Siksi Ework Group-osake liikkuu
Ework Group nousi voimakkaasti.
Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·
Miksi tänään
15 876 uutista analysoitu tänäänEwork Group nousi voimakkaasti.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi hieman, kun markkina oli suunnilleen ennallaan.
Kauppaa käytiin tavallista enemmän, ja kurssi on lähellä vuoden alimpia lukemia.
Seuraava tulosraportti on tulossa 19. helmikuuta 2027.
Päivän liike +2,39 % oli 3,5 kertaa tavallinen päiväliike 0,7 %. OMX Stockholm 30 liikkui samana päivänä −1,01 %.
Ework Group +2,39 %OMX Stockholm 30 −1,01 %Pörssiä vastaan
Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan
Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Ework Group.
Yhtiön Ework Group tulos ylitti odotukset 3 raportissa 8:sta.
Vertailun vuoksi noin 46 % pohjoismaisten yhtiöiden raporteista ylitti tulosennusteen viimeisten kolmen vuoden aikana.
Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 5 raportissa 8:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; pohjoismaisten yhtiöiden raporteista noin 63 %.
Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio
Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenSEK
Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 1,20 SEK (19. helmikuuta). Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 4,16 SEK nykyiseen 4,16 SEK. Vuoden 2026 ennuste: 4,16 SEK. Vuoden 2027 ennuste: 4,97 SEK. Yksi analyytikko on tehnyt nämä ennusteet. Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen). 9. syyskuuta: Osto noin 234 tuhatta SEK. 3. maaliskuuta: Osto noin 8,8 milj. SEK. 2. maaliskuuta: Osto noin 904 tuhatta SEK. 24. helmikuuta: Osto noin 15 milj. SEK. 23. helmikuuta: Osto noin 1,6 milj. SEK.
Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?
Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 1 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui −33 % ja osakekohtainen tulos −45 %.
Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo
LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.mrd. SEK
Varat, velat ja markkina-arvo
VaratVelatMarkkina-arvomrd. SEK
Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 1 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 890 milj. SEKLiikevaihto 2025: 13,7 mrd. SEK
Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Ework Group
Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Ework Group tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.
Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.
Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.
2022–2025: 4,41 SEK–8,05 SEK. Verrokit: Sitowise Group -1,15 EUR, PowerCell Sweden -2,50 SEK, Raute 1,51 EUR. Vuoden 2026 ennuste: 4,16 SEK (4,16 SEK–4,16 SEK). Vuoden 2027 ennuste: 4,97 SEK (4,97 SEK–4,97 SEK).
Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.
2022–2025: 13,7 mrd. SEK–17,2 mrd. SEK. Verrokit: Sitowise Group 187 milj. EUR, PowerCell Sweden 212 milj. SEK, Raute 132 milj. EUR. Vuoden 2026 ennuste: 12,1 mrd. SEK (12,1 mrd. SEK–12,1 mrd. SEK). Vuoden 2027 ennuste: 12,9 mrd. SEK (12,9 mrd. SEK–12,9 mrd. SEK).
Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.
2022–2025: 1,0 %–1,3 %. Verrokit: Sitowise Group −20,3 %, PowerCell Sweden −62,0 %, Raute 8,8 %.
Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.
2022–2025: 30,5 %–53,4 %. Verrokit: Sitowise Group −44,4 %, PowerCell Sweden −43,5 %, Raute 17,2 %.
Hinta, jonka sijoittajat maksavat vuotuisen osakekohtaisen tuloksen yksiköstä. Ei näytetä tappiolla.
2022–2025: 15,2–21,7. Verrokit: Raute 9,2. Vuoden 2026 ennuste: 12,4. Vuoden 2027 ennuste: 10,4.
Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.
2022–2025: 0,12–0,16. Verrokit: Sitowise Group 0,43, PowerCell Sweden 4,24, Raute 0,62. Vuoden 2026 ennuste: 0,07. Vuoden 2027 ennuste: 0,07.
Omistajille maksettu raha osaketta kohti kalenterivuosittain.
2017–2025: 0,00 SEK–7,00 SEK.
Tavallinen vuotuinen osinko prosentteina osakkeen hinnasta. Noin 33 % pohjoismaisten yhtiöiden tapauksista tämän kokoista osinkotuottoa seurasi seuraavana vuonna pienempi osinko, kun alle 5 %:n tuotoilla osuus oli noin 17 %.
2022–2025: 4,1 %–7,3 %. Verrokit: Sitowise Group 0,0 %, PowerCell Sweden 0,0 %, Raute 4,7 %.
Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.
2022–2025: 0,39–0,72. Verrokit: Sitowise Group 12,86, Raute -1,37.
Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.
2022–2025: 6,64–9,12. Verrokit: Sitowise Group 1,32, PowerCell Sweden 3,42, Raute 1,50.
Markkina-arvo ja nettovelka jaettuna liikevoitolla. Huomioi velan.
2022–2025: 12,3–15,5.
Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.
