Siirry pääsisältöön
FI
Valikko

Siksi Hermès-osake liikkuu

Hermès valmistaa luksustuotteita, kuten nahkatavaroita, vaatteita, silkkiä, kelloja ja hajuvesiä, ja myy niitä omissa liikkeissään Euroopassa, Aasiassa ja Amerikassa.

Hermès laski selvästi, enemmän kuin CAC 40.

Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·

Miksi tänään

15 984 uutista analysoitu tänään

Hermès laski selvästi, enemmän kuin CAC 40.

Mikään yhtiöuutinen ei selitä laskua.

Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Hermès nousi voimakkaasti, kun CAC 40 nousi selvästi, joten osake meni markkinaa paremmin.

Osakekurssi on yhä selvästi tammikuun huipun alapuolella, mutta lokakuun lopun pohjan yläpuolella.

Päivän liike −1,77 % oli 1,5 kertaa tavallinen päiväliike 1,2 %. CAC 40 liikkui samana päivänä −1,01 %.

Hermès −1,77 %CAC 40 −1,01 %Hieman pörssiä heikompi

Aiemmat päivät →

Katso kaavio ChartCompassissa, jokainen liike selitettynä →

Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan

Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Hermès.

Suositukset

Nyt
Osta 9Pidä 13Myy 2
3 kuukautta sitten
Osta 12Pidä 9Myy 1

Suositus on analyytikon oma näkemys osakkeesta.

Tavoitehinnat

Viimeisin kurssi 1 362,50 EUR

Tavoitehinnat
Alin 1 150Keskiarvo 1 557Ylin 1 920

Keskiarvo on 1 557,10 EUR, +14 % suhteessa viimeisimpään kurssiin 1 362,50 EUR. Vaihteluväli on 1 150,00 EUR–1 920,00 EUR. Tavoitehinta on analyytikon arvio osakkeen tulevasta hinnasta. 24 analyytikkoa on antanut tavoitehinnan.

Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 44,41 EUR nykyiseen 43,97 EUR. Vuoden 2026 ennuste: 43,97 EUR. Vuoden 2027 ennuste: 48,10 EUR.

Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 3 vuonna 3:sta. Näin on noin 65 % eurooppalaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui −9 % ja osakekohtainen tulos −2 %.

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo (mrd. EUR)0891792682022: 11,602022: 3,3720222023: 13,432023: 4,3120232024: 15,172024: 4,6020242025: 16,002025: 4,522025Nyt2026: 16,6520262027: 17,9220272022: 151,051512023: 200,962012024: 243,432432025: 222,46222Nyt: 142,70143

LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.mrd. EUR

Markkina-arvo on 8,9 kertaa vuoden 2025 liikevaihto, vuonna 2022 se oli 13,0. Vuoden 2025 tulos: 4,5 mrd. EUR.

Varat, velat ja markkina-arvo

Varat, velat ja markkina-arvo (mrd. EUR)0891792682022: 17,462022: 5,0020222023: 20,452023: 5,2420232024: 23,082024: 5,7520242025: 24,322025: 5,472025Nyt2022: 151,051512023: 200,962012024: 243,432432025: 222,46222Nyt: 142,70143

VaratVelatMarkkina-arvomrd. EUR

Varoista jää velkojen jälkeen omistajille 18,8 mrd. EUR. Markkina-arvo on 7,6 kertaa tämä oma pääoma.

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 3 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 142,7 mrd. EURLiikevaihto 2025: 16,0 mrd. EUR

Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Hermès

Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Hermès tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.

Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.

Osakekohtainen tulos43,00 EUR
NytOsakekohtainen tulos2022: 32,09222023: 41,12232024: 43,87242025: 43,07252026: 43,97262027: 48,10272022: 1 445,002023: 1 918,802024: 2 322,002025: 2 122,00

Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.

2022–2025: 32,09 EUR–43,87 EUR. Verrokit: LVMH 21,94 EUR, Kering -2,98 EUR, McDonald's 12,64 USD. Vuoden 2026 ennuste: 43,97 EUR (42,31 EUR–46,66 EUR). Vuoden 2027 ennuste: 48,10 EUR (43,78 EUR–53,21 EUR).

