392025Nyt2026: 1,7120262027: 2,0420272022: 12,08122023: 12,22122024: 17,55182025: 6,527Nyt: 7,197

LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.mrd. SEK

Markkina-arvo on 3,8 kertaa vuoden 2025 liikevaihto, vuonna 2022 se oli 6,8. Vuoden 2025 tulos: 389 milj. SEK.

Varat, velat ja markkina-arvo

Varat, velat ja markkina-arvo (mrd. SEK)0613192022: 2,342022: 0,5420222023: 2,162023: 0,4220232024: 1,962024: 0,4520242025: 1,632025: 0,382025Nyt2022: 12,08122023: 12,22122024: 17,55182025: 6,527Nyt: 7,197

VaratVelatMarkkina-arvomrd. SEK

Varoista jää velkojen jälkeen omistajille 1,3 mrd. SEK. Markkina-arvo on 5,7 kertaa tämä oma pääoma.

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 3 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 7,2 mrd. SEKLiikevaihto 2025: 1,9 mrd. SEK

Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Truecaller

Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Truecaller tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.

Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.

Osakekohtainen tulos0,37 SEK
NytOsakekohtainen tulos2022: 1,43222023: 1,49232024: 1,51242025: 1,12252026: 0,91262027: 1,48272022: 32,762023: 34,872024: 51,152025: 19,30

Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.

2022–2025: 1,12 SEK–1,51 SEK. Verrokit: Qt Group 0,88 EUR, Lime Technologies 9,20 SEK, cBrain 2,34 DKK. Vuoden 2026 ennuste: 0,91 SEK (0,91 SEK–0,91 SEK). Vuoden 2027 ennuste: 1,48 SEK (0,91 SEK–1,95 SEK).

Liikevaihto1,7 mrd. SEK
NytLiikevaihto2022: 1 772 927 000,00222023: 1 728 894 000,00232024: 1 863 218 000,00242025: 1 912 196 000,00252026: 1 709 000 000,00262027: 2 039 402 120,00272022: 32,762023: 34,872024: 51,152025: 19,30

Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.

2022–2025: 1,7 mrd. SEK–1,9 mrd. SEK. Verrokit: Qt Group 243 milj. EUR, Lime Technologies 800 milj. SEK, cBrain 259 milj. DKK. Vuoden 2026 ennuste: 1,7 mrd. SEK (1,7 mrd. SEK–1,7 mrd. SEK). Vuoden 2027 ennuste: 2,0 mrd. SEK (1,7 mrd. SEK–2,6 mrd. SEK).

Liikevoittomarginaali27,3 %
2025Liikevoittomarginaali2022: 38,83222023: 38,04232024: 33,92242025: 27,34252022: 32,762023: 34,872024: 51,152025: 19,30

Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.

2022–2025: 27,3 %–38,8 %. Verrokit: Qt Group 14,1 %, Lime Technologies 20,9 %, cBrain 23,4 %.

Oman pääoman tuotto18,4 %
NytOman pääoman tuotto2022: 29,67222023: 30,76232024: 34,81242025: 31,07252022: 32,762023: 34,872024: 51,152025: 19,30

Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.

2022–2025: 29,7 %–34,8 %. Verrokit: Qt Group 11,1 %, Lime Technologies 33,3 %, cBrain 15,0 %.

P/E-luku64,0
NytP/E-luku2022: 22,91222023: 23,40232024: 33,87242025: 17,23252026: 26,01262027: 16,0427

Hinta, jonka sijoittajat maksavat vuotuisen osakekohtaisen tuloksen yksiköstä. Ei näytetä tappiolla.

2022–2025: 17,2–33,9. Verrokit: Qt Group 35,7, Lime Technologies 28,8, cBrain 48,4. Vuoden 2026 ennuste: 26,0. Vuoden 2027 ennuste: 16,0.

Markkina-arvo / liikevaihto (P/S)4,31
NytMarkkina-arvo / liikevaihto (P/S)2022: 6,82222023: 7,07232024: 9,42242025: 3,41252026: 4,21262027: 3,5327

Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.