2022–2025: 4,73 SEK–9,52 SEK. Verrokit: Sitowise Group 0,17 EUR, PowerCell Sweden -0,07 SEK, Raute 0,31 EUR.
Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.
2022–2025: 5,4 %–8,1 %.
Osinko selitettynä
Osinko on osakkeenomistajille maksettavaa rahaa. Ework Group maksoi 4,00 SEK osakkeelta päivään 6. marraskuuta 2026 päättyneinä 12 kuukautena.
Irtoamispäivänä 29. huhtikuuta 2026 yhtiön Ework Group osakkeella käytiin kauppaa ilman oikeutta osinkoon 4,00 SEK. Kurssi muuttui arvosta 69,00 SEK arvoon 63,70 SEK; osinko mukaan lukien päivän muutos oli −1,9 %. Oikeus rahaan siirtyy omistajille irtoamispäivänä; maksu tulee myöhemmin.
2017: 4,00 SEK2018: 4,50 SEK2019: 4,50 SEK2020: 0,00 SEK2021: 6,50 SEK2022: 5,00 SEK2023: 6,50 SEK2024: 7,00 SEK2025: 7,00 SEK2026 tähän mennessä: 4,00 SEK
Mitä seurata seuraavaksi ja miksi
Raportti näyttää, miten yhtiön Ework Group myynti ja tulos ovat muuttuneet.
- Raportti
Raportti näyttää, miten yhtiön Ework Group myynti ja tulos ovat muuttuneet.
Lisää kalenteriin
Lisää yhtiöstä Ework Group
Sisäpiirikaupat
Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen).
- Johan Qviberg, hallituksen jäsenOstonoin 234 tuhatta SEK
- A. Staffan Salén B. Erik Åfors, hallituksen puheenjohtaja (lähipiiri)Ostonoin 8,8 milj. SEK
- A. Staffan Salén B. Erik Åfors, hallituksen puheenjohtaja (lähipiiri)Ostonoin 904 tuhatta SEK
- A. Staffan Salén B. Erik Åfors, hallituksen puheenjohtaja (lähipiiri)Ostonoin 15 milj. SEK
- A. Staffan Salén B. Erik Åfors, hallituksen puheenjohtaja (lähipiiri)Ostonoin 1,6 milj. SEK
Raportti
Seuraava raportti: · Lisää kalenteriin · Google Calendar
Viimeisten 15 raporttipäivän aikana Ework Group liikkui tavallisesti noin 5,0 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 0,7 %.
+0,38 % +0,51 % −9,21 % −23,85 %
10 000 SEK yhtiössä Ework Group, ostettu 7. marraskuuta 2016, on tänään 10 700 SEK, osingot uudelleensijoitettuina.
Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Ework Group olisi arvoinen tänään? →
Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Ework Group olisi arvoinen tänään?
10 700 SEK
osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 7. marraskuuta 2016.
Alimmillaan sen arvo oli 7 590 SEK (24. maaliskuuta 2020).
Matkan viisi suurinta päivää
· −23,9 % · koko pörssi laski 0,3 % samana päivänä · raporttipäivä
· −15,3 % · koko pörssi nousi 0,7 % samana päivänä
· −13,5 % · koko pörssi nousi 0,4 % samana päivänä · raporttipäivä
· +13,3 % · koko pörssi laski 1,1 % samana päivänä · raporttipäivä
· −13,2 % · koko pörssi nousi 1,6 % samana päivänä · raporttipäivä
Aiemmat päivät
+1,58 % pörssi −0,11 % Ework Group Nasdaq Tukholmassa nousi hieman viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun laajempi OMX Stockholm 30 oli suunnilleen ennallaan. Lue →
Ework Group Nasdaq Tukholmassa nousi hieman viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun laajempi OMX Stockholm 30 oli suunnilleen ennallaan.
Ework Groupilla ei ole ollut yhtiöuutisia viimeisen kahden viikon aikana.
Viimeisenä kaupankäyntipäivänä osake nousi jyrkästi selvästi laskevaa markkinaa vastaan, kaupankäynnin ollessa noin kaksinkertainen tavalliseen nähden.
Osake on lähellä viimeisen vuoden alimpia päätöskurssejaan ja kaukana ylimmästä.
−0,40 % pörssi −0,32 % Ework Group pysyi suunnilleen ennallaan, eikä yhtiöuutisia ole selittämässä sitä. Lue →
Ework Group pysyi suunnilleen ennallaan, eikä yhtiöuutisia ole selittämässä sitä.
Osake liikkui vähemmän kuin OMX Stockholm 30, joka laski hieman samana päivänä.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake pysyi suunnilleen ennallaan, kun markkina nousi hieman.
Liike oli Ework Groupille tavallinen, sen tavallisen päivittäisen vaihtelun sisällä.
Viimeisin päätöskurssi on vuoden alimmalla tasolla, selvästi alle viime vuoden joulukuun alun korkeimman päätöskurssin.
