Siirry pääsisältöön
FI
Valikko

Siksi Oncoinvent-osake liikkuu

Oncoinvent oli suunnilleen ennallaan, kun markkinat laskivat jyrkästi.

Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·

Miksi tänään

16 437 uutista analysoitu tänään

Oncoinvent oli suunnilleen ennallaan, kun markkinat laskivat jyrkästi.

Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski jyrkästi, mikä on Oncoinventille suuri liike, ja se laski enemmän kuin markkinat.

Viimeisimmässä kaupankäyntipäivässä osake piti pintansa, kun Oslon pörssin vertailuindeksi laski jyrkästi, joten se pärjäsi markkinoita paremmin.

Yhtiöuutiset viimeisimmästä kaupankäyntipäivästä eivät selitä tätä; alla olevat uutiset tulivat ennen kyseisen päivän alkua.

Uusin uutinen oli uuden lääketieteellisen johtajan (CMO) nimittäminen, joka julkistettiin ennen viimeisintä kaupankäyntipäivää.

Päivän liike −0,32 % oli 0,2 kertaa tavallinen päiväliike 2,0 %. Oslo Børs benchmark index liikkui samana päivänä −1,31 %.

Oncoinvent −0,32 %

Aiemmat päivät →

Katso kaavio ChartCompassissa, jokainen liike selitettynä →

Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan

Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Oncoinvent.

Suositukset

Nyt
Osta 1Pidä 0Myy 0

Suositus on analyytikon oma näkemys osakkeesta.

Tavoitehinnat

Viimeisin kurssi 62,60 NOK

Tavoitehinnat
110

Yhden analyytikon tavoitehinta on 110,00 NOK, +76 % suhteessa viimeisimpään kurssiin 62,60 NOK. Tavoitehinta on analyytikon arvio osakkeen tulevasta hinnasta.

Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta -40,69 NOK nykyiseen -37,12 NOK. Vuoden 2026 ennuste: -37,12 NOK. Vuoden 2027 ennuste: -22,63 NOK. Yksi analyytikko on tehnyt nämä ennusteet.

Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 0 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui −91 % ja osakekohtainen tulos muuttui arvosta -561,00 NOK arvoon -125,00 NOK.

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo (milj. NOK)-302834688522022: 0,392022: -302,1220222023: 0,352023: -190,4020232024: 2,732024: -140,2020242025: 23,042025: -155,072025Nyt2026: 21,0020262027: 8,5020272022: 662,276622023: 747,467472024: 319,773202025: 219,89220Nyt: 383,64384

LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.milj. NOK

Markkina-arvo on 16,7 kertaa vuoden 2025 liikevaihto, vuonna 2022 se oli 1 702,5. Vuoden 2025 tulos: -155 milj. NOK.

Varat, velat ja markkina-arvo

Varat, velat ja markkina-arvo (milj. NOK)02745488222022: 166,712022: 78,2120222023: 174,342023: 46,8620232024: 171,012024: 62,6820242025: 204,962025: 58,632025Nyt2022: 662,276622023: 747,467472024: 319,773202025: 219,89220Nyt: 383,64384

VaratVelatMarkkina-arvomilj. NOK

Varoista jää velkojen jälkeen omistajille 146 milj. NOK. Markkina-arvo on 2,6 kertaa tämä oma pääoma.

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 0 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 384 milj. NOKLiikevaihto 2025: 23,0 milj. NOK

Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Oncoinvent

Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Oncoinvent tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.

Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.

Osakekohtainen tulos-83,20 NOK
NytOsakekohtainen tulos2022: -21 852,43222023: -833,08232024: -561,00242025: -125,00252026: -37,12262027: -22,63272022: 41 329,862023: 1 781,522024: 524,272025: 49,10

Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.

2022–2025: -21 852,43 NOK–-125,00 NOK. Verrokit: Cantargia 0,68 SEK, Intervacc -0,26 SEK, AlzeCure Pharma 0,30 SEK. Vuoden 2026 ennuste: -37,12 NOK (-37,12 NOK–-37,12 NOK). Vuoden 2027 ennuste: -22,63 NOK (-22,63 NOK–-22,63 NOK).

Liikevaihto24,3 milj. NOK
NytLiikevaihto2022: 389 000,00222023: 354 000,00232024: 2 729 000,00242025: 23 037 000,00252026: 21 000 000,00262027: 8 500 000,00272022: 41 329,862023: 1 781,522024: 524,272025: 49,10

Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.

2022–2025: 0,4 milj. NOK–23,0 milj. NOK. Verrokit: Cantargia 317 milj. SEK, Intervacc 18,1 milj. SEK, AlzeCure Pharma 97,3 milj. SEK. Vuoden 2026 ennuste: 21,0 milj. NOK (21,0 milj. NOK–21,0 milj. NOK). Vuoden 2027 ennuste: 8,5 milj. NOK (0,0 milj. NOK–17,0 milj. NOK).