Liikevaihto16,1 mrd. EUR
NytLiikevaihto2022: 11 601 000 000,00222023: 13 427 000 000,00232024: 15 170 000 000,00242025: 16 001 000 000,00252026: 16 653 210 029,00262027: 17 923 091 160,00272022: 1 445,002023: 1 918,802024: 2 322,002025: 2 122,00

Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.

2022–2025: 11,6 mrd. EUR–16,0 mrd. EUR. Verrokit: LVMH 79,6 mrd. EUR, Kering 14,5 mrd. EUR, McDonald's 27,8 mrd. USD. Vuoden 2026 ennuste: 16,7 mrd. EUR (16,6 mrd. EUR–16,8 mrd. EUR). Vuoden 2027 ennuste: 17,9 mrd. EUR (17,4 mrd. EUR–18,6 mrd. EUR).

Liikevoittomarginaali41,8 %
2025Liikevoittomarginaali2022: 41,55222023: 42,86232024: 41,08242025: 41,84252022: 1 445,002023: 1 918,802024: 2 322,002025: 2 122,00

Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.

2022–2025: 41,1 %–42,9 %. Verrokit: LVMH 21,9 %, Kering 11,1 %, McDonald's 45,7 %.

Oman pääoman tuotto25,5 %
NytOman pääoman tuotto2022: 27,06222023: 28,36232024: 26,57242025: 24,01252022: 1 445,002023: 1 918,802024: 2 322,002025: 2 122,00

Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.

2022–2025: 24,0 %–28,4 %. Verrokit: LVMH 16,6 %, Kering −1,6 %.

P/E-luku31,7
NytP/E-luku2022: 45,03222023: 46,66232024: 52,93242025: 49,27252026: 30,99262027: 28,3327

Hinta, jonka sijoittajat maksavat vuotuisen osakekohtaisen tuloksen yksiköstä. Ei näytetä tappiolla.

2022–2025: 45,0–52,9. Verrokit: LVMH 18,6, McDonald's 21,9. Vuoden 2026 ennuste: 31,0. Vuoden 2027 ennuste: 28,3.

Markkina-arvo / liikevaihto (P/S)8,85
NytMarkkina-arvo / liikevaihto (P/S)2022: 13,02222023: 14,97232024: 16,05242025: 13,90252026: 8,57262027: 7,9627

Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.

2022–2025: 13,02–16,05. Verrokit: LVMH 2,53, Kering 1,59, McDonald's 7,02. Vuoden 2026 ennuste: 8,57. Vuoden 2027 ennuste: 7,96.

Osinko osaketta kohti18,00 EUR
NytOsinko osaketta kohti2017: 3,75172018: 9,10182019: 4,55192020: 4,55202021: 4,55212022: 8,00222023: 13,00232024: 25,00242025: 26,0025

Omistajille maksettu raha osaketta kohti kalenterivuosittain.

2017–2025: 3,75 EUR–26,00 EUR.

Osinkotuotto1,3 %
NytOsinkotuotto2022: 0,55222023: 0,68232024: 1,08242025: 1,2325

Tavallinen vuotuinen osinko prosentteina osakkeen hinnasta.

2022–2025: 0,6 %–1,2 %. Verrokit: LVMH 3,1 %, Kering 1,6 %, McDonald's 2,8 %.

Nettovelka / EBITDA-1,42
NytNettovelka / EBITDA2022: -1,35222023: -1,28232024: -1,29242025: -1,2825

Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.

2022–2025: -1,35–-1,28. Verrokit: LVMH 1,24, Kering 3,75, McDonald's 3,54.

Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo / oma pääoma (P/B)7,50
NytMarkkina-arvo / oma pääoma (P/B)2022: 12,14222023: 13,22232024: 14,05242025: 11,8125

Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.

2022–2025: 11,81–14,05. Verrokit: LVMH 2,96, Kering 1,59.

EV / EBIT31,1
2025EV / EBIT2022: 30,72222023: 32,63232024: 36,04242025: 31,1225

Markkina-arvo ja nettovelka jaettuna liikevoitolla. Huomioi velan.

2022–2025: 30,7–36,0.

Vapaa kassavirta osaketta kohti40,19 EUR
2025Vapaa kassavirta osaketta kohti2022: 35,07222023: 33,12232024: 38,84242025: 40,19252022: 1 445,002023: 1 918,802024: 2 322,002025: 2 122,00

Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.