2022–2025: 3,41–9,42. Verrokit: Qt Group 3,29, Lime Technologies 4,42, cBrain 8,55. Vuoden 2026 ennuste: 4,21. Vuoden 2027 ennuste: 3,53.

Osinko osaketta kohti0,28 SEK
NytOsinko osaketta kohti2024: 1,70242025: 1,7025

Omistajille maksettu raha osaketta kohti kalenterivuosittain.

2024–2025: 1,70 SEK–1,70 SEK.

Osinkotuotto1,2 %
NytOsinkotuotto2022: 0,00222023: 0,00232024: 3,32242025: 8,8125

Tavallinen vuotuinen osinko prosentteina osakkeen hinnasta.

2022–2025: 0,0 %–8,8 %. Verrokit: Qt Group 0,0 %, Lime Technologies 1,7 %, cBrain 0,9 %.

Nettovelka / EBITDA-1,86
NytNettovelka / EBITDA2022: -2,17222023: -1,89232024: -1,62242025: -1,4825

Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.

2022–2025: -2,17–-1,48. Verrokit: Qt Group 1,45, Lime Technologies 0,58, cBrain -0,08.

Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo / oma pääoma (P/B)7,06
NytMarkkina-arvo / oma pääoma (P/B)2022: 6,70222023: 7,01232024: 11,65242025: 5,2125

Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.

2022–2025: 5,21–11,65. Verrokit: Qt Group 3,75, Lime Technologies 8,74, cBrain 6,96.

EV / EBIT10,1
2025EV / EBIT2022: 14,95222023: 14,90232024: 23,16242025: 10,1425

Markkina-arvo ja nettovelka jaettuna liikevoitolla. Huomioi velan.

2022–2025: 10,1–23,2.

Vapaa kassavirta osaketta kohti1,43 SEK
2025Vapaa kassavirta osaketta kohti2022: 1,61222023: 1,59232024: 1,72242025: 1,43252022: 32,762023: 34,872024: 51,152025: 19,30

Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.

2022–2025: 1,43 SEK–1,72 SEK. Verrokit: Qt Group 1,41 EUR, Lime Technologies 10,31 SEK, cBrain 2,89 DKK.

Omavaraisuusaste76,6 %
2025Omavaraisuusaste2022: 76,95222023: 80,71232024: 77,04242025: 76,6025

Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.

2022–2025: 76,6 %–80,7 %.

Osinko selitettynä

Osinko on osakkeenomistajille maksettavaa rahaa. Truecaller maksoi 0,28 SEK osakkeelta päivään 6. marraskuuta 2026 päättyneinä 12 kuukautena.

Irtoamispäivänä 25. toukokuuta 2026 yhtiön Truecaller osakkeella käytiin kauppaa ilman oikeutta osinkoon 0,28 SEK. Kurssi muuttui arvosta 13,61 SEK arvoon 13,44 SEK; osinko mukaan lukien päivän muutos oli +0,8 %. Oikeus rahaan siirtyy omistajille irtoamispäivänä; maksu tulee myöhemmin.

2024: 1,70 SEK2025: 1,70 SEK2026 tähän mennessä: 0,28 SEK

Mitä seurata seuraavaksi ja miksi

Raportti näyttää, miten yhtiön Truecaller myynti ja tulos ovat muuttuneet.

  • Raportti

    Raportti näyttää, miten yhtiön Truecaller myynti ja tulos ovat muuttuneet.

    Lisää kalenteriin
Lisää yhtiöstä Truecaller

Sisäpiirikaupat

Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen).

  • Fredrik Kjell, johtoryhmän jäsenOstonoin 128 tuhatta SEK
  • Rishit Jhunjhunwala, toimitusjohtajaMyyntinoin 254 tuhatta SEK
  • Ben Lu Zhang, johtoryhmän jäsenMyyntinoin 454 tuhatta SEK
  • Odd Bolin, talousjohtajaMyyntinoin 628 tuhatta SEK
  • Fredrik Kjell, johtoryhmän jäsenOstonoin 248 tuhatta SEK

Raportti

Seuraava raportti: · Lisää kalenteriin · Google Calendar

Raporttipäivä10,6 %

Tavallinen päivä1,8 %

Viimeisten 15 raporttipäivän aikana Truecaller liikkui tavallisesti noin 10,6 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 1,8 %.