Liikevoittomarginaali−593,4 %
2025Liikevoittomarginaali2022: -78 569,41222023: -54 186,16232024: -5 211,07242025: -593,35252022: 41 329,862023: 1 781,522024: 524,272025: 49,10

Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.

2022–2025: −78569,4 %–−593,4 %. Verrokit: Cantargia 52,3 %, Intervacc −519,8 %, AlzeCure Pharma 31,3 %.

Oman pääoman tuotto−228,1 %
NytOman pääoman tuotto2022: -341,39222023: -149,36232024: -129,42242025: -105,98252022: 41 329,862023: 1 781,522024: 524,272025: 49,10

Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.

2022–2025: −341,4 %–−106,0 %. Verrokit: Cantargia 113,5 %, Intervacc −32,9 %, AlzeCure Pharma 62,9 %.

Markkina-arvo / liikevaihto (P/S)15,78
NytMarkkina-arvo / liikevaihto (P/S)2022: 1 702,49222023: 2 111,46232024: 117,18242025: 9,55252026: 18,27262027: 45,1327

Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.

2022–2025: 9,55–2 111,46. Verrokit: Cantargia 1,26, Intervacc 14,64, AlzeCure Pharma 7,23. Vuoden 2026 ennuste: 18,27. Vuoden 2027 ennuste: 45,13.

Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo / oma pääoma (P/B)3,48
NytMarkkina-arvo / oma pääoma (P/B)2022: 7,48222023: 5,86232024: 2,95242025: 1,5025

Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.

2022–2025: 1,50–7,48. Verrokit: Cantargia 1,51, Intervacc 1,14, AlzeCure Pharma 9,23.

Vapaa kassavirta osaketta kohti-29,03 NOK
2025Vapaa kassavirta osaketta kohti2022: -17 987,46222023: -536,52232024: -147,14242025: -29,03252022: 41 329,862023: 1 781,522024: 524,272025: 49,10

Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.

2022–2025: -17 987,46 NOK–-29,03 NOK. Verrokit: Cantargia 0,58 SEK, Intervacc -0,22 SEK, AlzeCure Pharma -0,46 SEK.

Omavaraisuusaste71,4 %
2025Omavaraisuusaste2022: 53,09222023: 73,12232024: 63,35242025: 71,3925

Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.

2022–2025: 53,1 %–73,1 %.

Mitä vastaavien laskujen jälkeen tapahtui?

Osingot mukaan lukien Oncoinvent laski 9,3 % viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana. Alkaen 7. huhtikuuta 2017 yhtä suurten laskujen jälkeen arvo oli 21 kaupankäyntipäivää myöhemmin korkeampi 21 jaksolla 56:sta, ilman päällekkäisiä jaksoja. Mediaani oli −3,7 %, tavallisen 21 päivän jakson mediaani −4,1 %; tavallinen jakso päättyi korkeammalle 38 kertaa sadasta.

Tällainen lasku on siis kertonut vain vähän seuraavasta kuukaudesta.

−3,7 % · 21/56

Raportti

Raporttipäivä5,1 %

Tavallinen päivä2,0 %

Viimeisten 15 raporttipäivän aikana Oncoinvent liikkui tavallisesti noin 5,1 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 2,0 %.

−0,22 % −6,40 % −1,86 % −3,97 %

10 000 NOK yhtiössä Oncoinvent, ostettu 7. huhtikuuta 2017, on tänään 4 NOK, osingot uudelleensijoitettuina.

Sama summa indeksissä OSEBX osinkoineen olisi nyt 29 700 NOK.

Paljonko 10 000 NOK yhtiössä Oncoinvent olisi arvoinen tänään? →

Paljonko 10 000 NOK yhtiössä Oncoinvent olisi arvoinen tänään?

4 NOK

osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 7. huhtikuuta 2017. Sama summa indeksissä OSEBX osinkoineen olisi nyt 29 700 NOK.

Alimmillaan sen arvo oli 3 NOK (21. tammikuuta 2026).

Matkan viisi suurinta päivää

· +85,9 % · koko pörssi nousi 1,9 % samana päivänä

· −79,4 % · koko pörssi nousi 0,5 % samana päivänä · raporttipäivä

· −75,5 %

· +73,1 % · koko pörssi laski 0,2 % samana päivänä

· −62,3 % · koko pörssi laski 1,6 % samana päivänä · raporttipäivä

Aiemmat päivät

  • −9,28 % Oncoinvent laski voimakkaasti viikon aikana, enemmän kuin laajempi Oslon markkina. Lue →

    Oncoinvent laski voimakkaasti viikon aikana, enemmän kuin laajempi Oslon markkina.

    Liike oli suuri osakkeelle, useita kertoja sen tavallinen viiden päivän vaihtelu.

    Yhtiöuutiset jaksolta koskivat pääosin johtomuutosta, kun uusi lääketieteellinen johtaja ottaa kliinisen ohjelman haltuunsa.

    Uutinen tuli ennen tätä viikkoa, joten se ei todennäköisesti selitä laskua, joka todennäköisesti heijasti yleistä myyntipainetta pienissä biotekniikkaosakkeissa.