2022–2025: 33,12 EUR–40,19 EUR. Verrokit: LVMH 28,82 EUR, Kering 18,51 EUR, McDonald's 11,00 USD.

Omavaraisuusaste77,5 %
2025Omavaraisuusaste2022: 71,26222023: 74,35232024: 75,06242025: 77,4725

Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.

2022–2025: 71,3 %–77,5 %.

Osinko selitettynä

Osinko on osakkeenomistajille maksettavaa rahaa. Hermès maksoi 18,00 EUR osakkeelta päivään 6. marraskuuta 2026 päättyneinä 12 kuukautena.

Irtoamispäivänä 21. huhtikuuta 2026 yhtiön Hermès osakkeella käytiin kauppaa ilman oikeutta osinkoon 13,00 EUR. Kurssi muuttui arvosta 1 696,00 EUR arvoon 1 676,00 EUR; osinko mukaan lukien päivän muutos oli −0,4 %. Oikeus rahaan siirtyy omistajille irtoamispäivänä; maksu tulee myöhemmin.

2017: 3,75 EUR2018: 9,10 EUR2019: 4,55 EUR2020: 4,55 EUR2021: 4,55 EUR2022: 8,00 EUR2023: 13,00 EUR2024: 25,00 EUR2025: 26,00 EUR2026 tähän mennessä: 18,00 EUR

Lisää yhtiöstä Hermès

Tietoa: Hermès

Hermès valmistaa luksustuotteita, kuten nahkatavaroita, vaatteita, silkkiä, kelloja ja hajuvesiä, ja myy niitä omissa liikkeissään Euroopassa, Aasiassa ja Amerikassa.

10 000 EUR yhtiössä Hermès, ostettu 7. marraskuuta 2016, on tänään 40 300 EUR, osingot uudelleensijoitettuina.

Paljonko 10 000 EUR yhtiössä Hermès olisi arvoinen tänään? →

Paljonko 10 000 EUR yhtiössä Hermès olisi arvoinen tänään?

40 300 EUR

osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 7. marraskuuta 2016.

Matkan viisi suurinta päivää

· −11,0 % · koko pörssi laski 0,6 % samana päivänä

· +9,1 % · koko pörssi nousi 2,3 % samana päivänä

· +8,3 % · koko pörssi nousi 7,1 % samana päivänä

· +8,3 % · koko pörssi nousi 5,0 % samana päivänä

· −8,2 % · koko pörssi laski 0,6 % samana päivänä

Aiemmat päivät

  • +5,33 % pörssi +2,13 % Hermès nousi voimakkaasti viikon aikana, enemmän kuin Ranskan pääindeksi CAC 40. Lue →

    Hermès nousi voimakkaasti viikon aikana, enemmän kuin Ranskan pääindeksi CAC 40.

    Osake on edelleen selvästi alle viime vuoden korkeimman päätöskurssinsa, joka saavutettiin tammikuun puolivälissä.

    Samoina päivinä laajempi markkina nousi selvästi, joten osa noususta johtui todennäköisesti yleisestä markkinavahvuudesta.

  • +4,57 % pörssi +2,34 % Hermès nousi erittäin voimakkaasti, eikä yhtiöuutinen selitä sitä. Lue →

    Hermès nousi erittäin voimakkaasti, eikä yhtiöuutinen selitä sitä.

    CAC 40 nousi myös erittäin voimakkaasti sinä päivänä, joten Hermès liikkui markkinan mukana.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Hermès nousi erittäin voimakkaasti, enemmän kuin CAC 40.

    Näin suuri liike on ollut Hermèsille harvinainen viimeisen vuoden aikana, se tapahtui vain noin yhdeksän kertaa.

    Viimeisin päätöskurssi on selvästi viime vuoden huipun tammikuun puolivälistä alapuolella ja lokakuun lopun pohjan yläpuolella.

  • −0,61 % pörssi −0,07 % Hermès laski hieman, kun CAC 40 pysyi suunnilleen ennallaan ilman yhtiöuutisia. Lue →

    Hermès laski hieman, kun CAC 40 pysyi suunnilleen ennallaan ilman yhtiöuutisia.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Hermès nousi selvästi ja ylitti CAC 40:n, joka myös nousi.

    Liike oli tavallinen päivä Hermèsille, sen tavallisen päivittäisen vaihtelun sisällä.