−15,16 % Miksi? +1,18 % +6,10 % −32,65 %

10 000 SEK yhtiössä Truecaller, ostettu 8. lokakuuta 2021, on tänään 5 000 SEK, osingot uudelleensijoitettuina.

Sama summa indeksissä OMX Stockholm 30 osinkoineen olisi nyt 16 700 SEK.

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Truecaller olisi arvoinen tänään? →

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Truecaller olisi arvoinen tänään?

5 000 SEK

osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 8. lokakuuta 2021. Sama summa indeksissä OMX Stockholm 30 osinkoineen olisi nyt 16 700 SEK.

Alimmillaan sen arvo oli 2 060 SEK (17. helmikuuta 2026).

Matkan viisi suurinta päivää

· +39,7 % · koko pörssi nousi 0,1 % samana päivänä · raporttipäivä

· +33,8 % · koko pörssi laski 0,9 % samana päivänä · raporttipäivä

· −32,6 % · koko pörssi nousi 0,3 % samana päivänä · raporttipäivä

· −31,9 % · koko pörssi laski 0,7 % samana päivänä · raporttipäivä

· +24,7 % · koko pörssi nousi 0,2 % samana päivänä · raporttipäivä

Aiemmat päivät

  • −0,63 % pörssi −0,11 % Truecaller pysyi viikon aikana suurin piirtein ennallaan, ja myös laajempi markkina pysyi lähes muuttumattomana. Lue →

    Truecaller pysyi viikon aikana suurin piirtein ennallaan, ja myös laajempi markkina pysyi lähes muuttumattomana.

    Viikon päätapahtuma oli 3. marraskuuta julkistettu kolmannen neljänneksen tulos, joka näytti tappiota intialaisen veroriidan varauksen vuoksi ja tuloksen jääneen odotusten alle.

    Osake laski tuolloin jyrkästi.

    Analyytikot reagoivat eri suuntiin: SEB laski tavoitehintaansa eli hintaa, jota se pitää kohtuullisena, kun taas DNB Carnegie nosti omaansa ja Redeye piti laskua liioiteltuna.

  • −0,61 % pörssi −0,32 % Truecaller pysyi lähes ennallaan, eikä yhtiön uutisilla ole siihen selitystä. Lue →

    Truecaller pysyi lähes ennallaan, eikä yhtiön uutisilla ole siihen selitystä.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski hieman, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman, joten osake liikkui markkinoita vastaan.

    Liike oli Truecallerille tavallinen ja pysyi sen tavallisessa päivittäisessä vaihteluvälissä.

    Aiemmin tällä viikolla yhtiö raportoi odotettua heikomman kolmannen neljänneksen, jossa liikevoitto (EBIT) laski ja intialaiseen verokiistaan kirjattiin 92 miljoonan kruunun varaus.

  • +14,79 % pörssi +0,83 % Truecaller nousi kaupankäyntipäivänä hyvin voimakkaasti, selvästi enemmän kuin markkina. Lue →

    Truecaller nousi kaupankäyntipäivänä hyvin voimakkaasti, selvästi enemmän kuin markkina.

    Redeye nosti arvostustaan sen jälkeen, kun se kutsui aiempaa osakekurssin laskua liioitelluksi, ja DNB Carnegie nosti tavoitehintaansa.

    Viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski hieman, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman.

    Kaupankäyntivolyymi oli noin nelinkertainen tavalliseen nähden, ja liike oli noin seitsemän kertaa tavallinen päivä.

    Nousu heijastaa todennäköisesti sitä, että analyytikot pitävät raportin jälkeistä myyntiä liioiteltuna heikon kolmannen neljänneksen jälkeen, joka ei täyttänyt odotuksia.

  • −15,16 % pörssi −0,08 % Truecaller laski hyvin voimakkaasti, kun markkina oli suunnilleen ennallaan. Lue →

    Truecaller laski hyvin voimakkaasti, kun markkina oli suunnilleen ennallaan.