  • −5,99 % Oncoinvent laski voimakkaasti, eikä yhtiöuutisia ole, jotka selittäisivät liikettä. Lue →

    Oncoinvent laski voimakkaasti, eikä yhtiöuutisia ole, jotka selittäisivät liikettä.

    Oslo Børs laski myös voimakkaasti, joten osake liikkui suunnilleen markkinoiden mukana sinä päivänä.

    Viidessä kaupankäyntipäivässä se laski voimakkaasti, noin kaksi kertaa tavallisen viiden päivän liikkeen verran ja enemmän kuin indeksi.

    CMO:n nimitys ja vaiheen 2 päivitys tulivat ennen kaupankäyntipäivää, joten ne ovat taustaa, eivät syy.

  • −1,47 % Oncoinvent laski hieman, eikä yhtiöuutinen selitä liikettä. Lue →

    Oncoinvent laski hieman, eikä yhtiöuutinen selitä liikettä.

    Samana päivänä Oslo Børs oli suunnilleen ennallaan, joten osake liikkui omillaan.

    Liike oli Oncoinventille tavanomainen.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski hieman, kun markkina laski selvästi, joten Oncoinvent pärjäsi indeksiä paremmin.

  • +3,67 % Oncoinvent nousi selvästi, vaikka markkina laski. Lue →

    Oncoinvent nousi selvästi, vaikka markkina laski.

    Suurin osa uutisista on ennen tätä päivää, joten ne eivät selitä liikettä.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake pysyi suunnilleen ennallaan, kun Oslo Børs laski selvästi, joten osake pärjäsi markkinaa paremmin.

    Todennäköisimmät syyt ovat uuden lääketieteellisen johtajan nimittäminen ja vaiheen 2 tutkimuksen potilasrekrytoinnin päivitys, molemmat julkaistu viime viikon keskiviikkona.

    Viimeisen kaupankäyntipäivän yhtiöuutinen ei selitä nousua.

  • −5,22 % Oncoinvent laski jyrkästi, enemmän kuin markkina, joka laski myös jyrkästi. Lue →

    Oncoinvent laski jyrkästi, enemmän kuin markkina, joka laski myös jyrkästi.

    Kyseisen päivän yhtiöuutiset eivät selitä liikettä.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski selvästi, kun Oslo Børsin vertailuindeksi laski hieman.

  • +2,99 % Oncoinvent nousi hieman tällä viikolla, kun Oslon pörssi nousi voimakkaasti, joten osake jäi markkinoiden nousun jalkoihin. Lue →

    Oncoinvent nousi hieman tällä viikolla, kun Oslon pörssi nousi voimakkaasti, joten osake jäi markkinoiden nousun jalkoihin.

    Yhtiö teki johtomuutoksia: Dr Zuzana Jiráková Trnková nimitettiin lääketieteelliseksi johtajaksi, eli lääkäriksi, joka johtaa kliinisiä tutkimuksia, ja hän ottaa tehtävän Kari Myrenilta.

    Neljännesvuosipäivityksen mukaan munasarjasyövän vaiheen 2 tutkimukseen on rekrytoitu 16 potilasta, yhteensä 71.

  • +0,00 % Oncoinvent liikkui vain vähän. Lue →

    Oncoinvent liikkui vain vähän.

    Osake pysyi lähes ennallaan, kun Oslo Børs nousi selvästi, joten se jäi markkinoista jälkeen.

    Yhtiöuutiset eivät selitä liikettä.

    Viiden päivän aikana osake laski hieman, kun markkina pysyi suunnilleen paikallaan.

    Kauppaa käytiin selvästi tavallista vähemmän, ja yhtiö kutsui sijoittajat liiketoimintakatsaukseen keskiviikkona 28. lokakuuta.

  • +0,29 % Oncoinvent nousi viime kaupankäyntipäivänä vain vähän, kun Oslon pörssi nousi voimakkaasti, joten osake jäi markkinoista jälkeen. Lue →

    Oncoinvent nousi viime kaupankäyntipäivänä vain vähän, kun Oslon pörssi nousi voimakkaasti, joten osake jäi markkinoista jälkeen.

    Viimeisen heikkouden selittävä uutinen on viime viikolta: yhtiö peruutti suunnitellun jälkikäteisen osakeannin kurssilaskun jälkeen, ja markkina tulkitsi tämän todennäköisesti niin, ettei yhtiön tarvitsema rahoitus toteudu.

    Osake laski hieman viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun Oslon pörssin vertailuindeksi nousi selvästi, joten se liikkui markkinoita vastaan.

    Osakeannit laimentavat nykyisiä omistajia, ja sellaisen peruuttaminen voi helpottaa tätä huolta, mutta uutinen tuli ennen viimeistä kaupankäyntipäivää eikä selitä sitä itseään.

    Seuraa seuraavaa tulosjulkistusta 25. helmikuuta 2027 nähdäksesi päivityksiä yhtiön kassatilanteesta.

Kaikki yhtiöt