    Ainoa uutinen on kausittaisten tuottojen kaavio ennen kaupankäyntipäivää, joka ei selitä laskua.

    Tämänkaltaiset pienet päivittäiset liikkeet ovat tavallisia luksusosakkeelle, jossa kuluttajakysynnän odotukset voivat vaikuttaa kurssiin ilman erityistä ilmoitusta.

  • +2,09 % pörssi +1,05 % Hermès nousi selvästi, enemmän kuin markkina. Lue →

    Hermès nousi selvästi, enemmän kuin markkina.

    Mikään yhtiöuutinen ei selitä liikettä.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi samansuuntaisesti CAC 40:n kanssa, joka nousi myös voimakkaasti.

    Kaupankäyntimäärä oli tavanomaisella tasolla.

    Liike johtuu todennäköisesti yleisestä luksusosakkeiden ostokiinnostuksesta eikä yksittäisestä tapahtumasta.

  • +2,17 % pörssi +0,23 % Hermès nousi selvästi, enemmän kuin CAC 40. Lue →

    Hermès nousi selvästi, enemmän kuin CAC 40.

    Kyseisen päivän yrityksen uutiset eivät selitä liikettä, joten nousu oli ilman selvää syytä.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana Hermès nousi selvästi, mikä on osakkeelle suuri liike, ja se ylitti selvästi CAC 40:n, joka nousi voimakkaasti.

    Todennäköisin taustatekijä on 22. lokakuuta julkaistu kolmannen neljänneksen 2026 myyntipäivitys, jossa yhtiö antoi myös vuoden 2026 tulosohjeistuksensa eli näkymänsä voitosta, mikä julkaistiin ennen viimeistä kaupankäyntipäivää.

    Kaupankäyntivolyymi oli tavanomaisella tasolla.

  • +4,44 % pörssi +2,40 % Hermès Euronext Parisissa nousi selvästi viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, enemmän kuin CAC 40, joka oli samalla jaksolla suurin piirtein ennallaan. Lue →

    Hermès Euronext Parisissa nousi selvästi viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, enemmän kuin CAC 40, joka oli samalla jaksolla suurin piirtein ennallaan.

    Liike oli Hermèsille suuri, noin kaksinkertainen tavalliseen viiden päivän jaksoon nähden, ja harvinainen, sillä vastaavia liikkeitä oli viime vuoden aikana vain noin kaksitoista.

    Viikon uutisvirta on vähäistä: yhtiön kolmannen neljänneksen 2026 myyntikatsaus 22. lokakuuta ja vuoden 2026 tulosohjeistus ajoittuvat ennen viikkoa, joten ne ovat taustatietoa.

  • +0,52 % pörssi +1,31 % Hermès nousi hieman tavallisena päivänä, vähemmän kuin CAC 40:n voimakas nousu. Lue →

    Hermès nousi hieman tavallisena päivänä, vähemmän kuin CAC 40:n voimakas nousu.

    Viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski hieman CAC 40:n noustessa selvästi.

    Kaupankäyntipäivän yhtiöuutiset eivät selitä liikettä.

  • +3,23 % pörssi +0,83 % Hermès nousi jyrkästi tavanomaisessa kaupankäynnissä. Lue →

    Hermès nousi jyrkästi tavanomaisessa kaupankäynnissä.

    Osake nousi CAC 40 -indeksiä enemmän, vaikka viiden kaupankäyntipäivän kehitys oli selvästi laskeva.

    Yhtiöuutiset eivät selitä kaupankäyntipäivää.

  • −3,96 % pörssi −0,36 % Hermès laski jyrkästi, eikä selkeä yhtiöuutinen selitä sitä. Lue →

    Hermès laski jyrkästi, eikä selkeä yhtiöuutinen selitä sitä.

    CAC 40 laski vain hieman, joten Hermès liikkui selvästi enemmän kuin markkina.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana Hermès laski jyrkästi, mikä on tälle osakkeelle harvinaisen suuri liike.

    Viimeisin päätöskurssi on vuoden matalimmalla tasolla tammikuun huippulukemasta laskettuna.

  • −4,94 % pörssi −1,39 % Hermès laski erittäin voimakkaasti, enemmän kuin markkina. Lue →

    Hermès laski erittäin voimakkaasti, enemmän kuin markkina.