    Samana päivänä julkaistu kolmannen neljänneksen raportti näytti liikevaihdon laskeneen 1 prosenttia, mutta vakiovaluutoissa se kasvoi 3 prosenttia.

    92 miljoonan Ruotsin kruunun varaus Intian verokiistaa varten muutti voiton tappioksi.

    Kaupankäynnin volyymi oli noin kahdeksankertainen tavalliseen päivään verrattuna.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski voimakkaasti, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman.

  • +0,04 % pörssi −0,29 % Truecaller pysyi lähes ennallaan, eikä yhtiöuutinen selitä liikettä. Lue →

    Truecaller pysyi lähes ennallaan, eikä yhtiöuutinen selitä liikettä.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski selvästi, kun OMX Stockholm 30 nousi selvästi, joten Truecaller liikkui markkinoita vastaan.

    Kauppa oli ohutta ja liike tavallinen osakkeelle.

    Heikkous johtuu todennäköisesti osittain katteiden paineesta viimeisimmässä neljännestuloksessa.

    Seuraavaksi julkaistaan tammi–syyskuun osavuosikatsaus tiistaina 3. marraskuuta 2026.

  • −6,04 % pörssi +3,01 % Truecaller laski selvästi viikon aikana, kun laajempi Tukholman pörssi nousi selvästi, joten osake liikkui markkinoita vastaan. Lue →

    Truecaller laski selvästi viikon aikana, kun laajempi Tukholman pörssi nousi selvästi, joten osake liikkui markkinoita vastaan.

    Liike oli yhtiölle tavanomainen kooltaan.

    Viimeisin päätöskurssi on selvästi vuoden alimman yläpuolella mutta vuoden ylimmän alapuolella.

    Seuraavaksi kannattaa seurata tammi–syyskuun osavuosikatsausta, joka julkaistaan tiistaina 3. marraskuuta.

  • −1,61 % pörssi +0,41 % Truecaller laski hieman kaupankäyntipäivänä, kun OMX Stockholm 30 nousi. Lue →

    Truecaller laski hieman kaupankäyntipäivänä, kun OMX Stockholm 30 nousi.

    Mikään yhtiöuutinen ei selitä liikettä.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski selvästi, kun markkina nousi voimakkaasti.

    Tämän kokoinen liike on tavallinen päivä Truecallerille.

    Seuraavaksi kannattaa seurata neljännesvuosiraporttia, joka julkaistaan tiistaina 3. marraskuuta 2026.

  • −0,12 % pörssi +0,41 % Truecaller pysyi lähes ennallaan ja liikkui markkinaa vähemmän. Lue →

    Truecaller pysyi lähes ennallaan ja liikkui markkinaa vähemmän.

    Yhtiön uutiset kyseiseltä päivältä eivät selitä liikettä.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi hieman, kun OMX Stockholm 30 laski voimakkaasti.

    Aiemmat tiistain uutiset, muun muassa veroriita Intiassa ja kolmannen neljänneksen selvästi kaventunut marginaali, tiedettiin ennen kaupankäynnin alkua.

    Seuraava tulosraportti on odotettavissa 3. marraskuuta 2026.

  • +3,98 % pörssi −3,67 % Truecaller nousi hieman viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun markkina laski jyrkästi. Lue →

    Truecaller nousi hieman viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun markkina laski jyrkästi.

    Liike oli osakkeelle tavanomainen kooltaan.

    Pääsyynä näyttävät olevan kolmannen neljänneksen alustavat luvut: nettoliikevaihdon arvioitiin kasvavan noin 3 prosenttia vakiovaluuttakursseilla, premium-tuotot kasvoivat vahvasti ja mainostuotot laskivat.

    Analyytikot olivat erimielisiä: SEB laski suosituksensa ja katsoi positiivisen kehityksen olevan jo hinnoiteltu, kun taas toiset näkivät kolmannen neljänneksen katteiden painuvan.

Kaikki yhtiöt