+0,20 % pörssi +0,83 % Ework Group Nasdaq Tukholmassa pysyi lähes ennallaan, eikä yhtiöuutisia selittävää syytä ole. Lue →
Ework Group Nasdaq Tukholmassa pysyi lähes ennallaan, eikä yhtiöuutisia selittävää syytä ole.
Markkina nousi selvästi sinä päivänä, joten Ework Group jäi jälkeen.
Liike oli osakkeelle tavallinen, ja kauppaa käytiin noin kaksinkertaisesti tavalliseen päivään verrattuna.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake oli lähes ennallaan, kun OMXS30 nousi hieman.
Osake on selvästi alle vuoden ylimmän päätöskurssinsa ja lähellä alinta.
−0,78 % pörssi +3,01 % Ework Group pysyi viikon kaupankäyntipäivinä suunnilleen ennallaan, kun laajempi OMX Stockholm 30 nousi selvästi, joten osake jäi markkinoista jälkeen. Lue →
Ework Group pysyi viikon kaupankäyntipäivinä suunnilleen ennallaan, kun laajempi OMX Stockholm 30 nousi selvästi, joten osake jäi markkinoista jälkeen.
Kurssi liikkui tavallista vähemmän, ja osake on lähellä viime vuoden alimpia päätöskurssejaan.
Kolmannen neljänneksen tulos 22. lokakuuta näytti liikevaihdon laskeneen 8 prosenttia, mutta liikevoitto pysyi vakaana ja ylitti odotukset, ja bruttokate saavutti viiden vuoden huipun.
Osake reagoi uutiseen tuskin lainkaan, ja markkinoiden laajempi nousu jätti yhtiön jälkeen.
−2,29 % pörssi +0,41 % Ework Group laski selvästi, kun markkina nousi hieman. Lue →
Ework Group laski selvästi, kun markkina nousi hieman.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski voimakkaasti, mikä on Ework Groupille erittäin suuri liike, ja se liikkui enemmän kuin OMX Stockholm 30.
Viimeisen kaupankäyntipäivän kauppa oli vilkasta, ja volyymi oli selvästi tavanomaista suurempi osakkeen laskiessa.
Viimeisin päätöskurssi on viimeisen vuoden alimmalla tasolla, selvästi joulukuun alun huippua alempana.
−8,26 % pörssi −3,67 % Ework Group laski jyrkästi viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, mikä on osakkeelle erittäin suuri liike ja suurempi kuin laajemmalla markkinalla. Lue →
Ework Group laski jyrkästi viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, mikä on osakkeelle erittäin suuri liike ja suurempi kuin laajemmalla markkinalla.
Todennäköisin pääsyy oli eilen julkaistu kolmannen neljänneksen tulos, jossa liikevaihto laski 8 prosenttia, mutta liikevoitto ylitti odotukset ja bruttokate saavutti useiden vuosien korkeimman tason.
ABG:n analyytikot kutsuivat tulosta liikevoiton ylityksyksi tilauskannan laskusta huolimatta ja sanoivat, ettei vakautumista näy vielä luvuissa.
Osake on myös lähellä viime vuoden alimpaa päätöskurssiaan.
−1,07 % pörssi +1,25 % Ework Group laski hieman kaupankäyntipäivänä ilman selkeitä yhtiöuutisia, kun laajempi markkina nousi. Lue →
Ework Group laski hieman kaupankäyntipäivänä ilman selkeitä yhtiöuutisia, kun laajempi markkina nousi.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi hieman ja liikkui hieman enemmän kuin OMX Stockholm 30, joka myös nousi hieman.
Ainoa uutinen kyseiseltä päivältä on analyytikon arvio, jonka mukaan vakautuminen ei vielä näy luvuissa, mikä todennäköisesti painoi tunnelmaa, vaikka liike oli pieni.
Sijoittajat katsovat nyt eteenpäin kolmannen neljänneksen osavuosikatsausta, joka julkaistaan 22. lokakuuta.
+2,01 % pörssi +1,19 % Ework Group nousi selvästi viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, enemmän kuin laajempi Tukholman markkina, joka nousi samalla jaksolla hieman. Lue →
Ework Group nousi selvästi viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, enemmän kuin laajempi Tukholman markkina, joka nousi samalla jaksolla hieman.
Tärkein uutinen jaksolla oli ABG:n arvio, jonka mukaan vakauttaminen ei vielä näy luvuissa, mikä todennäköisesti hillitsi innostusta ja viittaa siihen, että sijoittajat odottavat yhä näyttöä liiketoiminnan käänteestä.
Yhtiön omat ilmoitukset kolmannen neljänneksen osavuosikatsauksesta ovat rutiinia eivätkä ajaneet liikettä.
Seuraavaksi kannattaa seurata osavuosikatsausta, joka julkaistaan torstaina 22. lokakuuta, sillä se näyttää, näkyykö vakauttaminen lukuissa.