    CAC 40 laski myös, mutta paljon vähemmän kuin Hermès.

    Liike oli erittäin suuri, mikä on harvinaista osakkeelle viime vuoden aikana.

    Kaupankäyntimäärä oli moninkertainen tavalliseen verrattuna, mikä viittaa voimakkaaseen myyntipaineeseen.

    Yksikään yhtiön tapahtuma viimeiseltä kaupankäyntipäivältä ei selvästi selitä laskua.

  • +1,31 % pörssi +0,99 % Hermès nousi markkinoiden mukana, eikä yhtiöuutisia ole, jotka selittäisivät sitä. Lue →

    Hermès nousi markkinoiden mukana, eikä yhtiöuutisia ole, jotka selittäisivät sitä.

    Osake nousi selvästi viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, enemmän kuin CAC 40 -indeksi, joka nousi hieman.

    Viiden päivän nousu oli Hermèsille suuri, noin kaksinkertainen tavalliseen liikkeeseen verrattuna, ja tällaisia liikkeitä on ollut noin 12 viimeisen vuoden aikana.

    Aiemmat uutiset jaksolta käsittelivät enimmäkseen sitä, ovatko osakkeet kalliita laskun jälkeen.

    Kaupankäyntimäärä oli tavallisella tasolla, joten nousu ei tullut epätavallisen suurella kaupankäynnillä.

  • −0,04 % pörssi −1,45 % Hermès nousi hieman viiden päivän aikana, kun CAC 40 pysyi lähes ennallaan. Lue →

    Hermès nousi hieman viiden päivän aikana, kun CAC 40 pysyi lähes ennallaan.

    Viimeisellä kaupankäyntipäivällä osake oli lähes muuttumaton, mutta CAC 40 laski voimakkaasti.

    Mikään yhtiöuutinen ei selitä viimeistä kaupankäyntipäivää.

    Liike oli Hermèsille tavallinen, ja volyymi oli tavanomaisella tasolla.

  • −0,07 % pörssi +0,28 % Hermès oli suunnilleen ennallaan ilman yhtiöuutisia, todennäköisesti taukona aiempien voittojen jälkeen. Lue →

    Hermès oli suunnilleen ennallaan ilman yhtiöuutisia, todennäköisesti taukona aiempien voittojen jälkeen.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi selvästi ja pärjäsi paremmin kuin CAC 40, joka myös nousi.

    Aiemmat uutiset olivat yleisiä analyysisivuja ilman konkreettista tapahtumaa, joten laajempi luksustuotteiden tunnelma on todennäköisin tausta.

    Seuraava suunniteltu tapahtuma on tulosraportti 11. helmikuuta 2027.

  • +3,32 % pörssi +0,78 % Hermès nousi voimakkaasti, enemmän kuin CAC 40, eikä yhtiökohtaista uutista ollut kyseisenä päivänä, joka selittäisi liikettä. Lue →

    Hermès nousi voimakkaasti, enemmän kuin CAC 40, eikä yhtiökohtaista uutista ollut kyseisenä päivänä, joka selittäisi liikettä.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi myös voimakkaasti ja ylitti CAC 40:n, joka nousi selvästi.

    Liike heijastaa todennäköisesti yleistä ostokiinnostusta luksusyhtiöitä kohtaan ja markkinoiden riskinottohalua eikä yhtiön omaa tapahtumaa.

    Hermèsin seuraava tulosjulkistus on 11. helmikuuta 2027, ja se on todennäköisesti tapahtuma, joka muuttaa näkemystä yhtiöstä.

  • +2,10 % pörssi +0,38 % Hermès nousi selvästi, kun luksustuotteiden kysyntä piti pintansa. Lue →

    Hermès nousi selvästi, kun luksustuotteiden kysyntä piti pintansa.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana Hermès nousi hieman, kun CAC 40 oli käytännössä ennallaan, joten osake liikkui omillaan eikä markkinan mukana.

    Todennäköinen ajuri on jatkuva luottamus luksustuotteiden kysyntään, jota analyytikoiden kommentit osakkeen näkymistä tukivat.

    Seuraa helmikuun puolivälin tulosraporttia, joka vahvistaa kysynnän.

Kaikki yhtiöt